Naujienų srautas

Verslas2019.08.02 07:56

Dalis ekonomistų kritikuoja socialinę paramą mokiniams: geriau skirti daugiau vaiko pinigų

Nepasiturinčios šeimos, kurios augina mokyklinio amžiaus vaikus, jau gali teikti prašymus dėl nemokamo maitinimo ir paramos mokinio reikmenims įsigyti. Šiemet parama padidėjo 20 eurų ir siekia 76 eurus.

Dalis ekonomistų kritikuoja, kad atskirų paramos formų šiuo metu yra gerokai per daug, esą geriau susitelkti ties viena paramos rūšimi, pavyzdžiui, vaiko pinigais. Pasak ministro Lino Kukuraičio, tikslinės paramos priemonės padeda pasiekti konkrečiai tuos, kuriems paramos reikia.

Brangiausias pirkinys – uniforma

Kol keturios atžalos džiaugiasi nerūpestinga vaikyste, mamai Neringai rūpesčių kasmet per akis. Suruošti į mokyklą reikia tris dukras, rugsėjo pirmosios skambutis tuoj aidės ir jauniausiam sūnui.

„Brangiausias pirkinys yra uniforma, kuri kainuoja apie 100 eurų vienam vaikui. Pas mus viena mokytoja rinko pratyboms 60, tai reikėtų padauginti iš 3, uniformos po 100, tai dar 300, manau, kad vienam vaikui skiri kokius 500 eurų“, – pasakoja keturių vaikų mama Neringa Pranckūnienė.

Valstybė kasmet bando palengvinti tėvams tenkančią mokyklinio krepšelio naštą.

Šeimos, kurių pajamos asmeniui mažesnės nei 183 eurai, gali prašyti paramos mokinio reikmenims įsigyti. Taip pat kreiptis dėl nemokamo maitinimo. Panevėžio savivaldybės duomenimis, jau sulaukta apie 70 šeimų prašymų, kasmet tokių gaunama apie 200–300.

„Parama reikalinga, ja mūsų miesto gyventojai, auginantys vaikus, tikrai naudojasi, o pareiškėjų skaičius daugelį metų yra stabilus, nesikeičiantis“, – sako Panevėžio miesto savivaldybės atstovė Zita Ragėnienė.

Dalis ekonomistų kritikuoja paramos sistemą

Vis dėlto dalis ekonomistų kritikuoja tokią paramos sistemą, esą atskirų paramos formų šiuo metu yra gerokai per daug. Pasak ekonomisto Žygimanto Maurico, veiksmingiau būtų jas sutelkti vienoje vietoje, pavyzdžiui, skiriant didesnius vaiko pinigus. Bet ne per didelius, kad išliktų motyvacija dirbti.

„Mes turėtume skaidrinti kiek įmanoma sistemą ir didesnį dėmesį skirti vaiko pinigams, dalinai kažkiek juos kelti, bet, kaip minėjau, iki tam tikros ribos, ar iki 169 eurų – tai jau neigiama paskata. Taip pat kiek įmanoma labiau riboti kitas iniciatyvas: pagalba šeimoms, kurios iš pirmos pažiūros gal ir neblogos atrodo, įvelia šeimas į biurokratines pinkles“, – mano ekonomistas.

Moksleiviams skiriama socialinė parama valstybei atsieina apie 20 milijonų eurų. Jie turėtų pasiekti daugiau nei 50 tūkstančių vaikų.

„Mūsų paramos sistema turi apie 40 skirtingų paramos, kompensacijų mechanizmų, priemonių, kurios yra labai tikslinės, jeigu mes norime pataikyti į tikslų žmogaus poreikį. Dėl to jos ir specializuojasi, jeigu norime padėti užtikrinti šeimoms maitinimą yra viena rūšis, norime padėti įsigyti priemones – kita rūšis“, – teigia L. Kukuraitis, laikinasis socialinių reikalų ir darbo ministras.

Pasak Socialinių reikalų ir darbo ministerijos, šiemet gyventojams suteikiama parama valstybei atsieis beveik 600 milijonų eurų, neskaičiuojant „Sodros“ išmokų ar pensijų.

Plačiau – reportaže (nuo 01.46 min.):

Žinios. Lietuvių plaukikai atsikvėpti neskuba – Tokijuje prasideda Pasaulio plaukimo taurės varžybos
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi