Naujienų srautas

Verslas2019.08.14 05:30

Piniginės nebebus tokios išpūstos – lojalumo kortelių pamažu atsisako vis daugiau parduotuvių

Jei turite visą gausybę lojalumo kortelių, greitai piniginėje turėtų padaugėti laisvos vietos – būtent šių plastikinių kortelių ketina atsisakyti daugelis maisto prekybos tinklų, kai kurios vaistinės, kavinės ir kiti prekybininkai.

Prekybos tinklai vis dažniau atsisako įvairių rūšių plastiko. Daugelyje prekybos vietų nebeliko nemokamų pirkinių maišelių – dabar, net ir perkant didesnį pirkinį, už maišelį reikia susimokėti arba jo tiesiog atsisakyti.

Maisto prekybos tinklai iš savo asortimento ketina išbraukti ir vienkartinius plastiko indus bei vienkartinius plastikinius šiaudelius. Du prekybos tinklai – „Lidl“ ir „Iki“ – tai jau padarė, likusiuose vienkartinių plastikinių indų neberasime jau nuo 2021 m., kai įsigalios Europos Sąjungos direktyva, skatinanti mažinti vienkartinių plastiko gaminių naudojimą.

Ir, nors lojalumo kortelės paprastai neišmetamos pasinaudojus jomis vieną kartą ir gaminamos iš tvirtesnio plastiko, prekybos tinklai siekia atsisakyti ir jų.

Kai kurie prekybininkai jau seniau taikė praktiką, kad klientui nebūtina su savimi turėti lojalumo kortelės, norint gauti nuolaidą, – užtenka pasakyti savo vardą ir pavardę, nurodyti kontaktinius duomenis ar kortelės numerį.

Greitu laiku tokių galimybių daugės, nes prekybos tinklai suka galvas, kaip lojalumo korteles išvis panaikinti. Daugelis jų gręžiasi į naująsias technologijas ir ketina klientams suteikti galimybę lojalumo kortelę turėti tiesiog išmaniajame telefone.

Maisto prekių parduotuvės – vienu žingsniu priekyje

Dalis LRT.lt kalbintų maisto prekių prekybos tinklų teigia jau kurį laiką skatinantys pirkėjus naudotis mobiliosiomis programėlėmis.

Kaip teigia „Rimi Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė Giedrė Buivydienė, galimybę į parduotuvę nesinešti lojalumo kortelės pirkėjai turi jau nuo praėjusių metų. Pirkėjui tereikia parsisiųsti „Rimi“ programėlę į telefoną ir ją susieti su lojalumo kortelės paskyra.

„Tai reiškia, kad norint naudotis prekybos tinklo „Rimi“ lojalumo programos naudomis plastikinės kortelės nešiotis jau nebūtina – parsisiuntus „Rimi“ mobiliąją programėlę tam pakanka telefono. Tai ne tik labai patogu, bet ir mažas žingsnis į priekį saugant mūsų visų aplinką“, – sako G. Buivydienė.

Tokią pačią galimybę savo pirkėjams jau daugiau kaip pusmetį siūlo ir „Maxima“. Kaip nurodo bendrovės atstovė ryšiams su visuomene Rima Aukštuolytė, pirkėjai lojalumo kortelių jau gali nebesinešioti.

„Programėlė ne tik pakeičia kortelės funkcijas, bet ir leidžia atsiskaityti kasose telefonu – tam reikia susieti programėlę su mokėjimo kortele“, – tvirtina R. Aukštuolytė.

Ji priduria, kad tokiu būdu programėlė gali pakeisti ne tik plastikinę lojalumo kortelę, bet ir banko kortelę.

Ieškos būdo, kaip be nuolaidų nepalikti kai kurių pirkėjų

Apie galimybę galiausiai atsisakyti plastikinių lojalumo kortelių svarsto ir prekybos tinklas „Norfa“. LRT.lt „Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis teigia, kad bendrovė tikisi lojalumo kortelę perkelti į programėlę, tačiau dar svarstoma, kaip galimybę pasinaudoti lojalumo programa suteikti tiems, kurie išmaniųjų telefonų neturi.

„Ne visi žmonės turi tuos išmaniuosius telefonus, ypač kalbant apie vyresniosios kartos atstovus. Todėl čia iškyla tam tikri klausimai, į kuriuos dar nėra atsakymo. Jie vis tiek naudosis tomis fizinėmis kortelėmis. Kyla klausimų, kaip tas korteles pakeisti“, – sako D. Ryliškis.

Jis priduria, kad būtent dėl šios problemos „Norfa“ dar nėra nusprendusi, kada tiksliai bus atsisakyta plastikinių lojalumo kortelių ar kada nebebus išduodamos naujos plastikinės kortelės.

Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė LRT.lt nurodo, kad šis tinklas taip pat svarsto apie plastikinių lojalumo kortelių alternatyvas, tačiau tikslių datų, kada galima tikėtis pokyčių, ji nepateikia.

Vaistinės atsisakyti plastikinių lojalumo kortelių neskuba

LRT.lt kalbinti vaistinių tinklų atstovai teigia pasisakantys už mažesnį plastiko vartojimą, tačiau atkreipia dėmesį, kad didelei daliai vyresnio amžiaus klientų plastikinės lojalumo kortelės tebėra patogiausias būdas pasinaudoti nuolaidomis ir pasiūlymais.

„Eurovaistinės“ rinkodaros vadovė Kristina Gumauskienė pastebi, kad vis dėlto daugeliui pirkėjų plastikinės lojalumo kortelės atrodo lyg pasenęs atributas.

„Mes jau svarstome įvairius variantus, kaip galėtume atsisakyti plastiko ir įvesti patogesnių būdų atsiskaityti su lojalumo programos nuolaida. Technologijoms tobulėjant, galimų būdų atsiranda vis daugiau, tad dar ieškome tinkamiausio ir mūsų klientams patogiausio varianto, bet jį planuojame pristatyti artimiausiu metu“, – tikina K. Gumauskienė.

„Gintarinės vaistinės“ Rinkodaros skyriaus vadovė Irena Tėvelienė taip pat teigia, kad jų tinklas pasisako už plastiko naudojimo mažinimą, bet šiuo metu visiškai atsisakyti plastikinių lojalumo kortelių neplanuoja.

„Didesnė dalis mūsų klientų yra vyresnio amžiaus žmonės ir jie ne visi turi išmaniuosius telefonus, o mums svarbu pasirūpinti visais klientais ir jų apsipirkimo galimybėmis. Lojalumo programų strategijoje yra numatytas programėlių, fizinių ir skaitmeninių sprendimų įdiegimas [...], o apie plastikinių kortelių atsisakymą svarstysime atsižvelgdami į klientų poreikius ir technologinius pokyčius“, – sako I. Tėvelienė.

„Camelia“ vaistinių tinklo rinkodaros vadovas Nerijus Višinskas teigia, kad galimybės atsisakyti plastikinių lojalumo kortelių kol kas nesvarsto, tačiau jos nešiotis nenorintys klientai to gali ir nedaryti – vaistinėje galima tiesiog nurodyti savo vardą ir pavardę ar kontaktinius duomenis, pavyzdžiui, telefono numerį.

Užteks telefone turėti lojalumo kortelės paveikslėlį

Nuo rugpjūčio mėnesio baldų ir interjero prekių parduotuvė „IKEA“ naujiems lojalumo programos dalyviams nusprendė nebeišduoti plastikinių kortelių.

Kaip buvo nurodoma pranešime žiniasklaidai, pagrindinės priežastys keisti plastikines korteles skaitmeninėmis buvo patogumas vartotojui ir siekis sumažinti plastiko vartojimą.

Tiesa, norintieji pasinaudoti skaitmenine „IKEA“ kortele turėtų ją tiesiog išsisaugoti savo telefone kaip paveikslėlį arba pasinaudoti tai padaryti leidžiančiomis programėlėmis.

Esami lojalumo programos dalyviai galės ir toliau naudotis turimomis plastikinėmis kortelėmis arba pasikeisti jas į skaitmenines, prisijungę prie „IKEA“ paskyros arba naudodami registracijos formą.

Bendrovė „Kesko Senukai Lithuania“, valdanti statybinių medžiagų ir interjero prekių tinklą „Senukai“, LRT.lt nurodė, kad sprendimą dėl plastikinių lojalumo kortelių ketina priimti kartu su kitais lojalumo programos „Mylimiausia“ partneriais.

Šiai programai, be „Senukų“, priklauso degalinių tinklas „Circle K“, SEB bankas, „Gintarinė vaistinė“ ir restoranai „Čili“ bei „Soya“.

„Kesko Senukai Lithuania“ lojalumo grupės vadovė Jurgita Milaknytė-Ragelė LRT.lt teigia, kad jie iš tiesų jau rengiasi kortelių skaitmenizacijai, tačiau šiuo atveju laukia gana sudėtingas procesas.

„Reikės suvienodinti visų partnerių kortelių nuskaitymo sistemas ir duomenų saugojimo programas, kad jos, kaip ir dabar, atitiktų aukščiausius vartotojų duomenų saugumo standartus. Ateityje skaitmenines „korteles“ klientai aktyvuoti galės savo mobiliuosiuose įrenginiuose, juk ir dabar dalis vartotojų „finansinio gyvenimo“ jau vyksta išmaniuosiuose telefonuose“, – pastebi J. Milaknytė-Ragelė.

Ji priduria – vis dėlto staiga atsisakyti plastikinių kortelių programos partneriai neplanuoja, nes dalis klientų išmaniaisiais telefonais nesinaudoja arba nėra linkę naudotis tokiomis programėlėmis.

Greito plastikinių kortelių išnykimo nesitiki

Bendrovės „Delano“, valdančios restoranus ir kavines „Can Can Pizza“, „Caif Cafe“ ir „Delano“, vykdomasis direktorius Gintaras Rutkauskas teigia, kad jų tinklas atsisakyti plastikinių kortelių kol kas neketina.

Kaip nurodo pašnekovas, nors tokių planų bendrovė turi, kol kas rinkoje nėra: „Tikrai neatsisakome ekologiškos ir tvarios alternatyvos. Tokią kortelę galimai įsivesime ateityje. Deja, inovatyvių ir mūsų poreikius patenkinančių sprendimų be plastiko kol kas nėra. Tačiau tikimės, jog esamus sprendimus galėsime papildyti. T. y. eisime evoliucijos, ne revoliucijos keliu.“

G. Rutkauskas pabrėžia – tinklas stengiasi kortelių nedalyti nemotyvuotiems klientams nemokamai. Be to, viena kortele galima pasinaudoti visų tinklui priklausančių kavinių ir restoranų lojalumo programomis.

Nepaisydamas to, G. Rutkauskas priduria nesitikintis, kad per artimiausius metus plastikinės kortelės išnyks: „Kortelių išnykimo per ateinančius kelerius metus nesitikime. Pastebime, jog šiuo metu esantys alternatyvūs sprendimai nesumažino plastikinių kortelių naudojimo ir reikmės. Taip yra dėl to, kad plastikinės kortelės yra tapusios įpročiu, o vyresnioji karta nesinaudoja internetinėmis programėlėmis.“

Bendrovės „Ex Prompto“, valdančios kavinių tinklą „Vero Cafe“, direktorė Laima Vėželienė teigia, kad jų bendrovė laikosi priešingos pozicijos. Kavinės plastikinių lojalumo kortelių ketino atsisakyti dar praėjusiais metais, tačiau koją pakišo idėją įgyvendinti turėjusios bendrovės pokyčiai.

„Buvo sprendimas plastikinių kortelių atsisakyti nuo praėjusių metų, bet įmonė, su kuria derėjomės dėl visos lojalumo sistemos perkėlimo į virtualią erdvę, pasikeitus jų komandai, mūsų atsisakė. Pakeitimai numatyti artimiausiu laiku, bet dar negaliu patikslinti datos“, – nurodo L. Vėželienė.

Galimybes atsisakyti plastikinių kortelių svarsto ir LRT.lt kalbinti kosmetikos ir parfumerijos, drabužių ir batų prekybos tinklai, tačiau kai kurie atkreipia dėmesį, kad, panaikinus plastikines lojalumo korteles, skaitmeninėmis pasinaudoti galės ne visi klientai. Dėl šios priežasties tikslesnių planų, kada gali būti nebenaudojamos plastikinės lojalumo kortelės, tinklai neatskleidžia.

Pavyzdžiui, batų parduotuvių tinklas „Scalini“ plastikinių kortelių nenaudoja jau devynis mėnesius. Ateityje bendrovė klientams ketina pasiūlyti lojalumo programą, kuria pasinaudoti bus galima su elektrinėmis kortelėmis.

Kosmetikos ir parfumerijos parduotuvių tinklas „Eurokos“ apie alternatyvą svarsto, tačiau pabrėžia, kad plastikinių lojalumo kortelių visiškai neatsisakys, nes kortelės perkėlimas į mobiliuosius įrenginius apribotų kai kurių klientų galimybes pasinaudoti lojalumo programa.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi