Verslas

2015.09.08 13:45

D. Grybauskaitė: „Lietuvos geležinkeliai“ elgiasi lyg atskira valstybė valstybėje

ELTA 2015.09.08 13:45

Valstybės įmonė bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“, kurioje Susisiekimo ministerija valdo 100 proc. akcijų, elgiasi lyg atskira valstybė valstybėje. Šios įmonės savivalė ir neatsakingumas gali brangiai kainuoti mums visiems, trečiadienį per susitikimą su susisiekimo ministru Rimantu Sinkevičiumi pabrėžė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Valstybės įmonė bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“, kurioje Susisiekimo ministerija valdo 100 proc. akcijų, elgiasi lyg atskira valstybė valstybėje. Šios įmonės savivalė ir neatsakingumas gali brangiai kainuoti mums visiems, trečiadienį per susitikimą su susisiekimo ministru Rimantu Sinkevičiumi pabrėžė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Pasak šalies vadovės, bendrovė atsisako rekonstruoti Rengės geležinkelio ruožą, dėl to 2013 m. Europos Komisija (EK) yra pradėjusi tyrimą. Jeigu bus pripažinta, kad „Lietuvos geležinkeliai“ pažeidė Europos Sąjungos (ES) antimonopolines taisykles, įmonei gali būti skirta dešimtis milijonų eurų siekianti bauda. Sprendimas rekonstruoti ruožą būtų tris kartus pigesnis.

Be to, anot D. Grybauskaitės, „Lietuvos geležinkeliai“ yra atsakingi ir už projekto „Rail Baltica 2“ įgyvendinimą. Prezidentė, kaip nurodo jos spaudos tarnyba, sakė, kad dėl atsainaus „Lietuvos geležinkelių“ požiūrio ir neatsakingai parengtų paraiškų Lietuva iš Infrastruktūros tinklų priemonių fondo („Connecting Europe Facility“) negavo daugiau nei pusės prašytų pinigų – 172 mln. eurų ir toks darbas negali būti toleruojamas.

Valstybės vadovė pabrėžė, kad būtina kur kas glaudžiau bendradarbiauti su EK teikiant paraiškas. Lietuva dar turi galimybę per antrą paraiškų teikimą rudenį gauti finansavimą iš šio fondo. Ministerija turi ne nusišalinti nuo šių projektų, o atsakingai formuoti ir įgyvendinti Lietuvos transporto politiką, atsakingai kontroliuoti valstybės valdomas įmones.

Prezidentūros duomenimis, kaip nurodė Prezidentės vyriausioji patarėja Daiva Ulbinaitė, Susisiekimo ministerijai yra pavaldžios 12 strateginiu ir ekonominiu požiūriu svarbių valstybės įmonių ir akcinių bendrovių, daugelio jų pajamos mažėja, žymiai mažėja ir dividendų mokėjimas į valstybės biudžetą. Be to, nuo kovo į valstybės valdomų įmonių valdybas galima skirti nepriklausomus narius, tačiau tai daryti vengiama.

Prezidentės teigimu, tokių įmonių valdybas ir stebėtojų tarybas turi sudaryti atsakingai atrinkti ir gebantys valdyti įmonę, o ne atsitiktiniai, suinteresuoti ar partiniai asmenys, būtina neatidėliojant skaidrinti, efektyvinti ir depolitizuoti valstybės įmonių valdymą, nes jose pradeda įsigalėti savivalė, kuri gali pakenkti ne tik šalies ekonomikai ir įvaizdžiui, bet ir saugumui.

Susisiekimo ministras socialdemokratas Rimantas Sinkevičius pripažino jaučiąs atsakomybę tiek dėl šios, tiek dėl kitų valstybės įmonių. Tiesa, jis atmetė teiginius, kad „Lietuvos geležinkelių“ vadovai deleguoti partiniu principu.

„Kaip matote, „geležinkelių“ vadovybėje, kurią aš pavedėjęs iš kito ministro, kuris toli gražu nėra mano bendrapartietis, nei keičiau, nei kokių nors didelių reformų padariau, ir gal be reikalo... Į įmonės valdybą įvesti du nepriklausomi žmonės, išmanantys ekonomiką ir teisę, ir manau, kad tai teigiamas požymis. Manau, kad tą valdymo reformą reikia tęsti ir radikaliau“, – teigė ministras.

Tiesa, kaip ją konkrečiai reiktų tęsti R. Sinkevičius pasakyti kol kas negalėjo.

„Valdymas visada yra tobulintinas. Šiandien pasakyti, kad radikaliai ką nors pakeisiu rytoj (negaliu. -ELTA). Čia yra procesas“, – tikino R. Sinkevičius.