Verslas

2013.01.24 16:53

„Švyturio taupomoji kasa“ išdavė įtartinų paskolų už 2,5 mln. Lt

Jurgita Lapienytė, 15min.lt2013.01.24 16:53

„Švyturio taupomoji kasa“ išdavė įtartinų paskolų už 2,5 mln. Lt, atliekamas tyrimas dar dėl trijų kredito unijų turto iššvaistymo, teigia pareigūnai.  

„Švyturio taupomoji kasa“ išdavė įtartinų paskolų už 2,5 mln. Lt, atliekamas tyrimas dar dėl trijų kredito unijų turto iššvaistymo, teigia pareigūnai.

Generalinė prokuratūra ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimai neteisėto didelės vertės paskolų gavimo iš keturių Lietuvoje veikiančių kredito unijų, taip pat galimo šių kredito unijų turto iššvaistymo, disponavimo tokiu būdu nusikalstamai įgytu turtu, kai kurių įmonių neteisėtos veiklos ir dokumentų klastojimo. Bylą kuruojančio prokuroro teigimu, nėra patikimų duomenų, kad su tuo susijusi Darbo partija.

Įvertinusi kredito unijos „Švyturio taupomoji kasa“ inspektavimo metu surinktus duomenis apie šios kredito įstaigos vykdomą ypač rizikingą ir neatsakingą veiklą, papildomus nuostolius dėl blogų paskolų ir atsižvelgusi į pačios kredito unijos pateiktus duomenis apie savo finansinę būklę, Lietuvos banko valdyba nusprendė visam laikui atšaukti šios kredito įstaigos veiklos licenciją.

Generalinės prokuratūros teigimu, pranešimai apie įtarimus kol kas įteikti tiems asmenims, kurie yra įtariami organizavę paskolų išdavimą. „Švyturio taupomoji kasa“ išdavė keturias įtartinas paskolas. Paskolų suma – 2,5 mln.Lt. Tačiau už jas įkeistas turtas vertas 25 kartus mažiau – vos 100 tūkst. Lt. Pernai atliktos kratos metu šioje kredito unijoje yra paimtos dar kelios paskolų bylos, todėl tikėtina, kad išduotų įtartinų paskolų suma dar augs.

Pranešimus apie įtarimus yra gavę 30 asmenų, paskelbta dar 5 įtariamųjų paieška.

Anksčiau „Švyturio taupomoji kasa“ buvo vadinama „Sveikatos kreditu“.

„Ši kredito unija viena iš tų trijų dar anksčiau neįvardintų kredito unijų, kurių išduotos įtartinos paskolos tiriamos Generalinis prokuratūros kontroliuojamoje byloje. Įteikti pranešimai apie įtarimą tik tiems asmenims, kurie įtariami organizavę ir atstovavę tas keturias įmones, kurioms buvo išduoti kreditai. Pranešimai įteikti dėl keturių paskolų, kurių bendra suma – beveik  2,5 mln. Lt. Įkeistas turtas įsigytas mažiau  nei už 100 tūkst. Lt, tai yra, vertė daugiau nei 25 kartus mažesnė“, – žurnalistams sakė prokuroras Simonas Minkevičius.

Įtariama, kad paskolas iš šios kredito unijos ėmė tie patys asmenys, kurie skolinosi ir iš NKU.

Generalinė prokuratūra ir FNTT atlieka tyrimą dar dėl trijų kredito unijų turto iššvaistymo. Viena jų – Nacionalinė kredito unija, kurios veiklos licenciją ketvirtadienį sustabdė Lietuvos bankas. Kitų dviejų kredito unijų prokurorai neįvardija.

Šiai unijai vadovavo su Darbo partija susijęs asmuo Tomas Zajančkauskas. Kitas „darbietis“ buvo vienas vadovų Nacionalinėje kredito unijoje. Tačiau S. Minkevičius sakė, kad kol kas sieti bylos su Darbo partija negalima.

Viena tiriamų versijų – paskolos buvo imamos kitam verslui vystyti.

Nacionalinės kredito unija yra išdavusi dvi paskolas įmonėms, kurios siejamos su Uspaskichu, tačiau šios paskolos nėra priskiriamos įtartinoms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.