Verslas

2015.07.19 13:23

Poilsis užsienyje: pigiau ir geriau nei Lietuvos pajūryje

Pigiau, skaniau, šilčiau, o ir šypsenų daugiau – taip aiškina atostogas šiltesnėse užsienio šalyse išbandę tautiečiai, kurie grįžę iš ten į Lietuvos pajūrį nebenori nė pažiūrėti. Ekonomisto Nerijaus Mačiulio teigimu, lyginti atostogas Lietuvos pajūryje su atostogomis užsienyje nelabai korektiška: skiriasi ir klimatas, ir sezono trukmė, ir siūlomų paslaugų įvairovė.

Pigiau, skaniau, šilčiau, o ir šypsenų daugiau – taip aiškina atostogas šiltesnėse užsienio šalyse išbandę tautiečiai, kurie grįžę iš ten į Lietuvos pajūrį nebenori nė pažiūrėti. Ekonomisto Nerijaus Mačiulio teigimu, lyginti atostogas Lietuvos pajūryje su atostogomis užsienyje nelabai korektiška: skiriasi ir klimatas, ir sezono trukmė, ir siūlomų paslaugų įvairovė.

„Ilsėjomės su šeima – vyras, aš ir kūdikis – Bulgarijoje ir nusprendėme, kad prie mūsų jūros nevažiuosime. O kam? Mes už 1000 EUR Bulgarijoje gavome tobulą orą, 5 žvaigždučių viešbutį su „viskas įskaičiuota“, gyvenome 120 kvadratinių metrų ploto apartamentuose, kuriuose 2 terasos, sūkurinė vonia“, – pasakoja Varnoje dvi savaites praleidusi vilnietė Ilona Balsienė.

Pasak I. Balsienės, viešbutyje alkoholis upeliais teka – ir visai ne alus už 2 eurus, kaip populiaru mūsų pajūryje. O kur dar tobulas maistas, kurio pateikiama, kiek tik nori. Moteris džiaugėsi kosminio dydžio viešbučio teritorija – kiekvieną dieną leisdavo vis prie kito baseino, kiekvieną vakarą išbandydavo skirtingus restoranus.

„O svarbiausia, kad man idealiai patiko skrydis – per 1 val. 50 min. atsiduri Varnoje, taigi nereikia 3–4 valandas kratytis automobilyje ir nuvažiavus vėl išvysti nepatenkintus lietuvių veidus“, – dėstė moteris.

I. Balsienė pasakoja, kad nors jos šeima Lietuvos pajūryje turi butą, čia jai atostogauti neapsimoka. O ką jau kalbėti tiems, kurie būstą turi nuomotis ir dar gauna pripelijusius kambarius. Pašnekovės teigimu, Bulgarijoje net lyjant lietui yra ką veikti viešbučio teritorijoje: baseinai, žaidimai, sportas.

Palangoje vilnietei labiausiai kliūva pikti žmonės – gal todėl, kad per kelis mėnesius turi užsidirbti visiems metams. Užsienyje jos šeima atostogauja jau keletą metų.

„Mes kasmet 2–3 dienoms vis nuvažiuojame ir į Lietuvos pajūrį, bet mano vyras atsisėda pliaže vieną dieną, antrą dieną jau pradeda zyzti „važiuojam namo“ – jei už savo pinigus nenusiveži pasilinksminimo plano, tada tikrai šakės. Su kompanija dar pusė velnio“, – kalbėjo I. Balsienė.

Liko sužavėtas poilsiu Juodkalnijoje

Vilnietis Audrius Kučinskas džiaugiasi atostogomis Juodkalnijoje: puikūs apartamentai su dviem baseinais penkių asmenų šeimai tekainavo 50 eurų per parą. Baro miesto priemiestyje atostogavęs A. Kučinskas pasakoja, kad kelionės automobiliu išlaidos siekė 800 EUR. Palyginimui, skrydžiai lėktuvu vienam žmogui būtų atsiėję 450 EUR.

Pasak A. Kučinsko, Juodkalnijoje pigiau viskas: pradedant būsto nuoma, baigiant maistu.

„Blogo oro ten nebuvo, visą laiką laikėsi 30–32 šilumos. Su Lietuva lyginti negalima – tai nesulyginama“, – tvirtino apartamentuose šalia jūros gyvenęs A. Kučinskas.

Į Lietuvos pajūrį vyras nevažiuoja – renkasi poilsį prie jūros Latvijoje. Pasak A. Kučinsko, ten išvystyta infrastruktūra, patogu privažiuoti, nemokamos vaikų žaidimo aikštelės.

„Atrodo, ten viskas padaryta dėl žmonių, o pas mus to nesijaučia“, – sakė pašnekovas.

I. Balsienės ir A. Kučinsko patirtys – vienos iš daugelio, kuriomis pastaraisiais metais dalijasi atostogas užsienyje ir Lietuvoje lyginantys tautiečiai.

Ekonomistas: lyginti nelabai korektiška

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis juokauja, kad apie klimatą diskutuoti sudėtinga – negalime konkuruoti su Viduržemio jūros pakrante ir kitomis pietinėmis Europos valstybėmis.

„Tačiau dėl kainos sudėtinga palyginti patirtis – natūralu, kad galime lyginti, kiek kainuoja maistas ar gėrimai Lietuvoje ar Bulgarijoje, bet sudėtingiau sugretinti ir palyginti bendrą atostogų patirtį – paslaugų kokybę“, – sakė N. Mačiulis.

Pasak N. Mačiulio, galima bandyti palyginti, ką už 1000 eurų šeima per savaitę gali gauti Lietuvos pajūryje ir Juodosios ar Viduržemio jūros pakrantėje. Priklausomai nuo pomėgių ir poreikių, vienos šeimos bus labiau patenkintos Lietuvoje, kitos – Turkijoje, Egipte ar Graikijoje.

Štai kai kurioms šeimoms labai patrauklu atostogauti dideliuose „viskas įskaičiuota“ viešbučiuose, kurių teritorijoje yra ir baseinai, ir linksmintojai, ir atrakcionai, ir žaidimo aikštelės. Čia žmonės, neišeidami iš teritorijos, gali praleisti svaitės ar dviejų savaičių atostogas. Ekonomisto aiškinimu, jei šeimai būtent to ir reikia, tada tikrai Egiptas, Turkija ar Graikija gali pasiūlyti geresnį kokybės ir kainos santykį.

Lietuvoje tokio pobūdžio poilsio nėra. N. Mačiulio teigimu, lyginti atostogas prie Baltijos jūros su atostogomis Raudonosios ar Viduržemio jūros pakrantėse nelabai korektiška: ten atostogauti galima beveik visus metus, tad verslininkai gali daugiau uždirbti ir kai kuriais atvejais pasiūlyti mažesnę kainą.

„Lietuvos pajūryje sezonas geriausiu tęsiasi tris mėnesius, ir tai pasitaiko savaičių, kai nėra pakankamai klientų, kad būtų įmanoma uždirbti ir investicijos atsipirktų. Tai tiesiogiai susiję ir su Lietuvos klimatu“, – aiškina pašnekovas.

Šią problemą, sako N. Mačiulis, galima ir reikia spręsti plečiant paslaugų infrastruktūrą, mat dabar Lietuvos pajūryje be smėlio paplūdimio labai mažai paslaugų, kuriomis būtų galima naudotis rudenį, žiemą ar pavasarį.

Jo nuomone, Lietuvos pajūryje reikėtų daugiau uždarų patalpų, kuriose būtų teikiamos įvairios poilsio, sporto, sveikatingumo paslaugos. Tai iškart praplėstų kurortų galimybes dirbti ir uždirbti ne tik tris mėnesius, bet ir visus metus. Didesnis turistų srautas ir atsiradusi masto ekonomija turbūt leistų pasiūlyti mažesnes paslaugų kainas.

„Viena pagrindinių Lietuvos kurortų problemų – jie labai sezoniški ir, kai savo paslaugas sukoncentruoja į labai trumpą laiką, natūralu, kad jos gali kainuoti ne visai adekvačiai“, – kalbėjo „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas.