Verslas

2019.08.07 14:05

Išlaidos pirmokui aprūpinti: kur pigiau ir kas gali gauti paramą

Rūta Kupetytė, Šarūnas Dvareckas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.08.07 14:05

Įsibėgėjus paskutiniam vasaros mėnesiui, prasidėjo ir mokyklinių prekių išpardavimas. LRT RADIJAS, pasitaręs su specialistais ir įvertinęs mokyklinių prekių sąrašą, atliko socialinį eksperimentą, per kurį įvertino mokyklinių prekių įkainius prekybos centre ir knygyne.

Dviejose skirtingos prekybos vietose buvo ieškoma kuprinės, sąsiuvinių, aplankalų, pieštukinės, drožtuko, plunksnakočio, flomasterių, liniuotės, piešimo sąsiuvinių, spalvoto popieriaus ir kartono, klijų, žirklių, plastilino, guašo, dūdelės ir kitų reikalingų prekių.

Prekybos centre kuprinę mokyklai galima įsigyti ir už 16 eurų be nuolaidos. Pieštukinė gali kainuoti penkis eurus, tačiau jos kaina gali siekti ir 15 eurų. Sudėtingiausia prekybos centre buvo rasti dūdelę muzikos pamokoms, kurios kaina svyruoja nuo trijų eurų. Flomasterių kainos šioje prekybos vietoje buvo labai įvairios. Už šią spalvinimo priemonę galima sumokėti ir daugiau nei 10 eurų. Pigiausi flomasteriai – 2,14 Eur. Prekybos centre nepavyko rasti indelio vandeniui.

Nusikėlus į vieną knygynų, kur taip pat prasidėjo mokyklinių prekių pardavimo maratonas, kuprinėms jau dabar yra taikomos nuolaidos iki 50 proc. Viena prekė gali kainuoti ir 15 eurų. Už flomasterius knygyne galite sumokėti beveik tiek pat, kiek prekybos centre.

Apžvelgus kitas prekes, 20 cm liniuotė kainuoja 80 centų, o prekybos centre – 40 centų. Dūdelė knygyne brangesnė beveik euru. Apie 20 centų brangesni ir sąsiuviniai pirmokams.

Apskaičiavus pirkinių krepšelio sumą, prekybos centre išleisti beveik 46 eurai, o knygyne ši suma didesnė – 73 eurai. Svarbu paminėti, kad į šį krepšelį nebuvo įtraukta sportinė apranga ir krepšys. Vertinant kainas, nebuvo atsižvelgta į prekės kokybę ar prekinį ženklą. Vertinimo kriterijus – ieškoti pigiausių prekių ir lyginti jas skirtingose prekybos vietose.

Išlaidas naujiems mokslo metams mažai uždirbantys tėvai gali sumažinti. Nepasiturinčios šeimos, auginančios mokyklinio amžius vaikus, gali gauti 76 eurų paramą mokinio reikmenims įsigyti. Paramos gali tikėtis tie, kurių vidutinės pajamos yra mažesnės nei 183 eurai vienam asmeniui.

„Dėl ligos, vieno iš tėvų neįgalumo ar netiekties šią paramą gali gauti ir tos šeimos, kurių pajamos siekia 244 eurus vienam asmeniui per mėnesį.

Savivaldybės gali patikrinti šeimos buities sąlygas. Jei šeima yra socialinės rizikos grupėje, parama gali būti skiriama ir pajamoms siekiant 305 eurus vienam asmeniui“, – priduria Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Piniginės paramos skyriaus vedėja Svetlana Kulpina.

Prašančiųjų paramos skaičius, lyginant su praėjusiais metais, S. Kulpinos teigimu, stabilizavosi ir sudaro apie 50 tūkst. Ji tikina, kad socialinės paramos biudžetas vis auga.

„Šiemet skirta apie 20 mln. eurų tam, kad mokiniai gautų nemokamą maitinimą ir paramą mokinio reikmenims įsigyti“, – komenuoja S. Kulpina.

Nuo liepos 1 dienos savivaldybėse yra priimami prašymai nemokamam maitinimui ir paramai mokinio reikmėms įsigyti. Prašymus dėl paramos mokyklinėms prekės įsigyti galima teikti iki spalio 5 dienos, o dėl nemokamo maitinimo galima kreiptis per visus mokslo metus.

Parengė Gabrielė Sagaitytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt