Verslas

2019.08.06 11:18

Seime – siūlymas atsisakyti draudimų prekiauti silpnu alkoholiu lauko kavinėse ir paplūdimiuose

atnaujinta 14.50
LRT.lt 2019.08.06 11:18

Seimo narė, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė siūlo atsisakyti kitais metais įsigaliosiančio draudimo prekiauti alkoholiniais gėrimais lauko kavinėse, neturinčiose stacionarios prekybos vietos, bei paplūdimiuose. Minėti draudimai buvo priimti dar 2017 metais, kartu su visu alkoholio kontrolės paketu, rašoma pranešime.

„Kavinėse prisėdę žmonės toli gražu nėra didžiausi alkoholio vartotojai, taigi, kol draudimas dar neįsigaliojo, kviečiu Seimą iš naujo apsispręsti ir jo atsisakyti. Kitu atveju – ši vasara gali būti paskutinė, kai pakeliate vyno taurę ar alaus bokalą lauko kavinėje Vilniaus senamiestyje ar paplūdimio kavinėje Palangoje”, – kalbėjo A. Armonaitė.

Seimo narės teigimu, ši alkoholio kontrolė daro neigiamą įtaką smulkiam kavinių verslui, menkina Lietuvos patrauklumą turizmo srityje ir mažina verslo susidomėjimą skelbiamais savivaldybių lauko kavinių konkursais.

Be to, anot A. Armonaitės, griežtėjanti alkoholio kontrolė visiškai nesprendžia esminių sveikatos ir socialinių problemų, kurios susiję su besaikiu alkoholio vartojimu.

„Lietuvoje vis dar sunku gauti greitai prieinamas priklausomybės gydymo paslaugas, o būtent priklausomybę turintys žmonės suvartoja daugiausiai alkoholio, tai darydami ne kavinėse, o tiesiog namuose”, – teigė A. Armonaitė.

Seimo narė nurodo, jog numatomi įsigalioti draudimai neigiamai paveiks Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir kurortuose veikiančias sezonines lauko kavines, kurios neturi stacionarios prekybos vietos, taip pat Palangoje, Nidoje, Juodkrantėje įsikūrusias paplūdimio kavines bei kai kuriuos viešbučių restoranus.

Vilniaus savivaldybės duomenimis, 2017 metais Seimui priėmus Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimus, ženkliai sumažėjo verslo susidomėjimas skelbiamais savivaldybės lauko kavinių konkursais. Skaičiuojama, jog Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai palies daugiau nei 30 Vilniaus m. lauko kavinių. Dalis jų ketina nutraukti veiklą, kita dalis – planuoja mažinti darbuotojų skaičių.

Taip pat dėl šių pakeitimų nuo 2020 m. sausio mėn. bus nebegalima prekiauti karštu vynu Kalėdiniame miestelyje Katedros aikštėje.

Tuo tarpu Palangoje šiais metais yra išduota 18 licencijų verstis sezonine mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais paplūdimyje ir 19 licencijų kavinėse ar laikinuose statiniuose. Klaipėdoje įstatymo pataisos palies iš viso 16 konkursinių ir paplūdimio kavinių.

Karbauskis: kalbėti galime nebent apie atstumus

Seimo valdančiųjų „valstiečių“ frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis sako, kad Seimas galėtų grįžti prie diskusijos dėl prekybos alkoholiu miestų kavinėse ir peržiūrėti atstumus.

Tiesa, siekį atšaukti draudimą prekiauti alkoholiu paplūdimiuose R. Karbauskis vertina skeptiškai.

„Ką galime analizuoti, tai atstumus miestuose, lauko kavinėse. Vienintelis (dalykas – ELTA), kuris man kelia šiokį tokį klausimą, ar mūsų sprendimai yra visiškai pamatuoti. Bet jei šnekėtume apie pliažus, čia net minties negali būti. To sprendimo tikrai niekas neatšauks“, – žurnalistams sakė R. Karbauskis.

Pasak jo, būtent dėl atstumų klausimo „valstiečiai“ galėtų imtis iniciatyvos.

„Mes turime laiko, mes juos (draudimus – ELTA) peržiūrėsime, kiek būtų paliesta, nes pokyčiai alkoholio vartojime yra labai teigiami, alkoholio vartojimas labai stipriai mažėja. Aišku, kad tas sprendimas dėl lauko kavinių dar neveikia. Dėl to galėtume šiandien atsižvelgti į tuo momentu išsakytus argumentus ir peržiūrėti atstumus“, – kalbėjo „valstiečių“ lyderis.