Verslas

2019.08.22 11:43

„Litgrid“: jokia elektros energija iš Astravo AE nebus prekiaujama Lietuvoje

Lukas Blekaitis, ELTA 2019.08.22 11:43

Lietuvos elektros energijos perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ Eltai teigė, kad Latvijos noras ieškoti prekybos elektra kelių su Astravo atomine elektrine (AE) yra politinis, o pati Latvija neimportuos jokios elektros energijos iš Baltarusijos per Lietuvą.

„Latvijos sprendimas yra politinis. Vis dar reikėtų sulaukti Latvijos elektros energijos perdavimo sistemos operatoriaus AST sprendimų ar veiksmų, kaip jis techniškai ir teisiškai galėtų būti įgyvendinamas. Dabar žinoma tiek, kad ES teisė reikalauja, kad pralaidumų elektros rinkai mechanizmo koordinavimas nėra vienašališkas sprendimas, o tam reikalingas įtakojamų šalių susitarimas“, – Eltai sakė „Litgrid“ Komunikacijos projektų vadovė Gražina Urbonavičė.

Pagal Baltijos šalių reguliatorių patvirtintą pralaidumų elektros rinkai nustatymo metodiką, pradėjus gaminti elektros energiją Astrave, bus nustatytas nulinis pralaidumas tarp Lietuvos ir Baltarusijos, todėl, anot „Litgrid“, komercinis importas iš Baltarusijos taps neįmanomas ir jokia elektros energija iš Astravo AE nebus prekiaujama Lietuvoje.

„Lietuvai nustačius nulinį pralaidumą su šalimis, kuriose veikia nesaugios AE, tokios galimybės nei rinkos dalyviams, nei „NordPool“ biržai nebus, ir prekyba importuojama elektros energija iš Astravo AE nevyks, todėl Latvija neimportuos elektros energijos iš Astravo AE per Lietuvą“, – Eltai teigė G. Urbonvavičė.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas Eltai sakė, kad, nepriklausomai nuo to, kokie bus Estijos ir Latvijos sprendimai, prekyba elektra su trečiosiomis šalimis nevyks tokiomis sąlygomis kaip vyksta iki šiol.

„Lietuvos įstatymo (neįsileisti elektros iš Baltarusijos, kai pradės veikti Astravo AE. – ELTA) buvimas yra didelis galvos skausmas tiek Baltarusijai, tiek Rusijai. Kad ir kokie būtų tolesni Latvijos ar Estijos sprendimai, natūralu, kad prekyba su trečiosiomis šalimis nevyks tokiomis sąlygomis kaip vyksta iki šiol. Ji bus apmokestinta, bus ieškoma variantų su Europos Komisija, ES institucijomis, kaip užtikrinti lygias konkurencijos sąlygas“, – Eltai teigė Ž. Vaičiūnas.

ELTA primena, kad praėjusią savaitę Latvijos skirstomųjų tinklų operatorius AST paskelbė, kad kai Lietuva nutrauks elektros energijos prekybą su Baltarusija, elektros energijos prekyba bus vykdoma ne per Lietuvos, o Latvijos sieną.

Baltijos šalių elektros sistema iki šiol veikia sinchroniniu režimu sovietiniame BRELL žiede ir yra valdoma iš Maskvos. Pernai birželį buvo pasirašytas politinis susitarimas tarp trijų Baltijos šalių, Lenkijos ir EK, kuriame numatyta, kad Baltijos elektros energetikos sistema iki 2025 metų sinchroniškai veiks su Europos tinklais.

Lietuva yra priėmusi sprendimą neįsileisti elektros iš Baltarusijos, kai pradės veikti Astravo AE. Tokį sprendimą yra priėmusi ir Lenkija. Lietuvos ir Latvijos pozicijos Astravo AE atžvilgiu buvo išsiskyrusios. Latviai nerodė didelio solidarumo Lietuvos interesui, kad kaimyninės šalys ateityje taip pat neįsileistų Astravo AE energijos į savo rinkas.