Verslas

2015.09.08 13:45

D. Grybauskaitė: sprendimas gelbėti LJL – trumpalaikis

BNS 2015.09.08 13:45

Sprendimas „Lietuvos geležinkelių“ dividendų sąskaita gelbėti žlungančią bendrovę „Lietuvos jūrų laivininkystė“ (LJL) yra trumpalaikis, sako šalies prezidentė. Pasak Dalios Grybauskaitės, dėl blogos LJL padėties turėtų atsakyti susisiekimo ministras bei premjeras.

Sprendimas „Lietuvos geležinkelių“ dividendų sąskaita gelbėti žlungančią bendrovę „Lietuvos jūrų laivininkystė“ (LJL) yra trumpalaikis, sako šalies prezidentė. Pasak Dalios Grybauskaitės, dėl blogos LJL padėties turėtų atsakyti susisiekimo ministras bei premjeras.

„Šiandien pasiūlyti sprendimai, kad viena geriau dirbanti valstybinė įmonė dengtų ir garantuotų blogiau dirbančios įmonės situaciją, yra trumpalaikė, todėl galvoti apie krovininio laivyno išsaugojimą reikia rimčiau, o ne vienadieniu sprendimu“, – Klaipėdoje žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.

Anot jos, už nesugebėjimą suvaldyti situaciją turėtų būti atsakingi susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius ir premjeras Algirdas Butkevičius, kuris iki 2008 metų kelerius metus buvo susisiekimo ministras ir turėjo puikiai žinoti situaciją.

„Pirmiausia vyriausybė turi gelbėti žmones ir padėti žmonėms grįžti į namus, tada galvoti apie ateitį. Reikia spręsti, kas LJL gali valdyti geriau“, – kalbėjo šalies vadovė.

D. Grybauskaitės žodžiais, daugeliui susisiekimo ministerijos valdomų įmonių dirbant nepelningai, galima būtų mąstyti apie verslo perleidimą į privačias rankas.

„Matosi, kad susisiekimo ministerija, turėdama 12 valstybinių įmonių, tvarkosi labai prastai ir tik „Lietuvos geležinkeliai“ dirba geriau. Matome, kad per pastaruosius trejus metus dividendų į valstybės biudžetą mokama vis mažiau, būtent iš šios ministerijos įmonių. Jei valstybė ir ministerija nesugeba daryti verslo, prižiūrėti valstybinių įmonių, tai gal reikia galvoti, kad tokį verslą turėtų daryti ne valstybė. Tai nėra natūrali monopolija ir atiduoti tam, kas moka daryti tokį verslą“, – tvirtino D. Grybauskaitė.

Vyriausybė penktadienį nusprendė neinicijuoti LJL bankroto, o įmonę gelbėti, suteikiant jai naują 3 mln. eurų paskolą bei ateityje kuriant transporto įmonių holdingą.

Premjero komentaras

Reaguodamas į prezidentės Dalios Grybauskaitės išsakytą kritiką dėl praeityje susikaupusių Lietuvos jūrų laivininkystės problemų, premjeras Algirdas Butkevičius pažymi: „tuo laiku, kai dirbau susisiekimo ministru 2006–2008 metais, Lietuvos jūrų laivininkystės kompanija dirbo pelningai. Po 2008 metų bendrovė kasmet patirdavo vis didesnių nuostolių. Susisiekimo ministerijai tuomet vadovavo liberalas Eligijus Masiulis“, rašoma pranešime spaudai.
 
Vyriausybės vadovas atkreipia dėmesį, kad pirmuosius kreditus Lietuvos jūrų laivininkystės kompanija pasiėmė 2002 metais, kai Finansų ministerijai vadovavo D. Grybauskaitė.