Verslas

2019.08.23 14:24

Skvernelis susitinka su Latvijos premjeru: vienas pagrindiniu klausimų – kaimynų sprendimas dėl Astravo AE

Premjeras Saulius Skvernelis su Latvijos ministru pirmininku Krišjaniu Kariniu aptaria šios šalies poziciją dėl ketinimų pirkti Astravo atominėje elektrinėje pagamintą elektrą.

Latvijos vyriausybė praėjusią savaitę paskelbė, kad Lietuvai nutraukus elektros energijos prekybą su Baltarusija, ji perkels elektros prekybą ties Latvijos siena.

Lietuvos pareigūnai nerimauja, kad tokiu būdu Astravo jėgainėje pagaminta elektra per Latviją pateks į bendrą rinką.

Prezidentas Gitanas Nausėda dėl tokio Latvijos sprendimo išsakė apgailestavimą. S. Skvernelis pabrėžė, kad Lietuva neatsisakys sprendimo neįsileisti šioje jėgainėje pagamintos elektros.

Lietuvos Vyriausybė teigia, kad Baltarusijos Astravo atominė elektrinė 50 kilometrų nuo Vilniaus statoma nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos standartų. Minskas priekaištus atmeta. Jėgainės pirmąjį bloką planuojama paleisti šių metų pabaigoje, antrąjį – 2020-ais metais.

„Tai pirmiausia pasitikrinti, koks yra konkretus sprendimas, Latvijos sprendimas, Vyriausybės sprendimas, nes kaip žinia tas spendimas yra tiktai buvo pristatyti informaciją iš perdavimo sistemos operatoriaus, už energetiką atsakingos ministerijos, bet iš esmės ir kokie yra tolimesni žingsniai - kokie tolimesni planuojami veiksmai, nes šiandien dienai mes žinome tiek, kad yra pati principinė pozicija, kad tuo metu jei bus paleidžiamas Astravas, Lietuva uždaro savo sienas Astravo AE, vadinasi ir Rusijos elektrai, tai Latvijos pozicija buvo tokia, kad jie svarstytų atidaryti Latvijos – Rusijos sieną“, – sako Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

S. Skvernelis: Astravo AE išlieka iššūkiu Baltijos šalims ir visam regionui

Premjeras Saulius Skvernelis, Rygoje dalyvavęs neformaliame Baltijos šalių ministrų pirmininkų susitikime, kuris skirtas Baltijos kelio 30-mečiui, pabrėžė, kad Astravo AE išlieka iššūkiu Baltijos šalims ir visam regionui.

„Astravo AE išlieka iššūkiu Baltijos šalims ir visam regionui. Projekto status quo nesikeičia - tarptautinių ekspertų išvados lieka neįgyvendintos, tačiau deklaruojami AE paleidimo planai. Lietuva laikosi nekintančios pozicijos. Astravo AE saugos problemos turėtų būti išspręstos iki jai pradedant veikti", – pabrėžė Vyriausybės vadovas.

Akcentuota, jog svarbu išlaikyti regiono vienybę, siekiant išvengti „nešvarios", pagamintos nesilaikant tarptautinių branduolinės saugos bei aplinkosaugos standartų, elektros energijos patekimo į Baltijos šalių rinką.