Verslas

2019.08.12 16:51

Smūgiuojame stipriau, nei atrodo: kaip Lietuvos verslininkai prisideda prie verslo sąlygų gerinimo Ukrainoje

Monika Juškevičiūtė, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2019.08.12 16:51

Lietuviai deda daug pastangų, kad Ukrainoje gerėtų verslo sąlygos ir ši valstybė įstotų į Europos Sąjungą (ES), LRT RADIJUI sako nepriklausomos konsultacijų įmonės „Civitta“ partneris Antanas Špečkauskas. „Vienas ES atstovų netgi yra pasakęs, kad mes smūgiuojame stipriau, nei atrodo“, – teigia pašnekovas.

– Kokie lietuvių verslai yra Ukrainoje?

– Ukrainoje galima rasti maisto, statybos, mažmeninės prekybos, apsaugos, nekilnojamojo turto, informacinių technologijų įmonių ir pan.

Nors sakoma, kad Ukrainoje yra labai daug IT įmonių, tačiau ukrainiečiai yra geri, kai dirba kam nors kitam, o patys kokių nors produktų nekuria. Iš esmės, nemaža dalis lietuvių gana sudėtingose verslo sąlygose yra sukūrę puikius šiuolaikinius produktus, kurie yra konkurencingi tarptautinėje rinkoje. Lietuvos verslininkų tikrai nėra taip mažai, kaip visiems atrodo. Nors esame maža šalis, Ukrainoje lietuvių yra klausoma.

Mane nustebino, kad Ukrainoje yra tiek daug jaunų ir iniciatyvių žmonių, kurie yra pasiryžę daug kam, kad įgyvendintų pokyčius šioje šalyje. Galbūt tai mane ir paskatino čia atsidurti. Pirmiausia aš susipažinau su Ukrainos biuru, viename iš mūsų įmonės susitikimų. Tik tada nusprendžiau, kad norėčiau dirbti Kijeve ir įgyvendinti pokyčius, ką šiuo metu ir darome. Mes stengiamės adaptuoti teisinį reguliavimą, kad Ukraina galėtų integruotis į ES.

– Kaip manote, kada Ukraina bus pasiruošusi įstoti į ES?

– Mes labai to norime. Šiuo klausimu, Lietuva, būdama labai nedidelė valstybė, sugeba nuveikti labai daug. Vienas ES atstovų netgi yra pasakęs, kad mes smūgiuojame stipriau, nei atrodo. Pagal Maršalo planą, planuojama, kad Ukraina į ES įstos 2027 metais. Kaip iš tiesų bus, viskas priklausys nuo dabartinės valdžios, gavusios didelį mandatą ir žmonių pasitikėjimą.

Naujasis prezidentas yra labai naujoviškas. Aš tikiuosi, kad jis neužstrigs kurioje nors vietoje ir pavyks įgyvendinti didžiąją dalį darbų. Tokiu atveju, yra realu, kad Ukraina 2027 metais atsidurs ES, juolab, kad ši data buvo įvardyta ir Vokietijos kanclerės per susitikimus Gruzijoje, ir kitų ES atstovų. Pagyvensime – pamatysime.

– Ar naujoji Ukrainos valdžia turėjo įtakos Jūsų darbo sričiai?

– Taip. Kadangi aš atvykau į Ukrainą prieš porą metų, didžioji dalis reformatorių buvo nusivylę šalies reformomis, kurios tuo metu jau keitėsi. Su nauja valdžia prasidėjo nauji darbai ir iššūkiai. Matau, kad tai suteikia didesnes galimybes Lietuvos verslui. Mes nesame vien tik verslo konsultantai, kurie dirba tam, kad užsidirbtų.

Iš pradžių mūsų įmonė buvo įkurta Lietuvoje, kad sutvarkytų Lietuvos energetiką, nes tuo metu dar nebuvo „Lietuvos energijos“, viskas buvo išdraskyta. Mūsų įmonė, iš esmės, buvo įsteigta tam, kad įvykdytų pokyčius. Turėjome daug gabių žmonių, todėl kitos Lietuvos įmonės pradėjo mus samdyti, dirbome su Lietuvos Vyriausybe ir taip išsiplėtėme.

Kalbant apie darbus Ukrainos labui, mūsų darbuotojai yra nevyriausybinės organizacijos „Easy Business“ steigėjai ir valdybos nariai, kurių pagrindiniai tikslai – dereguliacija, debiurokratizacija ir žemės reforma.

Prezidentas nusprendė vykdyti privatizaciją. O žinote, kodėl žemės reformą reikia padaryti iki kitų metų gegužės? Dėl to, kad mes, be didelių finansinių išteklių susiradome žmones Ukrainoje, kurie turi žemės, padėjome jiems užpildyti reikiamus dokumentus ir kreiptis į Europos žmogaus Teisių Teismą.

Šis teismas priėmė sprendimą, kuriame parašė, kad „Easy Business“, kaip trečias asmuo, kreipėsi, padėjo šiam žmogui ir laimėjo bylą prieš Ukrainos valstybę. Dabar Ukrainos valstybė turės visiems žemių savininkams sumokėti po kelis tūkstančius eurų dėl to, kad šie negali disponuoti savo žeme, arba panaikinti žemės moratoriumą. Dėl to, galiu drąsiai teigti, kad, būdami gana nedideli, padarėme milžinišką darbą, kuris, iš esmės, gali pakeisti tolimesnį Ukrainos verslo vystymąsi.

Žinoma, mes dirbame įvairiose srityse, kur rezultatai nėra tokie įspūdingi, bet, manau, kad tai, ką sugebėjome padaryti, tik įrodo, jog Ukrainoje yra žmonių, norinčių keisti esamą situaciją. Tikiu, kad galiausiai atsivers naujos galimybės tiek Lietuvos, tiek užsienio verslininkams, tiek patiems ukrainiečiams išbristi iš esamos padėties.

Kalbant apie Lietuvos verslininkus, žinau kelis pavyzdžius, kai, plėtodami verslą Ukrainoje, susiduria su įstatymais, kurie yra nukreipti prieš patį žmogų – kad ir kaip viską bedarytum, vis tiek bus blogai ir gausi baudą. Tačiau, kaip bebūtų, mūsų verslininkai yra ne pėsti ir nelinksta į korupciją. Jie yra pasiruošę gauti baudas, kreiptis į teismą, viską išsiaiškinti, laimėti bylas ir uždaryti tokias korupcines landas. Lietuvos verslininkai prisideda prie verslo sąlygų gerinimo Ukrainoje ne tik sau, bet ir kitiems. Jei jie visada išliks tokie užsispyrę ir kovos su korupcija, manau, kad vienaip ar kitaip ją sumažinsime.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.