Verslas

2019.08.10 20:50

Idėją dirbantiems pensininkams taikyti mokesčių lengvatas ekonomistai vertina neigiamai

Premjeras Saulius Skvernelis išsakė idėją dirbantiems pensininkams numatyti mokesčių lengvatas, pagal kurias jie galėtų visai arba iš dalies nemokėti įmokų „Sodrai“. Darbdavių atstovai idėją vadina logiška ir labai gera, ekonomistai – visiška nesąmone.

Mokslininkai sako, jog daug žmonių dėl emigracijos praradusiai ir senstančiai Lietuvai būtina galvoti, kaip darbo rinkoje kuo ilgiau išlaikyti garbaus amžiaus žmones.

Ne ant sofos namie prie televizoriaus sėdėti sako nusprendusi ponia Janina. Viskuo besidominti moteris dienas leidžia kitaip. Jos darbo stažas - 48 metai. Penkerius metus ji jau yra pensijoje, bet toliau dirba draudimo kompanijoje. Nors tai, ką daro, mėgsta, moteris teigia dirbanti ne iš gero gyvenimo.

„Kainos kyla kiekvieną dieną. Jeigu nedirbsi, faktiškai susimoki už butą ir turi skaičiuoti kiekvienai dienai, kiek tu gali išleisti pinigėlių“, – sako dirbanti pensininkė Janina Aidukienė.

„Sodros" duomenimis, tokių, kaip ponia Janina, Lietuvoje beveik 70 tūkst. Premjeras sako, jog būtinąjį stažą turintys dirbantys pensininkai galbūt galėtų būti skatinami mokestinėmis priemonėmis.

„Jeigu jie nusprendžia fiksuoti ir nebekaupti daugiau vadinamųjų „Sodros“ taškų, galėtų būti svarstoma apie „Sodros“ mokesčio arba visišką, arba dalinį nemokėjimą. Reikėtų įvertinti, kokie būtų „Sodros“ praradimai, bet, iš kitos pusės, kitų mokesčių pavidalu sugrįžtų į valstybės biudžetą“, – teigia S. Skvernelis.

Darbdaviams sumanymas patinka. Jų teigimu, iškart sumažėtų darbo vietos kaina ir padaugėtų darbo rankų, kurių jau dabar trūksta.

„Racionali ir protinga idėja. Tai pagyvintų darbo rinką. Kitas dalykas, tai būtų teisinga ir sąžininga. Jeigu žmogus yra užsidirbęs pensiją, jis gali rinktis, ar būti pensininku ir nebedirbti. Jeigu jis renkasi ir toliau dirbti, kurti pridėtinę vertę, būtų logiška nebeimti iš jo „Sodros“ mokesčio, kuris pensijai sukaupti kaip tik ir reikalingas“, – komentuoja Verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus.

Idėjos skeptikai sako, jog nuo to dirbantys pensininkai kaip tik nukentėtų.

„Tai viena prasčiausių idėjų, kokia tik buvo išsakyta per šią kadenciją. Spėčiau, kad tai kyla iš verslo savanaudiškumo. Jeigu nereikia mokėti, dabar įmokos atskaitomos iš paties dirbančiojo. Mokėsim mes jam mažesnį atlyginimą arba nedirbk. Tai būtų vyresnio amžiaus žmonių diskriminavimas“, – tvirtina Vilniaus universiteto profesorius, ekonomistas Teodoras Medaiskis.

„Mes privalėsime ieškoti sprendimų, kaip išlaikyti žmones darbo rinkoje kuo ilgiau, ne prievartiniu būdu ilginant pensinį amžių, bet būtent taip skatinanti“, – pažymi S. Skvernelis.

Profesorius Medaiskis sako, kad darbdaviams ir taip teks darbinti daugiau vyresnių darbuotojų.

Leidus nemokėti įmokų „Sodrai", esą žala jos biudžetui ir visiems pensininkams, o dirbantiems pensija daugiau nedidėtų. Dabar ji vis perskaičiuojama.

„Metus išdirbau, o man pridėjo aštuonis eurus. Turėtų būti atsižvelgiama į žmonių darbo stažą, o tai duotų normalias pensijas, kad žmonėms nereikėtų vargti ir ieškoti kažko papildomai“, – sako J. Aidukienė.

Dirbantys pensininkai, palyginti su kitais darbuotojais, gauna 300-400 eurų mažesnes algas. „Sodros" duomenimis, vidutinės pensininkių moterų draudžiamos pajamos popieriuje - 820 eurų, pensininkų vyrų - 872 eurai. Vidutinės Lietuvoje – 1200.

Lietuva jau seniai nusprendusi, kad 2026 metais vyrų ir moterų pensinis amžius suvienodės ir bus 65 metai. Bet po 2026 metų, tęsiantis emigracijai ir pensininkams plačiai neįsitraukus į darbo rinką, prognozuojama,jog dirbančiųjų pradės staigiai mažėti. Tai gali reikšti ir pensijų mažėjimą.

Lietuvos bankas yra perspėjęs, kad šaliai teks arba vėlinti išėjimą į pensiją, bent iki 72-ejų metų, arba į darbo rinką įsileisti daugiau nei pusę milijono imigrantų, arba didinti „Sodros“ įmokas visiems dirbantiesiems.