Verslas

2019.08.02 12:15

Lietuvoje pasirengta technologiškai neutraliems aukcionams

atnaujinta 13.52
BNS 2019.08.02 12:15

Lietuvoje įgyvendinant naująją žaliosios energetikos paramos schemą, penktadienį žengtas paskutinis svarbus žingsnis ruošiantis rugsėjį vyksiančiam pirmam technologiškai neutraliam aukcionui.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) penktadienį patvirtino konkrečių aukciono sąlygų aprašą ir nuostatus.

„Tai yra labai svarbu ir tai yra vienas iš esminių ir jau paskutinių žingsnių norint įgyvendinti aukcionus, skatinančius energetiką iš atsinaujinančių energijos išteklių“, – BNS ketvirtadienį komentavo VERT pirmininkė Inga Žilienė.

Rugsėjo 2 dienos aukcione galės varžytis vėjo, saulės, vandens, biodujų, biomasės energijos plėtotojai. Aukcione bus skirstoma 0,3 teravatvalandės (TWh) metiniam gamybos kiekiui.

Pasak I. Žilienės, jeigu bus likę nepaskirstyto kiekio, jis bus įvertinamas nustatant ateityje planuojamų aukcionų kvotas. Iki 2025 metų iš viso VERT turėtų išdalyti 5 TWh.

„Labai tikimės, jog bus konkurencingas aukcionas, tai yra, kad bus daug dalyvių ir turėsime konkurencingą rinkos priedą, nes svarbu, kad suveiktų konkurencija ir visos technologijos dalyvautų šiame aukcione“, – sakė I. Žilienė.

Aukciono dalyviai varžysis dėl kainos priedo prie elektros rinkos kainos „Nord Pool“ biržoje, jis bus mokamas 12 metų. Didžiausias galimas pateikti kainos priedas šiam aukcionui – 3,86 euro už megavatvalandę (MWh).

Aukcionas vyks etapais: rugsėjo 2 dieną skelbiamas aukcionas, nuo lapkričio 11 iki 25 dienos iš rinkos dalyvių priimami dokumentai, lapkričio 26 dieną aukciono komitetas pirmajame posėdyje vertins rinkos dalyvių paraiškas, o nugalėtojai bus skelbiami 2020 metų pradžioje.

Taryba penktadienį patvirtino ir aukciono nuostatus. Tai išsamus dokumentas, nustatantis aukciono organizavimo procedūras, dalyvių registravimo tvarką, pateiktinus dokumentus, laimėtojų eilės sudarymo ir jų atrinkimo tvarką ir kita.

Aukciono nuostatuose numatyta, kad laimėtojus vertins komitetas, kurio sudėtyje bus ne tik VERT, bet ir kitų institucijų atstovai: Energetikos ministerijos, Lietuvos energetikos agentūros (LEA), Vilniaus universiteto.

Skatinant žaliąją energetiką Lietuvoje, be kita ko, norima sumažinti priklausomybę nuo importo, šaliai importuojant didžiąją dalį elektros energijos.