Naujienų srautas

Verslas2019.08.19 21:37

Šalnos ne tik nušaldė obuolių žiedus, bet pakenkė ir vaisių kokybei

nori parduoti ir neišvaizdžius

Šiemet verslinių sodų šeimininkai tikisi surinkti maždaug dešimtadalį prekinių obuolių nuo kasmečio vidutinio obuolių derliaus. Itin stiprios pavasarinės šalnos ne tik nušaldė žiedus, pakenkė ir vaisių kokybei. Pasak prekybininkų, apskritai, parduotuvėse obuolių neturėtų trūkti, o dėl prekybos prastesnės išvaizdos lietuviškais obuoliais dar bus deramasi su augintojais.

Rokiškio rajone esančio verslinio sodo obelys – apytuštės. Čia pavasarį ne vieną naktį temperatūra buvo nukritusi iki 6 laipsnių šalčio.

„Nuostoliai siekia nuo 15 iki 90 procentų, priklausomai nuo veislės. Bet yra šalnos pažeidimų ant pačių obuolių ir jie prastina derlių“, – sako Rokiškio rajono ūkininkas Marius Bulavas.

Tamsesnės dėmės ant obuolio atsirado nuo didelių šalnų. Vaisiai dėlto neges, bet prekinės išvaizda – prastesnė.

Derasi dėl obuolių išvaizdos

Vidutiniškai versliniai sodai kasmet tiekia rinkai apie 15 tūkst. tonų obuolių. Šiemet po didelių pavasarinių šalnų, pasak sodininkų, vargu ar bus nuskinta ir dešimtadalis to kiekio. Beveik nėra lietuviškų vasarinių bei rudeninių obuolių, šiek tiek bus surinkta žieminių, bet stiprios šalnos pakenkė ir jų kokybei. Ūkiai nori parduoti ir neišvaizdžius.

„Ūkininkai ir bendrovės, kurie augina, derasi dėl to lopo, kuris yra nuo šalnos, nes šiaip lietuviškų obuolių iš viso nebus. Mes visą laiką 2 klasės parduodame, kokybės standartai atitinka, bet kadangi prekybos tinklų kokybės standartai yra aukštesni už ES standartus, tai kažin, ar prekiaus tokiais obuoliais“, – sako Verslinių sodų asociacijos prezidentė Vitalija Kuliešienė.

Kadangi lietuviškų obuolių bus mažai, augintojai tikisi palankių derybų ir prekybininkų nuolaidų dėl kokybės.

„Kol kas į mus ūkininkai nesikreipė dėl nekokybiškos obuolių išvaizdos. Paprastai yra kokybės standartai, kurie turi būti užtikrinti. Jei kreipsis, tuomet bus derybos“, – tikina Berta Čaikauskaitė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė.

„Taip, augintojai į mus jau kreipėsi su šiuo klausimu. Laukiame, kol augintojai gaus visus reikiamus dokumentus iš Maisto ir veterinarijos tarnybos, kad inspektoriai nustatytų, kokiai klasei galima būtų priskirti šiuos obuolius. O kai dokumentai bus, tada mes pasirūpinsime atitinkamomis pakuotėmis ir ženklinimu, kad vartotojas žinotų, kokią prekę perka“, – aiškina Rima Aukštuolytė, prekybos tinklo „Maxima“ atstovė.

Pasak Maisto ir Veterinarijos tarnybos atstovės, paprastai tarnyba tik rekomenduoja ūkininkams, kurią klasę gali atitikti obuoliai.

Daugiausia atvežtinių obuolių

Nuo šių metų vaisiams ir daržovėms leidžiama netaikyti specialiųjų prekybos standartų, jei jie skirti perdirbti, pavyzdžiui, spausti sultis. Tai turi būti nurodyta parduotuvės etiketėse.

Dabar prekybos centruose – daugiausia atvežtiniai pernykščio derliaus obuoliai. Verslinių sodų asociacijos vadovės žiniomis, nuo šalnų nukentėjo ir lenkų sodai, tačiau esą kaimynai saugyklose dar turi gana daug praėjusių metų obuolių, kurie patenka ir į Lietuvą.

Plačiau – reportaže nuo 24.25 min.

Panorama. Baltijos kelias trijų tautų atsiminimuose: tai buvo galingumo ir vienybės banga
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi