Verslas

2019.08.05 18:32

Davoso forume dalyvavęs lietuvis papasakojo, kaip ten patekti: tokių kaip aš ten kasmet turėtų būti daugiau

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.08.05 18:32

Davoso ekonomikos forume kiekvienais metais turėtų būti daugiau atstovų iš Lietuvos, tačiau svarbus ir vienas niuansas – Lietuva vis dar linkusi savo inovatorius ir talentus paskolinti ar net atiduoti kitoms valstybėms. Tokiomis įžvalgomis dalijasi šiame forume dalyvavęs Einaras Von Gravrockas.

Bendrovės „Cujo AI“ vienas iš įkūrėjų E. von Gravrockas Lietuvos diasporos profesionalų suvažiavime „GLL Summer Gathering 2019“ pasakoja – bendrovė prieš ketverius metus Lietuvoje buvo įkurta žvelgiant ne tik į dabartį, bet ir į ateitį.

„Praktiškai viskas, kas yra gaminama, visi fiziniai objektai jungsis prie interneto. Toje ateityje mūsų rutina priklausys nuo interneto saugos. Mes sukūrėme kompaniją, kuri vartotojus apsaugos arba tai daro jau dabar“, – tvirtina E. von Gravrockas.

Bendrovė savo veiklą pradėjo Lietuvoje – visos technologijos buvo pagamintos čia, pasitelkiant Lietuvos talentus, tačiau jau dabar „Cujo AI“ veikia ne vienoje valstybėje. Pats E. von Gravrockas gyvena ir bendrovės veiklą vysto JAV.

„Ši bendrovė pradėjo dirbti, bendradarbiauti su gana didelėmis užsienio kompanijomis. Viena iš jų rekomendavo „Cujo AI“ kaip vieną iš technologijų inovatorių Davoso ekonomikos forumui“, – sėkmės istorija dalijasi E. von Gravrockas.

Jis paaiškina – Davosas iš esmės yra organizacija, kurios nariais tampa didieji verslai: „Bank of America“, „Goldman Sachs“, „Facebook“ ir kt. Šioms bendrovėms Davoso forumas, anot E. von Gravrocko, padeda suprasti politikos, ekonomikos ir mokslo tendencijas bei galimas rizikas.

„Kibernetinis saugumas ekonomikai yra vienas iš didžiausių rizikos veiksnių šiuo metu. Man atrodo, kad ji, kaip rizika, pasaulio ekonomikos forumo buvo įvertinta antroje vietoje. Mus pakvietė kaip, sakykime, kibernetinio saugumo ir dirbtinio intelekto inovatorius“, – pasakoja E. von Gravrockas.

E. von Gravrockas: tokio išskirtinumo kaip Estija – neturime

Anot E. von Gravrocko, galimybė dalyvauti pasaulio ekonomikos forume naudos atneša visai bendrovei. Jis priduria – ten galėtų atsidurti ne viena Lietuvos įmonė. „Kas liečia Lietuvą, kyla tokios dvejopos mintys. Iš principo, ten kiekvienais metais turėtų būti daug tokių kaip aš. Tai turėtų būti taisyklė, o ne išimtis“, – įsitikinęs E. von Gravrockas.

Jo aiškinimu, paprastai į Davoso forumą patenka didžiosios įmonės, taip pat kviečiami politikai, mokslininkai ir inovatoriai. E. von Gravrockas pripažįsta – Lietuva kol kas negali pasigirti didžiosiomis įmonėmis, nes tokių mūsų šalyje paprasčiausiai nėra.

Tačiau, norint patekti į Davoso ekonomikos forumą, lieka kitos trys minėtos galimybės: „Pavyzdžiui, ponia Dalia Grybauskaitė dažnai buvo kviečiama. Kas liečia mokslininkus, man sunku pasakyti, bet, kas liečia inovatorius, yra toks niuansas, kad mūsų inovacijos mašina nėra pakankamai įsivažiavusi. Tai nėra nei gerai, nei blogai, tokia realybė.“

E. von Gravrockas atkreipia dėmesį – lietuviai iki šiol linkę teikti paslaugas kitoms valstybėms, nuomodama ar net atiduodama savo talentus didžiosioms įmonėms, kurios ir dalyvauja Davoso forume. E. von Gravrockas pastebi, kad situacija po truputį keičiasi, tačiau Lietuva neturi aiškios vizijos.

„Jeigu susitinki žmogų, kuris tavęs klausia, iš kur tu esi, tu sakai, kad iš Lietuvos, jis prašo pristatyti Lietuvą, jos išskirtinumus, tai Lietuva, jos verslas, tokio išskirtinumo kaip ir neturi. Kas liečia Lietuvą, valstybę, mūsų išskirtinumas yra tas, kad pabėgome nuo Sovietų Sąjungos ir mokame žaisti krepšinį. Grubiai tariant, tokio išskirtinumo kaip Estija, neturime. Estus visi kažkaip žino, visi žino, kad Estija yra e. valstybė“, – sako E. von Gravrockas.

Jo teigimu, gali būti, kad Lietuva kai kuriose srityse yra labiau pažengusi nei Estija, tačiau apie tai niekas ir nesužino, o Estijai pavyksta save pristatyti, nes jie turi strategiją.

Siūlo mokytis to, kas bus toliau

E. von Gravrocko nuomone, neturint vizijos, Lietuvai bus itin sunku atsirasti tarp tų didžiųjų įmonių ir žmonių, kurie yra dažni svečiai Davoso forume.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad, neturint vizijos, sunku parengti ir reikiamus specialistus. Su tuo bendrovė „Cujo AI“ susidūrė savo veiklos pradžioje.

„Mes pasamdėme profesorius Vengrijoje, jie tos disciplinos moko gana seniai, palyginus su tuo, kiek dirbtinio intelekto disciplina egzistuoja. Pasamdėme juos ir jie mus mokė, toliau moko ir moko mūsų specialistus šios disciplinos mokytis. Po to tų specialistų atsirado ir mūsų komandoje Lietuvoje. Tai tokie maži žingsniai“, – vardija E. von Gravrockas.

Jo nuomone, kadangi valstybė atsakinga už švietimo sistemą, ji turėtų padėti ir viešoms, ir privačioms iniciatyvoms, ruošiant reikiamus specialistus, mokant ne tik studentus, bet ir profesorius mokytis dirbtinio intelekto disciplinos.

„Tų dirbtinio intelekto specialistų yra tiek mažai, kad visos kompanijos bando juos pasiimti, bando juos išsivežti į San Franciską, Kiniją ir kitur. Žvelgiant iš valstybės, pusės reikia tos vizijos. Pateiksiu pavyzdį – Stanforde 41 proc. studentų mokosi dirbtinio intelekto. Ne programavo, ne to tradicinio JAVA ir kt. Visa tai jie atidavė Ukrainai, Indijai. Jie mokosi to, kas bus toliau“, – sako E. von Gravrockas.