Verslas

2019.08.10 07:00

Imtis neįprastos veiklos įkvėpė Muziejų naktis: gal ir neapsimoka, bet labai gražu

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.08.10 07:00

Atvažiavote čia, kai jau viskas juoda, nėra į ką žiūrėti, sako levandų ūkio savininkė. O iš sostinės atvykę žurnalistai, apsupti Lietuvai neįprasto kvapo ir mėlynuojančių kupstų dzūkiškoje pamiškėje, toli gražu nesutinka – jausmas, tiesiogine žodžio prasme, kvapą gniaužiantis.

LRT.lt tęsia straipsnių ciklą „Aplink Lietuvą“! Visą vasarą žurnalistai keliauja po atokiausius šalies regionus ir miestelius, kalbina vietos gyventojus, verslininkus bei aktyvius bendruomenių narius, kad jų unikalias istorijas išgirstų visa Lietuva. Apie tai portale LRT.lt skaitykite kiekvieną savaitę.

Įkvėpė Muziejų naktis

Skausminga net galvoti apie tai, kiek darbo Loreta Zajankauskienė su mama Jūrate Stirbiene ir draugu Žydrūnu Siauraza čia įdeda. Lyg būtų labai paprasta levandas auginti, L. Zajankauskienė dar sumanė tai daryti be jokio chemikalėlio – viskas ekologiška, kiekvienas žiedelis rankomis nuglostytas.

Tiesa, plantacija atsirado iš meilės šioms gėlėms, nuo noro paruošti iš jų eterinio aliejaus ir kitų kosmetikos gaminių. Dar 2011 metais „Muziejų naktyje“ L. Zajankauskienę sužavėjo demonstruotas distiliavimo aparatas, vadinamas alembiku.

„Lazdijuose buvo Muziejų naktis ir viena mergina atsivežė mažiuką alembiką. Tai mane tiesiog užkabino“, – prisimena ji. O jos mama šypsodamasi dar priduria: „Grįžo iš ten ir sako: viskas, mama, noriu.“

Distiliuojant žoleles, susidaro hidrolatas, t. y. žolelių kvapo vanduo, ir šiek tiek eterinio aliejaus, kurio kvapas – itin intensyvus.

Distiliavo ir alyvas, ir agurkus

Taip ir nusipirko Lazdijų gyventoja pirmąjį distiliatorių. Tik iš karto kilo problema, nes informacijos apie distiliavimą – stygius. Tad ėmėsi, kaip dabar juokiasi, „bandyti belenką“.

„Alyvos žydi – distiliuojam alyvas, bet, pasirodo, jos neatiduoda kvapo. Lieka vanduo be jokio kvapo. Ir, man rodos, netgi kažkokia nuodinga rūgštis išsiskiria“, – pasakoja ji.

O štai, pavyzdžiui, agurkai, kaip parodė patirtis, puikiausiai distiliuojami: „Kvapas – tikro agurko.“

Remdamosi savotišku bandymų ir klaidų metodu, traukdamos informaciją iš visų pakampių, galiausiai mama ir dukra pradėjo distiliuoti tokias žoleles: pipirmėtes, melisas, citrinines katžoles, citrinžoles, rozmarinus, šlamučius, liepžiedžius, ramunėles, medetkas ir pan.

Taip pat išsiaiškino, kad neverta distiliuoti ne tik alyvų, – netinka, pavyzdžiui, ir kvapniosios pakalnutės ar žibutės. Ir, žinoma, po kurio laiko sumanė distiliuoti ir levandas. Tik, smulkmena, pirmiausia reikėjo jų užsiauginti. „Stebuklingai jos man sudygo, nes niekam nedygsta. Tada – pirmas 6 arų laukas prie mamos namų“, – pasakoja ji.

Prireikė didesnio sklypo

Loreta nebijo pripažinti – levandų eterinio aliejaus ar hidrolato kvapas iš pradžių nesužavėjo ir patikti pradėjo tik ilgainiui. O pirkėjams, kaip pastebi, patraukliausias – būtent levandų kvapas.

Levandų lauko pasižiūrėti vis norėjo smalsuoliai, nepatiko L. Zajankauskienei, kad jie trikdo mamos kasdienybę, tad nusprendė, kad reikia antro – jau didesnio – lauko.

Nusipirko sklypą pamiškėje, visų pirma ten reikėjo trobesių griuvėsius išvalyti. Ir lauką paruošti ne taip greit pavyko. Kadangi viskas ekologiška, vien tik pūdymas truko porą metų.

Bet galiausiai kalvą išvagojo provansiškųjų levandų lysvės. Dabar čia auga vienintelė iš bene 400 levandų rūšių, galinti peržiemoti Lietuvoje. O vis karštesnės vasaros joms – vienas malonumas.

„Klimato kaita, sako, naudinga vynuogėms ir levandoms Lietuvoje auginti“, – teigia lazdijietė.

Laukas mėlynuoja ant kalvos – tai labai patogu, nes kai daugiau palyja, vanduo paprasčiausiai nuteka. Šone tokio nuolydžio beveik nėra, tad ten krūmai veša jau prasčiau.

Neapsimoka nė iš tolo

Ar iš levandų ūkio galima išgyventi? Augintoja purto galvą – nė iš tolo, tai – tik gražus hobis. Ir pateikia skaičius: į 60 litrų distiliatorių telpa apie 8 kibirus gerai suspaustų rankomis rinktų levandų žiedų ir maždaug 45 litrai vandens. Visą šį turinį ant ugnies kaitinti reikia apie parą. Iš šitiek medžiagų ir darbo pagaminama viso labo 100 mililitrų eterinio aliejaus. Tiesa, naudingas ir likęs vanduo – hidrolatas.

Iš levandų pagamintą produkciją ji pardavinėja mugėse, savo parduotuvėlėje. 100 mililitrų levandų hidrolato kainuoja 7 eurus, tiek pat – ir 5 mililitrai eterinio aliejaus.

O kiek darbo reikia? Labai daug, sutartinai sako ūkį prižiūrinčios mama ir dukra. Nors sunkiausia – dirvos paruošimas ir sklypo sutvarkymas – jau praėjo, levandos neleidžia sėdėti be darbo.

Kadangi ūkis ekologiškas ir nenaudojami jokie herbicidai, žolės auga kaip patrakusios. „Ravėk ir ravėk“, – ranka numoja J. Stirbienė.

Sodindama antrą lauką, tarp lysvių levandų augintoja paliko šiek tiek daugiau vietos, tad ten galima ir su kokiu agregatu pravažiuoti. Tačiau aplink kiekvieną krūmelį reikia pasidarbuoti rankomis.

Levandoms atsiskleidus visu gražumu, jų žiedai nupjaunami su pjautuvu ir imamasi jau aprašyto, bene parą trunkančio distiliavimo.

Prieš žiemą kiekvienas krūmas dar turi būti apipjaunamas, kad kitąmet būtų gražios formos, neišvirstų.

Vietoj mokamų fotosesijų – festivalis bendruomenei

Kiti levandų ūkiai prisiduria mėlynuojančią erdvę nuomodami fotosesijoms, bet Loreta pinigų už fotosesijas neima. Kiek vargindavo fotografuotis į lauką vis plūstantys žmonės, tad sumanė padaryti festivalį, kuriame visi norintys galėtų tai padaryti vienu ypu.

„Kai visi atskirai važiuoja, labai trukdosi laikas. Tai pagalvojau, kad reikia skirti vieną dieną, kad atvažiuotų, pamatytų ir pasifotografuotų“, – aiškina ji.

O festivalyje – ne tik galimybė fotografuotis. Čia visą dieną skamba muzika, vyksta distiliatoriaus kaitimas, galima išbandyti įvairiausias veiklas, ragauti vietinių gyventojų patiekiamo maisto. Šiemet festivalyje, kaip pasakoja L. Zajankauskienė, užsiregistravo apie 250 žmonių, bet nemažai liko be registracijos, nes jos metu buvo jau išvykę ar dar neatvykę.

Toliau lazdijietės planuose – įsirengti profesionalią laboratoriją, kurioje galima gaminti sertifikuotą kosmetiką, taip pat levandų lauke ji planuoja įrengti papildomų dekoracijų fotosesijoms – gal tada pavyktų ir iš to kažkiek uždirbti.

Į klausimą, ar yra planų plėstis, ji atsako su šypsena: „Jei atvažiuosite ravėti, tai galiu. Visi prisižada, kad atvažiuos ir padės ravėti, bet kai reikia – nieko nėra.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.