Verslas

2019.08.04 15:56

Pernelyg ilgoms darbo valandoms ateina galas: pasaulio įmonės rodo pavyzdį vis ilgesnėmis atostogomis

LRT.lt2019.08.04 15:56

Maždaug 2030-aisiais žmonės veikiausiai per savaitę dirbs vos po 15 valandų, 1930 m. sakė Johnas Maynardas Keynesas.

Tačiau šiandien jau tapo gana aišku, kad garsioji jo pranašystė neišsipildys. Nors panašu, kad pernelyg ilgoms darbo valandoms taip pat atėjo galas.

Skandinavijoje, kur žmonės mėgaujasi keturias savaites trunkančiomis nepertraukiamomis ir apmokamomis vasaros atostogomis, didžiosios įmonės teigia norinčios apsaugoti savo darbuotojus nuo per ilgų darbo valandų. Portalo „Bloomberg“ kalbinti įmonių atstovai teigė, kad gali sumažėti nepailsėjusių darbuotojų produktyvumas ir pabrėžė, kad duoti reikiamą toną ir eiti pakankamai ilgų atostogų pirmiausia reikėtų įmonių vadovams.

Anot vienos didžiausių Švedijos statybų kompanijų „Skanska AB“ atstovų, jie savo darbuotojams vasaros atostogų metu pataria „atsijungti nuo darbo“. Kaip „Bloomberg“ teigė įmonės atstovas spaudai Jacobas Birkelandas, darbo rezultatai priklauso nuo darbuotojo savijautos. Pasak jo, tai daugiausia susiję su gebėjimu atsipalaiduoti už darbo ribų.

Kaip portalui „Bloomberg“ teigė Skandinavijos finansinių paslaugų koncerno „SEB“ atstovė spaudai Veronika Osmund, pagrindinį žingsnį turėtų žengti įmonės vadovai, einantys jiems paskirtų atostogų ir savo „geru pavyzdžiu“ skatindami atostogavimo kultūrą.

Minimali atostogų trukmė

Stipriausia iš Skandinavijos šalių ekonomika pasižyminti Švedija kompanijų reikalauja leisti darbuotojams per metus turėti mažiausiai penkias savaites apmokamų atostogų, nors daugelį industrijų reglamentuoja kolektyviniai susitarimai, dažnu atveju darbuotojams užtikrinantys daugiau laisvo laiko. Panašūs susitarimai galioja ir kitose regiono šalyse. Vidutinė kasmetinių atostogų trukmė Europoje yra keturios savaitės.

JAV kompanijos dažnai taiko laipsniškai didėjančių laisvų dienų sistemą, pagal kurią kuo ilgiau įmonėje žmogus dirba, tuo daugiau apmokamų atostogų dienų jam tenka. 2018 m. Darbo statistikos biuro ataskaitoje buvo nurodyta, kad mažiausiai penkerius metus darbovietėje išdirbę JAV privataus sektoriaus darbuotojai per metus turi vidutiniškai 15-a apmokamų atostogų dienų.

Skandinavijos įstatymų leidėjai nutarė, kad 15-os atostogų dienų per metus nepakanka, jei norima, kad darbuotojai išliktų sveiki ir produktyvūs. Toks požiūris dominuoja tarp didžiųjų įmonių ir visos bendrovės, su kuriomis susisiekė „Bloomberg“ žurnalistai, pabrėžė, kad persidirbimas yra žalingas sveikai įmonių darbinei aplinkai. Tai patvirtino ir tyrimai, kurie atskleidė, kad persidirbę darbuotojai yra mažiau produktyvūs.

Aukštųjų technologijų inžinerijos įmonė „Sandvik AB“ taip pat nori, kad darbuotojai atostogautų ne trumpiau nei keturias savaites per metus. „Manome, kad labai svarbu padėti visiems darbuotojams, įskaitant ir vadovybę, išlaikyti pusiausvyrą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo“, – „Bloomberg“ teigė įmonės atstovas spaudai Martinas Blomgrenas.

Ilgiausios atostogos – Danijos įmonėje

Kaip „Bloomberg“ teigė klausos aparatų gamintojos „GN Store Nord“ atstovas spaudai Steennas Frentzas Laursenas, Danijos įmonės vadovai ir darbuotojai per metus turi šešias savaites atostogų ir yra skatinami jomis pasimėgauti.

Plieno plokštes gaminančios „SSAB AB“ įmonės atstovai teigia, kad svarbu ne tik tai, jog darbuotojai turėtų pakankamai ilgas atostogas, bet ir nepersidirbtų. Anot įmonės atstovės spaudai Mia Widell, net ilgos atostogos „negali kompensuoti nepagrįstai didelio darbo krūvio per likusius metus“.

Su daugelio įmonių vadovais „Bloomberg“ susisiekti nepavyko, kadangi šie yra išėję vasaros atostogų. Daugeliu atvejų kompanijos reikalavo atostogų metu darbuotojų netrukdyti.

„Manome, kad vadovams taip pat reikia padaryti pertrauką, – kalbėjo įmonės atstovė spaudai Katiye Vuorela, – ir per atostogas atsipalaiduoti.“

Arba kaip 1930 m. savo knygoje rašė J. M. Keynesas, „mus per ilgai mokė stengtis, o nesimėgauti“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt