Verslas

2019.08.23 12:24

Landsbergis apie Astravo grėsmę: karas jau vyksta

Dainora Karklytė, ELTA 2019.08.23 12:24

Profesorius Vytautas Landsbergis sako, kad Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje statybos yra akivaizdus Kremliaus planas, rodantis priešiškumą ne tik Lietuvai, bet ir visai Europos Sąjungai. Tai – karas, sako jis.

„Šis agresyvus planas ir būsimi veiksmai yra antieuropietiški, ir jie vykdomi pagal Kremliaus politiką. Kremlius deklaravo, kad ES yra jų priešas. Tą priešą reikia sustabdyti, sužlugdyti ir pajungti Kremliaus valiai“, – penktadienį surengtoje tarptautinėje prezidento valdo Adamkaus konferencijoje sakė V. Landsbergis.

Lietuva yra pirmojoje fronto linijoje, sako V. Landsbergis.

„Mes esame be galo susirūpinę dėl mūsų pačių likimo. (...) Tai yra galios parodymo politika, ne kažkokių susitarimų, derybų politika – tai yra diktatų politika, nes jie galvoja, kad jie turi galią. Taip, jie tą galią turi – tai yra Astravo bomba. Bomba, kybanti virš rytinės ES dalies, pirmiausia – virš Lietuvos“, – susirūpinimą pareiškė profesorius.

Jo teigimu, Lietuva dabar gyvens nuolatinėje grėsmėje, kurios kaltininkas yra Kremliaus noras atkeršyti.

„Ši planetos vieta yra pasmerkta dėl Kremliaus keršto, tai yra keršto projektas. Mes turime tai suvokti ir atvirai kalbėti. Šis projektas yra agresija ES ir, pirmiausia, Lietuvos atžvilgiu. Rusija yra branduolinės agresijos iniciatorė – aš siūlau kalbėti tiksliomis formuluotėmis šioje situacijoje“, – teigė V. Landsbergis.

Rusija, pasak jo, veikia beviltiškai ir „eina bedugnės link“ tiek kalbant apie demografinę krizę, tiek apie moralinę krizę, tiek apie aplinkosauginę krizę. Vis dėlto, pažymėjo V. Landsbergis, Kremliaus galvoje nuolat sukasi vienas sprendimo būdas.

„Bet kokiu atveju jie turi paskutinę priemonę – karą. Karas visada įmanomas. Visada jie turi tai omenyje. (...) Astravo atveju karas jau vyksta ir, jei mes norime sustabdyti šį pavojų, mes turime labai atvirai kalbėti“, – konstatavo profesorius.

ELTA primena, kad Baltarusija 2400 megavatų (MW) galios atominę elektrinę stato netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km.

Lietuvos Seimas yra priėmęs įstatymą, neleidžiantį pirkti elektros iš Astravo AE, kai ši pradės veikti. Tokį sprendimą yra priėmusi ir Lenkija.

Tiesa, praėjusią savaitę Latvijos skirstomųjų tinklų operatorius AST paskelbė, kad, kai Lietuva nutrauks elektros energijos prekybą su Baltarusija, elektros energijos prekyba bus vykdoma ne per Lietuvos, o Latvijos sieną.