Verslas

2019.08.06 19:39

Lenkija siekia sulaikyti jaunimą nuo emigracijos – taiko mokesčių lengvatas

Jolanta Paškevičiūtė, Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.06 19:39

Nuo šio mėnesio pradžios maždaug dviem milijonams Lenkijos jaunuolių taikoma mokesčių lengvata. Jų darbdaviai iš atlyginimo neišskaičiuoja 18 proc. pajamų mokesčio. Taikydama tokią lengvatą jaunimui iki 26-erių metų, Vyriausybė tikisi mažinti šalį paliekančių emigrantų skaičių.

Vieni mokesčių lengvatą jaunimui sveikina, kiti sako, kad tai valdžios populizmas artėjant rinkimams ir primena Švedijos pavyzdį.

Lenkijos Nacionalinio banko surengta apklausa rodo, kad 15 proc. lenkų emigrantų, išsigandę „Brexito“, nori grįžti namo iš Jungtinės Karalystės. Bet vargu, ar išnyks eilės, pavyzdžiui, prie Amerikos ambasados Varšuvoje, kol atlyginimai gerokai mažesni nei Vakarų šalyse.

Per pastaruosius 15 metų emigravo apie du milijonus lenkų, nors suskaičiuoti sunku, nes nemažai grįžta ir vėl išvyksta.

Kas trečias Lenkijos darbdavys – statybų, gamybos, kalnakasybos, transporto srityse – skundžiasi dėl darbo jėgos trūkumo.

Nulinių pajamų mokesčių lengvata, kuri galioja tik samdomiems darbuotojams, bet ne jauniems verslininkams, norima sulaikyti ir susigrąžinti emigravusį jaunimą, ypač jaunus profesionalus. Nors skeptikai sako – tai atneš daug nelaimės.

„Idėja kilo dar prieš Europos parlamento rinkimus. Daug sutaupyti nesitikiu – gal kokius šimtą, du šimtus zlotų“, – aiškina Janas Piotrowskis.

Valstybės mastu tai virs milijardais zlotų, kurie anksčiau buvo paskirstomi į valstybės ir regionų biudžetus, bet valstybė esą gali sau tai leisti, nes geriau surenkami kiti mokesčiai – pelno, pridėtinės vertės.

„Suskaičiavome, kad tam reikės 2,5 milijardo zlotų, jeigu visi jaunuoliai naudosis lengvata. Tai viena dešimtoji procento BVP“, – supažindina Lenkijos finansų ministro pavaduotojas Leszekas Skiba.

Skeptikai mokesčių lengvatas jaunimui sieja su spalį vyksiančiais rinkimais. Tai dar vienas Teisės ir teisingumo partijos žingsnis po anksčiau įvestų dosnių išmokų vaikus auginančioms šeimoms, vienkartinių išmokų pensininkams. Rinkėjams tai patinka, bet ir kelią nerimą, ar ne per didelė našta valstybės finansams.

„Nemanau, kad mokesčių nuolaida padės apsispręsti – išvykti ar likti. Tai tik menka dalis to, kas lemia apsisprendimą. Daug svarbesni dalykai yra prognozuojamas verslas ar kaip valdoma valstybė“, – teigia Maciejus Biernacki.

Lenkijoje nėra statistikos, koks vidutinis jaunimo uždarbis, skaičiuojamas tik bendras šalies vidurkis, kuris dabar 3700 zlotų arba 860 eurų. Lengvata taikoma uždirbantiems ne daugiau nei 85 tūkst. 500 zlotų, apie 20 tūkst. eurų, per metus.

Ekonomistai sako: 18 proc. pajamų mokestis nėra toks skaudus kaip socialinio draudimo, kuris siekia 40 proc. Dalį, 24 proc., moka darbdavys, kitą dalį – 18 proc. – darbuotojas. Bet vis tiek geriau negu nieko, tegu ir prieš rinkimus, nes Lenkijos vyriausybė – ne vienintelė prieš rinkimus džiuginanti rinkėjus dovanomis.

Populiariausi

Darius Jauniškis

Verslas

2021.03.04 13:26

VSD vadovas: žvalgyba turi rimtų abejonių dėl „Avia Solutions Group“ patikimumo

įmonė reikalauja paviešinti su jais susijusią informaciją; atnaujinta 18.01