Naujienų srautas

Verslas2019.08.21 19:32

Mokyklinės uniformos tuština tėvų kišenes, tačiau perka net tie, kurių vaikams neprivaloma jų dėvėti

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2019.08.21 19:32

Prieš rugsėjo 1-osios šventę tėvai paskutinįkart matuoja vaikų mokyklines uniformas, tikrinama, ar senoji neišaugta, ar nereikia naujos. Uniformų kainos stebina – vienam vaikui komplektas su marškiniais kainuoja apie 100 eurų. Tačiau į uniformas žvalgosi ir tie, kuriems jų nė nereikia. Esą taip vaiką į mokyklą aprengti pigiau ir paprasčiau.

Kur įsigyti mokyklinę uniformą – paprastai rekomenduoja mokyklos, kurios jau turi sudariusios sutartis su siuvyklomis. Galima mokyklinę uniformą nusipirkti ir parduotuvėje ar paieškoti atitikmens turguje, tačiau ne visada rūbas atitiks mokyklos nustatytą aprangos kodą: skirsis megztinio rankogaliai, kelnių spalva ir kitos detalės.

Du mokyklinio amžiaus vaikus auginanti Asta sako jų uniformoms išleidžianti apie 170 eurų.

„Antrokei reikia sarafano, kuris kainuoja 32 eurus, ir švarko arba megztinio. Švarko kaina siekia 49 eurus. Aštuntokui reikia kelnių, kurių kaina siekia 29 eurus ir taip pat švarko, tik jau už 59 eurus. Mokyklinę aprangą perkame parduotuvėje „8togo“. Abiejų vaikų uniformų kokybė tikrai gera, todėl tinkama dėvėti ir antrus metus. Tiesa, vyresnėlis iš uniformos kasdien dėvi tik švarką, kelnės privalomos tik nurodytų švenčių metu“, – sakė Asta.

Kita mama, taip pat du vaikus auginanti Odeta, mokyklines uniformas perka bendrovėje „Majoris“ pagal mokyklos rekomendaciją. Tačiau iš viso mokyklos siūlomo aprangos kodo moteris sūnums perka ne viską – tik kelnes ir megztinį su mokyklos logotipu. Vienas toks komplektas kainuoja 58 eurus.

„Uniformos kokybė labai gera, nes per vienerius metus mano vaikas nesudėvi, o po antrų metų dar ir pardavėm džemperį, nes kai kam prisireikia antro, atsarginio“, – pasakojo Odeta.

Toje pačioje bendrovėje mokyklinius rūbus perka ir dviejų dukrų mama Aida, tačiau ši tikina, kad ne visos uniformos čia yra vienodos kokybės.

„Mano merginos – būsima ketvirtokė ir šeštokė. Ketvirtokei mokyklinis megztinis kainuoja 28 eurus, sarafanas – 32 eurus. Megztinis susidėvi greitai, ypač rankogaliai, tačiau vyresnėlė tokius pačius megztinius puikiausiai nešiodavo po pora metų. Tai gal rūbo susidėvėjimas ir nuo paties vaiko priklauso...“, – svarstė Aida.

Bendrovėje „Lidata“ uniformos kiek brangesnės: sarafanas ir megztinis pradinių klasių mergaitei kainuoja po 35 eurus. Kadangi uniformos kokybė gera, rūbas tinkamas dėvėti dvejus-trejus metus iš eilės, kol vaikas jo neišauga.

Šioje bendrovėje dukrai uniformą pirkusi Vilma pasakojo, kad mergaitė mokyklinę aprangą šiemet nešios jau trečius metus. Uniformos kokybė puiki, audinys nenudilęs, neišblukęs. Pati uniforma tuomet dar pirmokei buvo parinkta kiek didesnė, kad užtektų ne vieneriems metams.

Dėvėtą uniformą internete galima įsigyti nuo 10 iki 40 eurų, priklausomai nuo rūbo kokybės bei nusidėvėjimo.

Perka ir tie, kam neprivaloma

Bendrovės „Lidata“ vykdančioji direktorė Renata Evert tikina, kad nors didžioji mokyklinių uniformų paieška prasideda prieš rugsėjį, prekyba uniformomis vyksta visus metus.

„Vieni vaikai uniformą išauga iki rugsėjo 1-osios, kiti išauga gruodžio ar lapkričio mėnesį. Nėra stebuklingo vaisto, kad visi vaikai augtų vienodai. Taip pat reikia mokėti vaikui teisingą dydį parinkti ir visą aprangą sukomplektuoti. Todėl tenka jiems uniformos ieškoti ir mokslo metų viduryje. Tačiau uniformų nori ne tik tie, kuriems šis rūbas yra privalomas. Mes aptarnaujame 220 Lietuvos mokyklų, bet turime tokių klientų, kurie be mokyklos rekomendacijos atvažiuoja. Pavyzdžiui, šią savaitę užsuko šeima su trimis vaikais. Jų mokykloje nėra privalomų uniformų, bet jie sako, mes perkame uniformą, nes mums taip yra pigiau ir daug patogiau “, – sako R. Evert.

Bendrovės „Manovita“ direktorė Nona Mazurienė pasakojo, kad jų įmonėje rugpjūtis – pats intensyviausias mėnuo, kada tėvai po vasaros atostogų, kelionių staiga susizgrimba, kad vaikas mokyklinio rūbo arba neturi arba išaugo. Ji taip pat patvirtino, kad į įmonę neretai užsuka ir tie, kuriems uniforma nėra privaloma.

„Tėvai vaikams uniformas perka pagal kišenę, vieni ieško pigesnių, kiti brangesnio audinio gaminių. Tinkamai prižiūrimas kokybiško audinio rūbas yra skirtas metams. Turint omenyje parduotuvėse parduodamus kasdienius rūbus, kuriuos po poros skalbimų tenka išmesti, uniforma kai kuriems yra priimtinesnis rūbas. Tai yra tinkama, solidžiai atrodanti apranga, tėvams nereikia galvoti, kuo vaiką rengti“, – tikino bendrovės „Manovita“ direktorė.

Neturint ar vidury mokslo metų išaugus uniformą, kai kurios įmonės įsipareigoja ją pasiūti per mėnesį, jei jų parduotuvėse nėra tinkamo dydžio.

Anot R. Evert, iš natūralių audinių – vilnos, pusvilnės pagamintas rūbas sudėvimas rečiau, tokio komplekto paprastai užtenka ir keleriems metams. Brangesnio audinio uniformas lengva skalbti, jos mažiau tepios, greitai džiūsta. Tuo metu pigesnio sintetinio audinio uniforma, neturint pakaitinio komplekto, gali „neišlaikyti“ ir metų.

N. Mazurienės tikinimu, kur kas ilgaamžiškesni yra sintetinio pluošto audiniai ir iš jų pasiūtos uniformos. Vilna ar pusvilnė vaikams ne itin patinka, audinys nemalonus ir graužia.

Pinigines tuština ir marškiniai

Prie uniformos derančius marškinius ar polo marškinėlius tėvai mokyklinukams perka dažniausiai atskirai, nes siuvyklose jų kainos gerokai didesnės. Pavyzdžiui, mokyklinėmis uniformomis prekiaujančioje parduotuvėje „8togo“ marškinių kainos svyruoja nuo 20 iki 22 eurų. Polo marškinėlius trumpomis rankovėmis čia galima įsigyti už 10–12 eurų, ilgomis – už 15 eurų.

Prekybos centruose mokyklai tinkamų marškinių galima rasti kiek pigiau, už 12–16 eurų, tačiau dažniausiai šios prekės ieškoma turguje. Čia baltus medvilninius marškinius galima rasti ir po 8 eurus. Mat griežčiau į aprangos kodą žiūrinčių mokyklų moksleiviai marškinius privalo dėvėti kasdien. Polo marškinėliai ar paprasti ilgarankoviai trikotažiniai marškinėliai kai kuriose mokyklose nėra priimtini.

Kadangi marškiniai paprastai privalo būti balti, juos tenka kone kasdien keisti. Reiškia, perkant 5 marškinius turguje teks mokėti apie 40 eurų, kai už tokį pat kiekį specializuotoje, mokykline apranga prekiaujančioje parduotuvėje tektų atseikėti pustrečio karto daugiau – apie 100 eurų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi