Verslas

2019.08.15 13:09

Galvos skausmas emigrantams: jei uždirbi svarais, paskolos eurais gali ir negauti

Lietuvai stengiantis pritraukti emigrantus, atlyginimus ne eurais gaunantys lietuviai skundžiasi, kad jiems Lietuvos bankuose sunku gauti paskolas. Pasak Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės, dėl to dalis emigrantų negali pirkti būsto Lietuvoje ir pasirenka likti svetur.

Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė sako, kad dalis emigrantų paskolų išvis negauna. O kai kuriems pasiūlomos didelės, vidurkį bemaž tris kartus viršijančios palūkanos.

„Palūkanų, vėlgi, sąlygos yra atitinkančios banko rizikai. Pradiniai pasiūlymai nuo 6,5 proc.“, – LRT RADIJUI sakė D. Asanavičiūtė.

Ekonomistas Marius Dubnikovas teigė, kad tokios paskolos yra rizikingos ne tik jas suteikiantiems bankams, bet ir patiems gyventojams: „Svaro kursas sumenko per paskutinius trejus metus 20 proc. Tai reiškia, kad jeigu žmogus būtų uždirbinėjęs pinigus svarais, o pasiėmęs paskolą eurais, jo paskola 20 proc. pasidaro sunkesnė.“

Anot Lietuvos bankų asociacijos vadovo Manto Zalatoriaus, užsienyje paskolos kita valiuta suteikiamos dar rečiau, o Lietuvoje bankai sprendžia kiekvienų atveju individualiai.

„Taip, tai yra sudėtingas instrumentas, jį administruoti yra brangu, dėl to kainas įprastai dažniausiai būna didesnės, negu skolinantis valiuta, kuria gauni pajamas“, – komentavo M. Zalatorius.

Ekspertai užsienyje gyvenantiems, bet Lietuvoje paskolos negaunantiems žmonėms rekomenduoja sukaupti kuo daugiau pinigų ir stengtis išsiversti be paskolos arba į banką kreiptis grįžus į Lietuvą.