Naujienų srautas

Verslas2019.08.15 21:24

Prastos žinios bulvių mėgėjams: ne tik labiausiai brango, bet ir neturėtų atpigti

Bulvės – vienas labiausiai pastaruoju metu brangusių maisto produktų Lietuvoje. Viena iš kainų kilimo priežasčių – dėl sausros ir ligų sumažėjęs derlius. Kokios bus kainos rudenį, ar pakaks lietuviškų bulvių, pasak augintojų, priklausys ir nuo to, kiek jų bus prikasta ir ar daug eksportuojama. Mokslininkai pataria ūkiams auginti daugiau įvairesnių veislių, taip esą galėtų sumažėti derliaus nuostoliai.

Pagal statistiką, vienas Lietuvos gyventojas per metus suvalgo per 90 kg bulvių. Pastaruoju metu jos rikiuojasi tarp labiausiai brangusių produktų. Pasak kainų stebėtojų, šią liepą parduotuvėse už kilogramą mokėta vidutiniškai po 70 centų už kilogramą. Tai – beveik dviem trečdaliais daugiau nei pernai tuo pačiu laiku.

Kokios kainos bus rudenį, ar pakaks lietuviškų bulvių, pasak augintojų, priklausys ir nuo to, kiek jų bus prikasta, ar daug eksportuojama.

„Matosi, kad bulvių šiek tiek trūks, nes daug užklausimų yra iš kitų Europos šalių. Ieško italai, kaimynai lenkai, olandai irgi nesitiki geresnio derliaus nei pernai“, – pasakoja augintojas Edas Sasnauskas.

Daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė pastebi, kad augintojai labai dažnai pasirenka derlių būtent eksportuoti: „Jeigu augintojai neturi apibrėžtų sutarčių, labai dažnai, nelaukdami, kol atsibus vienas ar kitas pirkėjas, ūkininkai bulves eksportuoja. Bet, jei tik Lietuvos didieji prekybos tinklai ir kiti stambesni pirkėjai į augintoją žiūri kaip į lygiavertį partnerį ir sudaro normalias sutartis, bulvių Lietuvai užtenka.“

Kokios bulvės derlingesnės, atsparesnės ligoms ir sausrai tirianti mokslininkė Rita Asakavičiūtė sako, kad reikėtų auginti įvairesnių veislių.

„75 proc. Lietuvos ūkių augina „Vinetą“. Tai vokiška veislė, bet neaišku, kaip ji pasiteisins ateityje. Patariame auginti dvi tris veisles. Jeigu kas nepasiteisina dėl drėgmės trūkumo, sausros, ar karščio, vienos veislės derlius mažesnis, kitos gali būti didesnis“, – pataria R. Asakavičiūtė.

Mokslininkė pataria – jei bulvienojai ir nuvytę, kasti bulvių ir jų sandėliuoti dar nereikėtų, nes luobelė netvirta. Didysis bulviakasis – rugsėjo viduryje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi