Naujienų srautas

Verslas2019.08.20 18:21

Draudimas prekiauti alkoholiu lauko kavinėse: Karbauskis ir Veryga kategoriški – atšaukti reikalo nėra

verslas kalba apie dalies kavinių uždarymą

Premjeras Saulius Skvernelis linkęs svarstyti, ar draudimas lauko kavinėse prekiauti alkoholio išties reikalingas. „Valstiečių“ lyderis ir sveikatos apsaugos ministras įsitikinę, kad draudimo atšaukti nėra reikalo.

Verslininkai skaičiuoja, kad dėl draudimo gali užsidaryti 150 kavinių. Esą net tose kavinėse, kur žmonės dažniau užsuka kavos, o ne bokalo ar taurės, nebebus galima rengti tokių švenčių kaip vestuvės ar krikštynos.

Seimo sprendimu kitąmet alkoholiu galėtų prekiauti tos lauko kavinės, kurios yra ne toliau kaip už 40 metrų nuo stacionarios.

Nors kavinėje, kuri yra greta sostinėje populiaraus Bernardinų sodo, dauguma geria kavą, valgo pyragėlius, alkoholis tesudaro apie 5 procentus apyvartos, savininkas sako, kad kavinė be alkoholio vis tiek neišsilaikytų.

„Dalis nėra didelė 5–6 procentai, tačiau šitoje kavinėje daug švenčių, kurios išnyktų, o restorano versle užtenka netekti 15 procentų pajamų ir modelis nebeveikia. Dar daug užsieniečių nesupranta, ką mes susigalvojame, nes tokių precedentų Europoje nėra“, – sako lauko kavinių savininkas Gediminas Balnis.

Esą dėl nuo kitų metų įsigaliosiančio draudimo galėtų užsidaryti apie 150 lauko kavinių, beveik trečdalis jų – sostinėje. Draudimas taip pat paliestų pajūrio kavines, kempingus. Nors, pasak Viešbučių ir restoranų asociacijos, alkoholizmo tai nesustabdys, nes restoranuose išgeriama tik dešimtadalis viso alkoholio.

„Dabar jau aišku, kad tai paplūdimiai, viskas, kas prie ežero, viešbučiai, kaimo turizmas, kempingai, visur bus nebegalima. Paimkime kempingus, kur turistai atvažiuoja, skandinavai pradėjo važiuoti, kaip jam paaiškinsi, kas mes – arabų šalis negerianti ar atsiprašysime, čia už 40 metrų ir alaus neišgersite“, – sako Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Patys verslininkai planuoja susitikti su premjeru ir bandys įrodyti, kad tokio draudimo nereikia.

Premjeras sako, kad klausimas išties galėtų grįžti į Seimą ir būti persvarstytas, mat alkoholio vartojimas jau ir taip mažėja.

„Turime praktiškai trejus metus tų ribojimų, kurie buvo įvesti, kalbant apie alkoholio prekybą, pardavimus, kontrolę. Man atrodo, kad mes pasiekėme tuos rezultatus, kurių siekėme. Turime ir alkoholio suvartojimo mažėjimą, ir jo sukeliamų neigiamų pasekmių mažėjimą“, – sako S. Skvernelis.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad įstatyme būtų galima nebent peržiūrėti atstumą, kur lauko kavinė gali prekiauti alkoholiu, tačiau draudimo atšaukti, anot jo, neketinama.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pritaria – nereikėtų atšaukti priemonių, kurios nė nepradėjo veikti. Anot jo, alkoholio draudimas lauko kavinėse dar labiau sumažintų jo vartojimą.

„Panika buvo keliama dėl visų priemonių, visos, kurios buvo siūlomos, kurios yra įsigaliojusios, dėl visų panika, o apokalipsė neįvyko, įvyko geri dalykai – sumažėjo ligų, psichozių, padidėjo biudžeto įplaukos“, – sako ministras.

Dėl draudimo panaikinimo esą rengiama ir peticija. Ją pasirašyti siūloma lauko kavinėse ir toliau norintiems gurkšnoti gyventojams.

Žinios. Ministras ragina mokyklas kūrybiškai ieškoti sprendimų, kuo vaikus užimti vasarą
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi