Verslas

2019.08.24 20:51

Kaip keisis valstybės biudžeto išlaidos: ragina nusiimti rožinius akinius ir rengtis žymiam ekonomikos lėtėjimui

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.24 20:51

Valstybės finansuojamas įstaigas ir institucijas, prašančias kitais metais biudžeto išlaidas didinti beveik pusantro milijardo eurų, finansų ministras ragina nusiimti rožinius akinius ir rengtis žymiam ekonomikos lėtėjimui. Buvęs premjeras sako, kad į tokią padėtį, kai bibliotekos negali įsigyti tualetinio popieriaus, įstūmė pati valdžia su savo mokesčių reforma.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys teigia įregistravęs siūlymą lėčiau nei planuota didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį, nuo kurio priklauso darbuotojų alga į rankas.

Valstybės institucijos jau pateikė Finansų ministerijai savo poreikius, kiek pinigų norėtų kitais metais gauti iš biudžeto. Ugniagesiai pernai skambėję ne tik dėl per mažų algų, bet ir skundų, kad neturi antrų kelnių, pirmai uniformai sušlapus, tikisi, kad kitais metais finansavimas didės. Jų profsąjungos norėtų, kad iki kitų metų pabaigos ir mažiausia pradedančiojo ugniagesio gelbėtojo alga pasiektų 1000 eurų į rankas, nors dabar ir vidutinis atlyginimas, pasak profsąjungų yra iki 650 eurų.

„Dabar įvertinus tą augimą, kad pasiektume tą rezultatą, pažadus Vyriausybės ir įsipareigojimus, tai papildomai prireiks papildomai 14 mln. eurų atlyginimo fondui“, – sako Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas Saulius Džiautas.

Streikais dėl mažos algos švietimo ministrę Jurgitą Petrauskienę iš posto išvertę mokytojai taip pat tikisi didesnio biudžeto.

„Mus tenkintų, jeigu būtų pasiektas 130 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio, o mokytojo atlyginimas būtų 30 proc. didesnis, bet tą sakė ir ministras, kad to sieks, bet tai buvo kol kas tik žodžiai“, – apgailestauja Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas.

Finansų ministerija teigia, kad valstybės institucijos, lyginant su šių metų valstybės biudžetu prašo skirti 1,4 mlrd. eurų daugiau.

„Ekonomikos augimas išsikvepia – kitais metais ekonomika augs tikrai žymiai lėčiau, todėl būtų išmintinga tam pasiruošti iš anksto, nusiimti rožinius akinius ir gyventi pagal išgales. Negalima išlaidų didinti tokiu pačiu tempu kaip ankstesniais metais dėl to, kad ir valstybės pajamos, viešųjų finansų pajamos neaugs taip sparčiai“, – kalba finansų ministras Vilius Šapoka.

„Poreikiai visada būna didesni, tai dėl biudžeto bus ką veikti“, – apibendrina ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Finansų ministras tiksliai neatsako, ar bus tokių sričių, kurios gaus mažiau pinigų negu šiemet: „Būtų per ankstyva iš mano pusės komentuoti, bet negalima padaryti taip, kad viskas būtų prioritetai. Aš manau, kad reikėtų koncentruotis į skurdo mažinimą, į reformą tęstinumą, ir, žinoma, fiskalinės drausmės užtikrinimą.“

Ekspremjeras Andrius Kubilius ragina Vyriausybę ne ieškoti, kur sutaupyti, o peržiūrėti savo iki šiol vykdytą mokesčių politiką, dėl kurios, pasak jo, ir tuštėja biudžetas.

„Taip radikaliai mažinant mokesčių pajamas į biudžetą, biudžete nebėra lėšų, kurios reikalingos tiesiog gyvybinėms funkcijoms finansuoti įvairiose institucijose. Tai jeigu jau ir Operos ir baleto teatras, ir biblioteka verkia, kad nebeturi net pinigų tualetiniam popieriui įsigyti, tai parodo realią situaciją“, – tvirtina europarlamentaras A. Kubilius.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas sako, kad esminių mokesčių reformų valdantieji su kitų metų biudžetu neplanuoja, tačiau korekcijų gali būti. Jis yra įregistravęs įstatymo projektą, kuriuo siūlo lėtinti planuotą neapmokestinamųjų pajamų dydžio augimą, nuo kurio priklauso darbuotojų algos dydis į rankas.

„Matant ir tą ekonomiką, šiek tiek lėtėjimą, galbūt nebus tiek daug galimybių turėti to didėjimo pajamų, tai mano ir kolegų yra registruotas siūlymas dėl NPD dydžio lėtesnio augimo, plane buvo numatyta 400 eurų, mes esam užregistravę siūlymą 350 eurų, nes tai yra atsakymas – šitas žingsnis sudaro beveik 100 mln. eurų“, – sako V. Ąžuolas.

Tačiau V. Ąžuolas sako, kad taip sutaupyti pinigai gali būti tuoj pat išleisti Ramūno Karbauskio inicijuojamam ženkliam neapmokestinamųjų pajamų dydžio kėlimui riboto darbingumo asmenims.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt