Verslas

2019.08.09 15:00

Kiek kainuoja auginti šunį, o kiek vaiką: auklės į namus, SPA, šunų fitnesas suryja apvalias sumas

Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt2019.08.09 15:00

Dažnai juokaujama, kad išlaikyti šunį jau kainuoja kone tiek pat, kiek auginti vaiką ar net daugiau. Taip norima pabrėžti šuns išlaikymo brangumą, mat šiais laikais ko tik nėra – šunų viešbučiai, grožio salonai, mokyklos, netgi fitneso treniruotės ar SPA procedūros keturkojams, o kur dar ėdalas, skiepai, pavadėliai, kuriems taip pat reikia skirti pinigų.

LRT.lt nusprendė panagrinėti, kiek gali kainuoti šuns priežiūra ir maždaug kiek pinigų tenka išleisti ikimokyklinio amžiaus vaiko auginimui, kad patikrintų, ar iš tiesų kalbos, jog šuns išlaikymas gali kainuoti brangiau nei vaiko, – turi pagrindo.

LRT.lt portalas dar nepaleidžia vasaros ir siūlo smagų straipsnių ciklą KIEK KAINUOJA? Kokia Gedimino bokšto kaina? Ar išlaikyti šunį jau kainuoja tiek pat, kiek auginti vaiką? Kas brangiau – daržoves augintis pačiam ar jas nusipirkti parduotuvėje? Kiekvieną penktadienį ieškokite straipsnių LRT.lt portale, o 15.15 valandą kainas lyginsime „Laba diena, Lietuva“ studijoje!

Nuo 0 iki begalybės

Šunų veislyno „Bestiaras“ ir dresūros mokyklos „Canis.lt“ vadovė Karina Ščuckytė pasakoja, kad vien šuns įsigijimas gali kainuoti sumas su keliais nuliais gale.

„Viskas priklauso nuo veislės, klasės ir to, ar šuo bus perkamas auginti kaip draugas, ar ir dalyvauti parodose. Jeigu šuo perkamas iš veislyno su dokumentais, jis gali kainuoti nuo 200 iki 1000 eurų ir brangiau. Pavyzdžiui, špicai, pudeliai gali kainuoti apie 1000 eurų, o jei veislė itin populiari – kaina iš karto krenta.

Šunys, kurie perkami su tikslu dalyvauti parodose, gali kainuoti nuo 600 eurų iki begalybės. Pavyzdžiui, mūsų veisykloje špicas kainuoja apie 2500 eurų, tačiau žinau atvejį, kai Vokietijoje šuo buvo parduotas net už 800 tūkst. eurų“, – sako K. Ščuckytė, veisianti belgų aviganius Malinua ir Pomeranijos špicus.

Jai antrina ir bendrovės „Urbandogas“ vadovė ir šunų dresūros trenerė Agnė Jazukevičiūtė: „Veisliniai apie 500–800 eurų Lietuvoje kainuoja, tačiau jei populiari veislė, daug veislynų – gali ir mažiau. Aišku, gali ir brangiau, pavyzdžiui, savo vieną veislinį zenenhundą, tinkantį parodoms, parsivežiau prieš 10 metų iš Šveicarijos už 1200 eurų, kitą iš Nyderlandų – už 1600 eurų, o dar reikia pridėti kelionės, transportavimo išlaidas.“

Vis dėlto šunį visada galima įsigyti iš šunų globos namų, kur šimtai augintinių laukia savojo šeimininko. Tai nieko nekainuoja, o būsimas savininkas gali džiaugtis, suteikęs naujus namus keturkojui.

Skiepai – privaloma procedūra

Įsigijus šuniuką, būtina jį paskiepyti. Veterinarė, Vaidos klinikos vadovė Vaida Misiūnienė atkreipia dėmesį, kad, perkant augintinį iš veisėjo, paprastai gyvūnas būna jau paskiepytas, tačiau 3 mėnesių amžiaus šuniui reikia atlikti pakartotinį kompleksinį skiepą nuo maro, pasiutligės ir kitų ligų.

„Skiepų kaina skirtinguose miestuose labai įvairi, tačiau Vilniuje kompleksinis skiepas paprastai kainuoja apie 15–18 eurų“, – sako ji.

Reikia turėti omenyje, kad šį skiepą reikės kartoti kasmet. V. Misiūnienė teigia, kad šunį būtų gerai paskiepyti ir nuo virusinio kosulio, kuris dažnai kamuoja augintinius. Tai dar kainuos apie 15–20 eurų kasmet.

Taip pat reikėtų pasirūpinti preparatais nuo erkių, jiems per metus reikės atseikėti apie keliasdešimt eurų. Kaina svyruoja, priklausomai nuo pasirinkto preparato ir šuns svorio bei dydžio.

„Pavyzdžiui, vokiečių aviganiui gali būti naudojami lašai, kurie kainuotų apie 8 eurus ir veiktų mėnesį, tačiau galima pirkti ir tabletę, kurios kaina 38 eurai, o veikia 3 mėnesius“, – atkreipia dėmesį veterinarė.

Šuniui susirgus – tūkstančiai

Nors skiriamos lėšos skiepams, preparatams nuo erkių nesudaro reikšmingos sumos, tokią tikrai teks atseikėti, jei šuo susirgs. Tuomet, V. Misiūnienės teigimu, staigiai gali tekti pakloti ir tūkstančius.

„Sumos tikrai įspūdingos. Pavyzdžiui, stuburo išvaržos operacijos yra vienos brangiausių, kainuoja apie 800 eurų, o jei išvarža yra kakle – net 1000 eurų. Kiti gydymai pigesni, bet taip pat brangūs ir kainos labai priklauso nuo to, ar reikės lašelinių, kraujo tyrimų, nes vien išsamus kraujo tyrimas gali kainuoti ir 30, ir 50 eurų“, – sako ji.

Nors dažniausios šunų ligos ji negalėjo įvardyti, pabrėžė, kad keturkojus labiausiai kamuoja sezoninės ligos: žiemą – peršalimai, vasarą – susirgimai nuo erkių, be to, gana dažnai šunis kankina viduriavimas. Taigi kaskart keliolika ar keliasdešimt eurų teks mokėti ne tik už apsilankymą pas veterinarą, bet ir už vaistus.

„Žinokite, tas posakis, kad šunį išlaikyti gali būti brangiau, nei auginti vaiką, – net nejuokingas, nes tai tikra tiesa. Gal ir nieko, jei šuo neserga, bet jei suserga – tikrai labai daug gali tekti išleisti“, – pripažįsta V. Misiūnienė.

Nuo ėdalo iki SPA procedūrų

Įsigijus šunį reikės pasirūpinti ir ėdalu, pavadėliais, antsnukiais, žaislais, gultais ir pan. Kiek teks atseikėti ėdalui – labai priklauso nuo šuns svorio ir to, kuo šuo šeriamas.

„Tam per mėnesį tikrai reikėtų atsidėti keliasdešimt eurų, tačiau galima ir iki šimto. Aš, pavyzdžiui, perku dideliais kiekiais ėdalą, šunis šeriu iš mėsa, todėl labai sunku pasakyti, kiek tai atsieina. Tačiau perkant sausą ėdalą visada reikia atkreipti dėmesį į jo sudėtį, nes jei didžiausią kiekį sudaro grūdai, tai tiesiog skrandžio užkimšimas, o ne naudingas ir maistingas maistas. Kaina tokio ėdalo, žinoma, mažesnė, o geras ėdalas gali kainuoti ir labai daug“, – sako Agnė Jazukevičiūtė.

K. Ščuckytė sako, kad vidutiniškai 2 kg maišas ėdalo gali kainuoti apie 10 eurų, o mažam šuniukui per dieną reikia 100 g ėdalo, dideliam, pavyzdžiui, labradorui – daugiau, taigi teks skirti 30–50 eurų mėnesiui. Jeigu brangesnis ėdalas – ir 100 eurų.

Daug gali tekti atseikėti ir už grožio procedūras, tačiau ne visų veislių šunims to reikia.

„Žinau šeimininkų, kurie savo garbanotąjį bišoną veža kirpti kas 3 savaites. Jeigu savininkai šunį kerpa patys ir salonuose apsilanko tik retkarčiais, pavyzdžiui, kas du mėnesius, išlaidos bus mažesnės. Mažo šuns kirpimas apie 20 eurų gali kainuoti“, – pasakoja ji.

Pavyzdžiui, grožio salone „Dog and Cat“ kainos surašytos pagal veisles. Tarkime, kinų kuoduotojo šuns viena grožio procedūra kainuoja 22 eurus, labradoro – 30 eurų, vokiečių aviganio – 35–40 eurų. Beje, šiame salone galima šuniui atlikti blizgias tatuiruotes ant kailio, kurios laikosi apie 3 savaites, taip pat rinktis SPA procedūras, kai šuniui atliekamos šaldomosios, raminamosios ar maitinamosios procedūros, atliekama vandens, masažo, kvapų terapija.

Vilniuje esančioje Agnės kirpykloje kainos taip pat priklauso nuo veislės. Jorkšyro terjero kirpimas kainuoja 18–22 eurus, o auksaspalvio retriverio kirpimui teks atseikėti 35–40 eurų.

Salone „Dog Pearl“ Jorkšyro terjero kirpimas kainuoja panašiai – 20–22 eurus, škoto terjero – 23–25 eurus, didžiojo pudelio – nuo 40 eurų.

Šunų antkakliai kainuoja nuo kelių eurų už paprasto nailono ar polipropileno iki keliasdešimt eurų, jei odinis, su atšvaitais, papuošimais ir t. t. Pavadėliai – vėlgi nuo pačių paprasčiausių už kelis eurus iki automatinių, iš kokybiškų tvirtų medžiagų. Tokie pavadėliai gali kainuoti ir 80–100 eurų. Kaina taip pat gali priklausyti ir nuo to, kokio svorio yra šuo, kokio ilgio pavadėlio norima, iš kokių medžiagų jis pagamintas, kokia yra rankena.

Taip pat reikia turėti omenyje, kad teks įsigyti ir gultą, žaislų, šukų ir panašių daiktų.

Fitnesas ir viešbučiai su tiesiogine transliacija

Norėdami, kad augintinis būtų išauklėtas, vis daugiau šeimininkų šunis veda į dresūros mokyklas. Čia taip pat gali tekti atseikėti apvalias sumas.

Štai dresūros mokykloje „Canis.lt“ 8 treniruočių kursas pradedantiesiems kainuoja 90 eurų. 8 treniruočių kursas pažengusiems šunims kainuoja kiek pigiau – 80 eurų.

Norintieji gali rinktis bendro paklusnumo kursą, 3 savaitėms palikdami šunį pas dresuotoją. Už šią paslaugą teks sumokėti 600 eurų.

„Urbandog“ mokykloje galima užsisakyti vadinamąją Intro paslaugą, kai mažus, iki 3 mėnesių amžiaus, šuniukus mokyti treneris atvyksta į namus. 4 treniruočių kursas kainuoja 135 eurus.

„Mes vadiname tai mokymais šuniukui tik peržengus namų slenkstį. Dirbame kartu su šuns šeimininku, mokome, ką daryti, kad šuo namuose likęs vienas gražiai elgtųsi, nestresuotų, nelotų, neatsirastų elgesio problemų. Taip pat supažindiname šuniuką su tualeto reikalais, kaip atsišaukti į vardą. Trenerio užduotis – perteikti žmogui, kad jis pats galėtų toliau mokyti. Tolesnis dresavimas priklauso nuo poreikio. Galima rinktis dresūros kursą pradedantiesiems, tačiau reikia suprasti, kad tai tėra bazė, užuomazga, šeimininkas toliau turi su augintiniu treniruotis pats. Kai kurie šunis atveda nuolat, čia tas pats, kaip žmogus lanko sporto klubą“, – pasakoja ji.

10 treniruočių kursas pradedantiesiems šiame klube kainuoja 100 eurų, lygiai tiek pat pažengusiesiems.

Beje, savotiškus sporto klubus gali lankyti ir šunys. Pavyzdžiui, „Urbandog“ siūlo 8 fitneso treniruočių kursą už 150 eurų.

„Kai žmogus sporto klube dirba su treniruokliais, jis dirba su giliaisiais raumenimis, atlieka pratimus, taip ir čia – treniruojami šunų gilieji raumenys, keliamas bendras tonusas, didinama ištvermė, koordinacija, kad šuo suvoktų, turintis 4 kojas, uodegą, ir kam tai skirta“, – pasakoja ji.

Šunų dresavimo mokykloje „Great pet“ 8 grupinių treniruočių kaina 82 eurai, 12 pamokų – 112 eurų. Individualių treniruočių kainos didesnės – mokykloje 60 minučių pamoka kainuoja 32 eurus, o kliento namuose – 40 eurų.

Šunų dresūros mokykloje „Reksas“, veikiančioje ne tik sostinėje, bet ir Kaune bei Klaipėdoje, už parengiamąjį mažų šuniukų grupės abonementą, pavyzdžiui, Kaune teks sumokėti 70 eurų, tačiau mokant iškart už tris mėnesius – 150 eurų.

Yra ir viešbučių, ir auklių į namus

Išvykus į kelionę, augintinį galima palikti specialiuose šunų viešbučiuose, kur bus pasirūpinta išvedimu į lauką, ėdalu ir keturkojo užėmimu. Pačių viešbučių yra įvairiausių – nuo paprastų voljerų iki išties mielus viešbučių kambarius primenančių dailiai įrengtų patalpų. Naktis tokiame viešbutyje gali kainuoti apie 15–25 eurus.

Pavyzdžiui, „Pethotel“, įsikūręs Kaune ir Klaipėdoje, šunį priima už 25 eurus. Jeigu paliksite 4–7 dienoms, paros kaina bus mažesnė ir sieks 13–17 eurų, priklausomai nuo šuns svorio.

Tiesa, čia galioja registracija kaip ir daugelyje viešbučių, skirtų žmonėms, – šunį galima palikti tik nuo 14 valandos, o pasiimti būtina iki kitos dienos 12 valandos, kitaip bus taikomi papildomi mokesčiai.

Viešbutyje „Barkvilis“ šunis iki 10 kg parai priims už 16 eurų, o didesnį keturkojį priglaus už 19 eurų. Per tą laiką šunį du kartus išves, taip pat atliks fotoreportažą ir atsiųs jums, kol atostogausite.

Taip pat galite užsisakyti vadinamąją auklės į namus paslaugą, kai savaitę kiekvieną dieną į jūsų namus atvyks darbuotojas, stebės jūsų šuns fizinę ir emocinę būklę, kelis kartus išves į lauką, pašers ir įpils šviežio vandens. Už tai teks pakloti 132 eurus. Jei norima tik vieno apsilankymo, jis kainuos 22 eurus.
Viešbutyje „Šunų kaimas“ už parą galima sumokėti pigiau – nuo 8 eurų, tačiau papildomai reikės mokėti už ėdalą arba jį atsivežti. Be to, norint didesnio, vadinamojo liukso tipo voljero, – teks sumokėti daugiau.

Viešbutis „Pet city“ mažus šuniukus priima už 15 eurų šiokiadieniais ir 17 eurų savaitgaliais. Didelio šuns kaina parai didesnė, atitinkamai 25 ir 27 eurai, tačiau šeimininkai visuomet turės galimybę stebėti augintinį internetine vaizdo kamera iš bet kurio pasaulio krašto.

Kuo mažesnis vaikas – tuo daugiau reikia?

Tinklaraštininkas, trijų vaikų tėvas Simonas Urbonas juokiasi, kad jaunoms poroms, prasitarusioms apie norą susilaukti vaikų, iš pradžių pataria: „Įsigykite šunį. Tada pamatysite, kad reikalų su juo tikrai labai nemažai.“

Nors pats augintinio S. Urbonas neturinti, pripažįsta – finansai yra viena iš priežasčių jo neturėti. Vis dėlto, pažymi jis, kaip ir šuns išlaikymo kaina gali stipriai skirtis, priklausomai nuo to, kaip jis auginamas, maitinamas, ugdomas savarankiškai ar mokyklose, taip ir vaiko auginimas bei susidarančios išlaidos yra labai individualios.

„Galimybės išgyventi auginant vaiką tikrai klaidžioja labai plačiose ribose, bet, manau, mūsų šeima yra per viduriuką, nes brangių investicijų į vaikiškas prekes nedarėme, mūsų vaikai lanko valstybinį darželį, mažiausiąjį auginame be auklės, tad esam per vidurį, nors dabar pagalvojau, ar iki to viduriuko traukiam. Kaip ten bebūtų, bandykime išsiaiškinti“, – šmaikštavo jis, sutikdamas paanalizuoti išlaidas auginant vaiką.

S. Urbonas atkreipia dėmesį, kad daugiausia išlaidų gali susidaryti dar iki vaiko gimimo ar tik jam gimus.

„Sakoma, galioja taisyklė, kuo vaikas mažesnis – tuo jam daugiau reikia. Nežinau, kiek ji teisinga, bet prieš gimdymą daugelis, manau, pasiruošia būtiniausių daiktų, nors, matyt, ne viską ir panaudoja ar ne viskas tinka. Sąrašas gali būti toks: vežimas, automobilio kėdutė, drabužėliai, kalnas drabužėlių, lovytė, gulimoji kėdutė, nešynė, patalynė, vaistinėlė, vystymo stalas, barškučiai, žaisliukai, higienos reikalai ir kremukai.

Galvojant apie vežimėlio kainą, tikrai galima išsitekti su keliais šimtais eurų, ieškant naudoto, bet kai pirmas vaikas, vaikui juk norisi naujo, – juokiasi S. Urbonas. – Tad kainos, manau, tikrai tarp 500–1500 eurų gali svyruoti. Aišku, visada yra ir brangesnių. Tas pats ir su lovelėmis. Mes pirkom tiesiog parduotuvėje „Ikea“ už 39 eurus ir joje miegojo visi trys vaikai. Taip, ji nepatogi, su ja prasikeikiau, bet medinė ir priminė mūsų vaikystę. Tad lovą iki 200 eurų tikrai galima susirasti.“

Būtini dalykai, apie kuriuos reikia pagalvoti

S. Urbonas atkreipia dėmesį, kad tėvams, laukiantiems pirmagimio, reikia pagalvoti ir apie tokių daiktų kainas, apie ką gal nė nekilo mintis. Pavyzdžiui, reikia nusimatyti automobilinių kėdučių įsigijimą, jos yra privalomos, o kainuoja daug.

„Vaikiškos kėdutės – kosmosas, nes pradžioje reikia vienos, vėliau kitos. Mes dabar naudojame kėdutes, tinkančias 2–12 metų vaikams, tad tarnaus ilgai, bet vienos kėdutės kaina apie 250 eurų, tai padauginkite iš trijų, – juokiasi. – Drabužėliai, patalai, žinoma, labai individualus dalykas ir gali nekainuoti išvis, jei padėvėti, o gali kainuoti ir tūkstančius. Bet kas kaip nori, kas kaip gali – tas taip ir išleidžia savo pinigus.

Kūdikiui visiškai nesvarbu, kokiame vežime jis guli ir kuo aprengtas, jam svarbu patogu, šilta, patenkinti poreikiai ir tėvai šalia. Tai labiau svarbu tėvams, todėl apibendrindamas galiu pasakyti, kad iki vaiko atėjimo tėvai tikrai paskiria tam 1500–10000 savo santaupų.

Tiesa, pamiršau, kad dar juk yra namai, kuriuose labai dažnai būna ruošiamas vaiko kambarėlis, o čia jau tik duok fantazijai ir piniginei laisvę. Noriu duoti patarimą – nepirkite visko iškart, leiskite kažką atnešti draugams, kartais kažką nupirkite parduotuvėje, susirinkite viską pamažu, kai ką pasiskolinkite, nes paskui gali tekti sandėliuoti krūvą daiktų be reikalo“, – dalijasi patarimu.

Be šių pagrindinių daiktų, tėvai dažnai įsigyja daugybę kitų, kurie gal ir nėra būtini, bet gali praversti.

„Nuo maniežų, vibruojančių kėdučių iki racijų. Kalbant apie racijas, mes labai džiaugiamės jas įsigiję, nors jos ir kainavo kelis šimtus eurų. Bet ta laisvė, kai vaikai miega, išeiti į kiemą yra neįkainojama“, – juokiasi trijų vaikų tėtis.

Darželiai, būreliai – pinigų rijikai

S. Urbonas skaičiuoja, kad sauskelnės kainuoja apie 0,5 euro, tačiau pirmaisiais mėnesiais jų gali prireikti itin daug – 10–15 per dieną. Vėliau kiek mažėja iki 4–6 per dieną, kol galiausiai sauskelnes pakeičia puodukas.

„Manau, kad pirmas mėnesis gali pareikalauti 150 eurų vien sauskelnėms. Kiek teks skirti maitinimui – labai priklauso, ar vaikas maitinamas mamos pienu, ar mišinukais. Mes auginome ir taip, ir taip, tad finansiškai, auginant su mišinuku, galima 60 eurų per mėnesį atsidėti. Vaikai nuo kokių trejų metų valgo jau beveik taip, kaip suaugę žmonės, taigi kiek pinigų pravalgoma – labai individualu“, – sako jis.

Tikras pinigų rijikas gali būti vaikų darželis ar auklės paslaugos. Taip pat bent keliasdešimt eurų teks skirti, jei vaikas bus leidžiamas į būrelius.

„Privačių darželių kainos Vilniuje prasideda nuo 300 eurų ir tikrai gali siekti 600 eurų. Valstybiniame sumokama kur kas mažiau. Tas pats ir su būreliais. Galima nuvesti vaiką dainuoti už 8 eurus, galima išleisti ir po 50 eurų už pamoką. Valstybiniuose darželiuose būrelių kainos siekia iki 20 eurų per mėnesį, privačiuose, matyt, būreliai į kainą įskaičiuoti.

Tad kainos įvairios, bet, matyt, norint vaiką kažkur leisti, jei įtraukiame reikalingą inventorių, reikmes, per mėnesį tektų 100 eurų atsidėti. O jei būrelių daugiau ir vaikų šeimoje keli?“ – retoriškai klausia S. Urbonas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt