Naujienų srautas

Verslas2019.08.19 22:01

Modernėjanti Estija ateitį mato su robotais ir dirbtiniu intelektu, o pajamų nebereikės deklaruoti patiems

LRT.lt 2019.08.19 22:01

Technologijos, e. visuomenė, augantys rajonai, tarptautine sėkme besidžiaugiantys startuoliai ir, žinoma, vėsūs orai – tokie vaizdiniai šauna į galvą, pagalvojus apie Estiją. Tačiau pokalbis bare su robotu? Pasirodo, tokį pokytį gal jau visai netrukus išvysime kaimyninėje šalyje. Kur link juda Estija, aiškinasi Taline viešintys LRT RADIJO žurnalistai.

Kartais sklando mitas, kad net vasarą Estijoje gali būti vėsu. Vis dėlto pirmadienio dieną iki 30 laipsnių sušilęs oras laužo stereotipus, o veiksmo miesto centre, panašu, taip pat netrūksta.

Turistai iš įvairių kampelių plūsta pasižiūrėti vieno autentiškiausių viduramžių senamiesčių visoje Europoje. Ne tik savo architektūra ir senamiesčiu garsus Talinas bei visa Estija – šalis žymi ir dėl savo inovacijų.

Gyvi pokalbiai su robotais?

Talinas – vienas pagrindinių inovacijų ir startuolių centrų. Estijoje įkurta paslaugų gigantė „Skype“. Tai šalis, kurioje mažiau gyventojų nei telefonų abonentų. Nemokamas internetas taip pat jau nestebina. Tiesa, virtualus bendravimas bare netrukus gali prarasti populiarumą. Jo vietą netrukus tikėtina užims gyvi pokalbiai su robotais.

„Daug laiko sukausi pramogų ir naktinių klubų versle. Kartą susimąsčiau, kaip būtų galima automatizuoti aptarnavimą, kaip padaryti jį spartesnį. „Yanu“ yra visiškai automatinis, savarankiškas robotas-barmenas. Jis pilsto gėrimus, priima pinigus ir bendrauja su žmonėmis. Savo robotą-barmeną ketiname įrengti oro uostuose. Žmonės dirba 24 valandas per parą, o ir kainos didelės. Štai čia mašinos suteikia pagalbą“, – pasakoja technologijų startuolio „Yanu“ bendrasavininkas Alas Adojaanas.

Internetu negali padaryti tik 3 dalykų

Estijoje veikia elektroninės Vyriausybės paslaugos. Elektroninis verslo registravimas padėjo Estijai tapti geriausiai mokesčius surenkančia valstybe.

Internetu estai negali padaryti tik trijų dalykų – susituokti, išsiskirti ir nusipirkti būsto. Nors galbūt tai tik laiko klausimas.

„Ketiname valstybės lygiu įteisinti dirbtinį intelektą, todėl tikėtina, kad ateityje matysime daugiau robotų. Per kelerius metus – ir savaeigius automobilius. Daugelį sistemų pritaikysime veikti automatiškai. 2020 metais žmonėms nebereikės savų pajamų deklaruoti paties – tai bus padaroma automatiškai. Gyventojai tiesiog paštu gaus pranešimą“, – sako Annet Numa, E-Estijos informacijos centro atstovė.

Poilsis darbo vietoje

Gatvėse visą dieną skuba viešasis transportas, kuris didžiojoje Estijos dalyje gyventojams yra nemokamas. Nemokamų čia yra ir pramogų. Vertingiausioje Europoje laikomoje finansinių technologijų kompanijoje poilsis – neišvengiama darbo dalis.

„Norime, kad darbe būtų sveika darbinė psichologinė atmosfera. Neturime tikslo žmones sausai išsunkti, norime, kad aplinka skatintų. Sveikatos specialistai sako, kad darbuotojams naudingas kas valandą daryti 10 minučių pertrauką. Tokioje aplinkoje kaip mūsų galima ir taip praleisti laiką, pavyzdžiui, su kolegomis pažaisti stalo tenisą. O tada grįžti prie kompiuterio. Man atrodo, kad po to žmogus dirba daug produktyviau“, – teigia „TransferWise“ inžinerijos skyriaus vadovas Alvaras Lumbergas.

Tokia ta Estija – čia ir viduramžių dvasia, ir dangoraižiai, ir vakar diena, ir rytojus. Tai, kas atrodo tolima ateitis – čia jau pasiekiama ranka.

LRT kūrybinė komanda vyksta Baltijos keliu – nuo Talino per Rygą iki Vilniaus – ir visą savaitę pasakos apie tai, kuo šiandien gyvena estai, latviai ir lietuviai, ir kaip prieš 30 metų atrodė Baltijos kelias kiekvienoje iš šių šalių.

Tiesiogines transliacijas iš LRT kūrybinės komandos kelionės Baltijos keliu galima sekti LRT RADIJUJE, TELEVIZIJOJE, portale LRT.lt ir ekranuose sostinės Katedros aikštėje, kur veikia LRT studija.

Papuoškite savo profilio nuotrauką

Atnaujinkite savo „Facebook“ viršelį

Atsispausdinkite simbolinį kardelio žiedą

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi