Naujienų srautas

Verslas2019.08.17 22:22

Lietuvoje išaugintų riešutų paklausa kol kas didesnė nei pasiūla

Miškuose ir soduose gausiai užderėjo riešutai. Gero derliaus tikisi ir jų augintojai. Graikinių riešutmedžių ir lazdynų auginimas Lietuvoje sparčiai populiarėja. Auganti konkurencija esamų augintojų negąsdina, esą Lietuvoje išaugintų riešutų paklausa kol kas gerokai didesnė nei pasiūla.

Bene geriausias ženklas, kad riešutai jau subrendo ir tinkami valgyti – iš lazdyno neišlipantys riešutautojai. Kiek daug bebūtų riešutų, jei nesuskubsite, smagurė per kelias dienas gali juos nuraškyti ir saugiai paslėpti žiemai.

Taip nutiko ir ant botanikos sodo lazdyno augusiems riešutams. Sako nuo jų dar prieš keletą dienų šakos linko, bet voverės nepaliko nė vieno.

„Voverės – kaip lakmuso popierėlis: jeigu jau tik prinoko, tai jos per kelias dienas nurenka. Yra dar tokie paukščiai riešutinės, tai tie taip pat irgi mėgsta riešutus, taip pat kėkštai. Tikrai yra tų gyvūnų, kurie padeda žmonėms riešutauti“, – pasakoja Ežerėlio girininkijos girininkas Rimas Krasauskas.

Botanikai pastebi, kad riešutai šiemet subrendo beveik mėnesiu anksčiau. O jų šiemet kai kur gausiai užderėjo.

„Riešutų šiemet labai daug, bet iš tos gausybės labai daug yra sukirmijusių, aš vakar savo kaime iš rieškučių priskintų riešutų sveikų išrinkau gal tik 10“, – sako VDU Botanikos sodo atstovas Kęstutis Obelevičius.

Kauno rajone lazdynų plantaciją auginantis Rimas Norus taip pat tikisi neblogo derliaus, jį pradės imti savaitgalį: „Kai kekėje va būna 4–6 riešutai, tai jie tada derlingi, o dabar daug yra pavieniui, kai tik 2–3.“

Pasidžiaugti, kad šiemet nuo riešutų lūžta šakos negali, bet sako – pakaks. Ankstesniais metais būta iki 3 tonų iš hektaro. Be to, 16-kos hektarų plote pasodinta lazdynų giraitė dar jauna, tik 6-erių metų. Po metų kitų, kai ji suaugs, tikisi ir gausesnio derliaus.

„Medžiai pilni, tikrai užtenka, šalnos nenušaldė, kaip sakiau – 8 obelims, slyvoms, trešnėms pakenkė, o riešutams – ne“, – aiškina riešutų augintojas.

Augintojas pastebi, kad Lietuvoje daugėja norinčiųjų auginti riešutus, vis dažniau ir didesniais kiekiais žmonės iš jo perka sodinukus. Didėjanti konkurencija vyro negąsdina, sako, kad kol kas Lietuvoje riešutų išauginama per mažai, o poreikis – didelis. Be to, mūsų šalyje išaugintais riešutais domisi ir pirkėjai iš užsienio.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi