Verslas

2015.09.08 13:45

BRICS bankas – iššūkis TVF

Kinijos verslo centre Šanchajuje atidarytas naujas tarptautinis bankas, investuosiantis į įvairius plėtros projektus trumpai BRICS vadinamoje penkių šalių organizacijoje. „Naujasis“ plėtros bankas su 100 mlrd. dolerių laikomas iššūkiu Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) ir Pasaulio bankui, kuriuose didelę įtaką turi Jungtinės Valstijos.

Kinijos verslo centre Šanchajuje atidarytas naujas tarptautinis bankas, investuosiantis į įvairius plėtros projektus trumpai BRICS vadinamoje penkių šalių organizacijoje. „Naujasis“ plėtros bankas su 100 mlrd. dolerių laikomas iššūkiu Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) ir Pasaulio bankui, kuriuose didelę įtaką turi Jungtinės Valstijos.

Ceremonija, kurioje dalyvauja Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos respublikos pareigūnai, užbaigia ilgą laukimo etapą nuo 2012 m., kai kilo idėja įkurti banką, kuris investuotų į projektus BRICS šalyse. Bet banko veikos pradžios dar teks palaukti – ji prasidės šių metų pabaigoje arba kitų pradžioje. Iki to laiko bus kuriama verslo politika, rengiamasi plėtros projektams.

„Bendradarbiausime su visais plėtros projektais, sieksime ne mesti iššūkį jau veikiančiai sistemai, bet ją pagerinti, papildyti“, – sako Kundapuras Vamanas Kamathas, „Naujojo plėtros banko“ prezidentas.

Naujasis plėtros bankas, kurį kuria kylančios rinkos, didesnį dėmesį skirs besivystančioms šalims, atsižvelgs į jų sąlygas, poreikius“, – kalbėjo Lou Jiwei, Kinijos finansų ministras.

Bet banko steigimas sutampa su Kinijos siekiu vaidinti svarbesnį vaidmenį pasaulio politikoje. Jos iniciatyva Pekine kuriamas ir atskiras Azijos infrastruktūros investicijų bankas, kurio trečdalį akcijų turi Kinija. Prie jo prisideda ir Vokietija,  Didžioji Britanija, Prancūzija, Australija, bet nesutiko prisidėti JAV ir Japonija, kurių ekonomika pirma ir trečia pasaulyje.

Atidarymo ceremonija surengta praėjus dviem savaitėm po BRICS lyderių susitikimo Rusijoje, kur buvo pasirašyti banko steigimo dokumentai. Rusijai, iš kurios plaukia kapitalas, dėl sankcijų gerokai sunkiau pritraukti investuotojų. Ji tikisi, kad naujas BRICS bankas padės išspręsti jos problemas.

Naujajam plėtros bankui vadovauja Indijos privačios bankininkystės sektoriuje dirbęs finansininkas. Vašingtone įsikūrusio Pasaulio banko vadovas tikisi sėkmingai bendradarbiauti su nauja institucija. Azijos plėtros bankas pareiškė dar pažiūrėsiąs, ar bendradarbiauti su Naujuoju plėtros banku, kuriame pirmu smuiku grieš Kinija.