Verslas

2019.08.01 12:01

JAV centrinis bankas pirmąkart per dešimtmetį sumažino bazinę palūkanų normą

ELTA2019.08.01 12:01

JAV federalinis atsargų bankas (FED) liepos mėnesio posėdyje bazinę palūkanų normą sumažino ketvirčiu procentinio punkto iki 2–2,25 proc. Centrinis šalies bankas bazinę palūkanų normą sumažino pirmą kartą per pastarąjį dešimtmetį.

FED valdybos pirmininko Jerome`o Powello teigimu, palūkanų normą buvo sumažinta siekiant išlaikyti tvarų JAV ekonomikos augimą. Šiuo metu JAV bendrojo vidaus produkto (BVP) metinis augimas sudaro apie 2 proc.

Finansų rinkų dalyviai jau kurį laiką prognozavo, kad FED mažins bazinę palūkanų normą, nes apie tai J. Powellas buvo ne kartą užsiminęs.

„Manėme, kad dabar tinkama pakoreguoti pinigų politiką iki kiek švelnesnės“, – spaudos konferencijoje sakė J. Powellas. Pasak jo, FED sprendimą reiktėtų vertinti kaip ekonominio ciklo motyvuotą pokytį pinigų politikoje, o ne didžiulių palūkanų normos apkarpymų pradžią.

FED atvirosios rinkos komitetas, kuris ir paskelbė apie palūkanų normos mažinimą, sprendimą priėmė atsižvelgdamas į pasaulio ekonomikos sulėtėjimo, ypač – Europoje ir Kinijoje, grėsmes, įtampą dėl prekybinių santykių ir siekį metinę infliaciją išlaikyti ties 2 proc. riba.

Tiesa, 0,25 proc. punkto sumažinimo nepakako Donaldui Trumpui, ilgą laiką reikalavusiam drastiškai mažinti palūkanų normą.

„Rinkos iš Jay`aus (Jerome`o) Powello ir FED nori išgirsti tai, kad šis sprendimas yra ilgo ir agresyvaus normų mažinimo ciklo pradžia, kuris prilygtų Kinijai, ES ir kitoms pasaulio šalims. Kaip visada, Powellas mus nuvylė. JAV vis tiek laimi, bet tikrai ne su FED pagalba“, – pareiškė D. Trumpas.
Pats J. Powellas neigė, esą Atvirosios rinkos komitetas pasidavė D. Trumpo spaudimui ir dėl jo sumažino palūkanų normą.

„Niekada nevertiname politinių svarstymų“, – sakė J. Powellas.

FED bazinę palūkanų normą pastarąjį kartą sumažino 2008-ųjų pabaigoje, įsisiautėjus pasaulinei finansų krizei.

Iš 10-ies Atvirosios rinkos komiteto narių 8 balsavo už palūkanų normos sumažinimą, tarp jų ir pats J. Powellas bei vicepirmininkas Johnas Williamsas. 2 komiteto nariai balsavo prieš palūkanų normos sumažinimą ir ragino palikti ją 2,25-2,5 proc. lygyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt