Verslas

2013.01.28 11:24

Sąvartyne nebetelpančios šiauliečių atliekos keliaus į Panevėžį?

Prieš penkerius metus pastatytas modernus Šiaulių regiono atliekų sąvartynas jau pilnas ir netrukus atliekų nepriims. Atidaryti antrąją sąvartyno sekciją dalininkams trūksta pinigų, todėl kalbama, ar tik nuo vasario vidurio neteks šiukšlių gabenti į kaimyninę Panevėžio apskritį. 

Prieš penkerius metus pastatytas modernus Šiaulių regiono atliekų sąvartynas jau pilnas ir netrukus atliekų nepriims. Atidaryti antrąją sąvartyno sekciją dalininkams trūksta pinigų, todėl kalbama, ar tik nuo vasario vidurio neteks šiukšlių gabenti į kaimyninę Panevėžio apskritį.

Kasdien į Šiaulių regiono atliekų sąvartyną iš 7 savivaldybių atkeliauja 380  tonų buitinių atliekų. Vietos pirmojoje sąvartyno sekcijoje liko nebe daug – iki vasario vidurio. Antroji sąvartyno sekcija jau pastatyta, tačiau nerandama 4 mln. litų atsiskaityti su rangovais. Bankai kreditų nesuteikia, nes abejoja įmonės mokumu.

Atliekų tvarkymo centrą įsteigė dalininkai – 7 savivaldybių atstovai.

„Stengsimės iki sausio 28-osios padaryti atitinkamas pavedimus, kiek kiekvienas įsipareigojo. Visų pinigų vis tiek neišeina surinkti, kiek kainavo ta investicija, bet bent dalį turėtume surinkti, kad galėtume sumokėti rangovui“, – teigė Šiaulių rajono meras Algimantas Gaubas.

Susidarius kritinei situacijai, aikštėn išlenda ir kitos sąvartyno bėdos – niekaip neprisirengta pastatyti atliekų rūšiavimo įrenginio. Jam numatyta 46 mln. europinė parama. Tačiau jeigu statybos nepasibaigs iki 2015-ųjų, parama nebebus teikiama. Statybos dar nepradėtos. 

„Problemų yra ir dėl „Snore“ pradingusių pinigų. Viena didžiausių problemų yra konkursų organizavimo problemos, apskundimai“, – kalbėjo Šiaulių savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius.

Problemos regiono atliekų centre prasidėjo kone nuo jo veiklos pradžios 2009-aisias, kai dėl neaiškių priežasčių savo postus paliko tuometiniai vadovai. Pernai STT pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo vykdant 18 mln. litų vertės viešuosius pirkimus, nuo pareigų nušalintas direktorius Raimundas Jakutis.

Dalininkai netinkamai vadovaujant centrui jį įtarė ir anksčiau. Atlikus auditą paaiškėjo, kad centro darbuotojai važinėja tarnybiniais automobiliais asmeniniais tikslais, sugedusi technika remontuojama perkant detales iš įmonės, kurios akcininkas yra pats regiono atliekų tvarkymo centro direktorius.

Laikinasis vadovas Vidmantas Komas su „Panorama“ kalbėti atsisakė.  

Į Generalinę prokuratūrą kreipėsi Šiauliuos išrinkti Seimo nariai.Jie prašo dėl regiono atliekų centro veiklos pradėti ikiteisminį tyrimą  ir išsiaiškinti, ar priimant atsakingus sprendimus nebuvo asmeninių interesų. Seimūnai sako manantys, kad dėl centre susidariusios kritinės situacijos yra kalti buvę ir esami centro vadovai ir dalininkai. Jie turėtų atsakyti asmeniškai.