Naujienų srautas

Verslas2019.08.06 18:42

Lyderių penketukas pakito: daugiausia mokesčių sumokančios įmonės

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.08.06 18:42

Paskelbtos daugiausia mokesčių per pirmąjį pusmetį sumokėjusios įmonės. Kaip ir praėjusiais metais, daugiausia šalies biudžetą papildė naftos perdirbėjai.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) skelbia 500 įmonių, kurios per pirmąjį šių metų pusmetį sumokėjo daugiausia įmokų į valstybės biudžetą.

Per pirmąjį šių metų pusmetį TOP 500 įmonių VMI sumokėjo 2 mlrd. 761 mln. eurų, o tai yra 294 mln. eurų, arba 10,7 proc., daugiau nei praėjusiais metais per tą patį laikotarpį.

Lietuvos verslo konfederacijos Mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas pastebi, kad įmonių sumokėti mokesčiai augo sparčiau nei šalies ekonomika.

„Tai rodo gerėjančią įmonių būklę. Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad daugiausia mokesčių sumoka vartotojai. Vadinasi, žmonių vartojimas toliau auga ir turi potencialo augti toliau, o tai bus vienas iš pagrindinių ekonomikos variklio skatintojų“, – sako M. Dubnikovas.

Pirmauja akcizus mokančios bendrovės

Lyginant su praėjusių metų pirmuoju pusmečiu, pirmos keturios pozicijos nesikeičia. Pirmoje vietoje atsidūrė lenkiško kapitalo energetikos koncernas „ORLEN Lietuva“. Per pirmąjį šių metų pusmetį įmonė į šalies biudžetą sumokėjo 161 mln. 667 tūkst. eurų mokesčių (5,7 proc. mažiau nei praėjusiais metais).

Audituotais duomenimis, įmonės pajamos 2018 metais siekė 5,5 mlrd. JAV dol., o pelnas – 28 mln. JAV dolerių.

Antroje vietoje – mažmenine naftos produktų prekyba užsiimanti įmonė „Okseta“, per pirmąjį šių metų pusmetį sumokėjusi 119 mln. 975 tūkst. eurų.

Trečioje vietoje – tabako gaminių prekybos bendrovė „Philip Morris Baltic“ – 94 mln. 30 tūkst. eurų (13,8 proc. daugiau nei 2018 metų pirmąjį pusmetį).

Ketvirtojoje – energetinių resursų logistikos bendrovė „Klaipėdos nafta“, į šalies biudžetą sumokėjusi 85 mln. 367 tūkst. eurų (3,8 proc. mažiau nei 2018 metų pirmąjį pusmetį).

Penktoje vietoje – didmeninė prekybos ir logistikos paslaugas teikianti Lietuvos įmonė „SANITEX“ – 73 mln. 661 tūkst. eurų (7,4 proc. daugiau nei 2018 metų pirmąjį pusmetį).

Verta pastebėti, kad praėjusiais metais pirmąjį pusmetį penktoje vietoje buvusi ir į šalies biudžetą sumokėjusi 78 mln. 517 tūkst. eurų „Lietuvos energija“ šių metų pirmąjį pusmetį krito į 38 vietą, o įmokos smuko net 81,2 proc. – iki 14 mln. 755 tūkst. eurų.

Įmonės „Lietuvos energija“ ryšių su visuomene vadovas Artūras Ketlerius pažymi, kad tokius rezultatus lėmė mažesnės dividendų išmokos ir nuostolinga įmonės veikla.

„2018 metais už 2017 metus „Lietuvos energija“ išmokėjo 78 mln. eurų dividendų, o šiemet už 2018 metus – 13 mln. eurų dividendų. Mažesnei dividendų sumai reikšmingos įtakos turėjo dėl neprognozuoto elektros energijos ir gamtinių dujų kainų augimo tarptautinėse rinkose suprastėjęs „Lietuvos energijos“ grynojo pelno rezultatas.

Dėl reguliavimo ypatumų elektros ir dujų kainos rinkose buvo daug didesnės nei kaina, įtraukta į tarifą vartotojams, todėl buvo patirtas nuostolis, kuris bus atstatytas ateityje“, – sako A. Ketlerius.

Sumokėta daugiau

Verta pastebėti, kad į VMI TOP 500 sąrašą įtraukti juridiniai asmenys, kurie sumokėjo daugiausia mokesčių ir kitų įmokų, atėmus mokėtojams sugrąžintas mokesčių sumas (neįskaitant biudžetinių ir viešųjų įstaigų).

Tarp mokesčių nėra įskaičiuotos įmokos į Socialinio draudimo ar kitus ne VMI administruojamus fondus. VMI administruoja akcizų, PVM, pelno ir pajamų mokesčių surinkimą.

VMI Strateginės komunikacijos skyriaus specialistė Agnė Zelenė pastebi, kad penkios daugiausia mokesčių sumokėjusios bendrovės 2019 metų I pusmetį daugiausia sumokėjo akcizų ir pridėtinės vertės mokesčio.

„Kiti šių bendrovių sumokėti mokesčiai sudarė mažesnę dalį“, – sako A. Zelenė.

A. Zelenė taip pat pastebi, kad TOP 500 daugiausia mokesčių sumokėjusių mokesčių mokėtojų sąraše 2019 metų I pusmetį, palyginus su 2018 metų tuo pačiu laikotarpiu, pasikeitė 100 mokesčių mokėtojų. 400 mokėtojų liko tie patys.

„Didžiausią teigiamą įtaką 2019 metų I pusmetį sumokėtų mokesčių pokyčiui turėjo 10 mokesčių mokėtojų, kurių sumokėtų mokesčių suma išaugo daugiau nei 10 milijonų eurų“, – sako A. Zelenė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi