Verslas

2019.08.16 10:10

Registrų centras išnarpliojo verslo vagysčių schemą

sustiprinta prevencija ir patarimai verslui
LRT.lt2019.08.16 10:10

Įmonių vagystės, kai prisidengiant kitais asmenimis ir pateikus suklastotus dokumentus bandoma perimti įmonės akcijas ir valdymą, taip sukeliant nuostolių tikriesiems įmonės savininkams, nuo šių metų tapo pagrindiniu Registrų centro prevencinio darbo taikiniu. Sustiprinus pajėgas siekiama visiškai eliminuoti praeityje verslo padangę temdžiusias situacijas, rašoma pranešime.

Registrų centras nuo šių metų pradžios sustiprino gaunamų dokumentų registravimo kontrolę, pradėjo metodišką darbą su atsakingais specialistais ir teisėsauga, atlikti dvigubus faktų tikrinimus, taip pat atvėrė konsultacijų liniją verslui.

„Vien per šiuos metus esame atlikę vidinius tyrimus ir informaciją perdavėme teisėsaugai dėl 5 atvejų, kai pateikus galimai suklastotus dokumentus ir prisidengiant kitais asmenimis, buvo bandoma neteisėtai perimti įmonės akcijas. Dalis asmenų sulaikyti ir išvesdinti klientų aptarnavimo vietose.

Taip pat atliekant skirtingus vidinius tyrimus nustatėme pasikartojančius asmenis ir galimai užčiuopėme veikiančią sistemą. Dėl visų šių atvejų jau pradėti ikiteisminiai tyrimai, pritaikytos laikinos nuosavybės teisių apribojimo priemonės“, – sako Registrų centro prevencijos departamento vadovas Giedrius Cininas.

Siekiant neteisėtai užvaldyti įmonę, pirmiausiai visus pakeitimus reikia įregistruoti Juridinių asmenų registre, todėl Registrų centre dirbantys registratoriai yra tie asmenys, kurie pirmieji užfiksuoja įtartinus veiksmus. Nuo šių metų pradėtas metodinis prevencinis darbas su šiais specialistais.

Anot G. Cinino, analizuojant visus atvejus, pastebima, kad dažniausiai veikiama pagal tą patį planą: atvykus į Registrų centrą pateikiamas suklastotas įgaliojimas, vienintelio akcininko sprendimas bei prašymas pakeisti įmonės vadovą ir vienintelį akcininką. Paprastai dokumentai būna pasirašyti naujojo neteisėto įmonės vadovo ar akcininko. Neretai naujasis neteisėtas įmonės savininkas, Gyventojų registro duomenimis, yra miręs ar įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų sąrašą.

Registrų centras taip pat suteikia galimybę ir pačioms įmonėms apsisaugoti nuo neteisėtų užgrobimo atvejų. Pirmiausia, konsultuojantis su Registrų centro specialistais bendraisiais, įmonės tinklalapio Prevencijos skiltyje nurodytais kontaktais.

Taip pat patariama sekti kasdien Registrų centro leidžiamą elektroninį informacinį leidinį, kuriame pateikiama visa informacija apie per praėjusią dieną įvykusius juridinių asmenų pasikeitimus. Įmonės iš šio leidinio gali užsisakyti elektroninį priminimą apie konkrečios įmonės pakeitimus. Ši informacija gali būti pirma indikacija apie įmonėje vykstančius pokyčius, apie kuriuos tikrieji bendrovės savininkai neturi jokių žinių. Pranešimai pageidaujamu dažnumu atsiunčiami trumpąja SMS žinutes.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.