Verslas

2019.08.03 07:00

Kas išretino čeburekų prekiautojus Palangoje?

Dinozaurus prieš 65 milijonus metų nuo žemės paviršiaus nušlavė asteroido smūgis į mūsų planetą, Sovietų Sąjungą 1990-aisiais sugriovė iš butelio išleistas laisvės džinas, o kas šį sezoną Palangos paplūdimyje išretino prekiautojus čeburekais, yra mįslė net kurorto paplūdimio verslo senbuviams.

Prieš kitas vasaras plika akimi peržvelgus darbo skelbimus Palangoje, čeburekų pardavėjams siūlomo darbo skelbimai mirgėte mirgėjo, o šiemet jų populiariausiose specializuotose darbo paieškos feisbuke grupėse, pavyzdžiui, „DARBAS Palangoje“, – reta.

Užtenka vienos rankos pirštų

„Išties, jų – čeburekų prekiautojų – šiemet paplūdimyje matome gerokai mažiau. Anksčiau juos čia skaičiuodavau vos ne dešimtimis, o šią vasarą – pakaktų ir vienos rankos pirštų,“ – sakė Palangos paplūdimio gelbėjimo stoties viršininko pavaduotojas Ričardas Kurpius.

Beveik dešimtį metų Palangos paplūdimyje prekybos paviljonus laikęs verslininkas Artūras Timukas taip pat pastebi pokytį: „Jų mažiau, bet kodėl – pasakyti aiškiai negalėčiau. Pirmiausia reikėtų atsiminti, kad išnešiojamoji prekyba Palangos paplūdimyje – nelegali. Kai kas tiesiog pavargo dirbti baimėje – pagaus, sulaikys, nubaus.“

Anot jo, priėmus alkoholio įstatymo apribojimus, kurie numato alkoholio draudimą nestacionariuose pajūrio prekybos paviljonuose nuo 2020-ųjų metų, verslininkų azartas prekiauti pliaže gerokai atslūgo.

„Alkoholio prekyba sudaro liūto dalį visų pajamų. Nežinau, kas liks paplūdimyje, jeigu tie alkoholio prekybos draudimai bus įgyvendinti,“ – sakė verslininkas.

Šiemet dar negaudė

Kas geriau apie „čeburekininkus“ žino, jeigu ne vietos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai, vasaromis, be kita ko, gainiojantys ir nelegalius paplūdimio prekeivius?

Bet, kaip sakė šio skyriaus vedėjas Petras Keinys, šį sezoną reidų prieš čeburekų pardavėjus pliaže skyrius kol kas net nedarė.

„Tiesiog negavome daug signalų apie juos. Jų šiemet gerokai mažiau. Anksčiau – masiškai buvo. O kodėl staiga jų sumažėjo – net ir nežinau. Va, prieš prezidento apsilankymą (prezidentas Gitanas Nausėda liepos 27-ąją Palangoje dalyvavo socialinėje akcijoje „Pasveikink jūrą Palangoje“ – aut. past.) truputį akyliau pasižiūrėjome pliažą – neradome jų. Tiesa, sekmadienį (liepos 28-ąją) trys „čeburekininkai“ buvo pastebėti – grįšime į paplūdimį, kai likviduosime kitus „čp“ (reikalaujančius neatidėliotinų veiksmų – aut. past.) atvejus. Pirmiausia likviduojame „gaisrus“, – sakė P. Keinys.

Vedėjas „čeburekininkams“ jaučia užuojautą

Jis neslepia, kad vaikėzams, tempiantiems vos ne už save didesnius šaltkrepšius su alumi ar krepšius su čeburekais ir beliašais, jis labiau jaučiąs gailestį, o ne pyktį ar valdininkišką discipliną.

„Pagausi tokį, ir kas? Nei asmens dokumentų jie turi, nieko. Be to, „čeburekininkai“ dažniausiai yra nepilnamečiai. Vadinasi, nubaudimo procesas – kitoks, sunkesnis. Vadinasi, mums daugiau popierių pildyti reikia,“ – samprotavo.

Anot vedėjo, J. Basanavičiaus gatvėje yra gerokai daugiau įžūlių Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojams nepaklūstančių prasižengėlių.
„Su kai kuriais jų, pavyzdžiui, vienu tokiu chiromantu ar smauglio savininku, kovojame metai iš metų – jie ten savo fokusus rodo neišsiėmę atitinkamo leidimo tokioms veikloms“, – sakė pašnekovas.

Didžiausias Palangos Viešosios tvarkos skyriaus galvos skausmas šiemet – paspirtukininkai.

„Jų šiemet 47 jau nubaudėme“, – sakė P. Keinys.

Maisto kultūra Palangoje keičiasi

Dainius Drungilas, batutų parko ir greito maisto kavinės Palangoje įkūrėjas, teigia, kad „čeburekininkų“ Palangoje mažėjimas – natūralus.

„Maisto kultūra Palangoje keičiasi. Beje, sparčiai. Tai – faktas. Žmonės ieško įvairesnio maisto, greito maisto taip pat. Natūralu, kad už tą pačią kainą ar šiek tiek brangiau žmogus renkasi kažką naujo: sumuštinius, rekordines bulvytes (apie 30 cm ilgio Palangoje siūlomas bulvytes šiemet daug rašė vos ne visa Lietuvos žiniasklaida – aut. past.), dešrainius, kitus greitus skanukus, bet ne tiek jau čeburekus“, – sakė D. Drungilas.

„Mes J. Basanavičiaus gatvėje siūlome vokiškas dešras ir belgiškas bulvytes – verslas gerai klojasi, dirbame visus metus. Manau, kad daugelis lietuvių, kurie iki šiol galbūt paplūdimyje pirkdavo čeburekus ne itin geromis sanitarinėmis sąlygomis, dabar, kai yra gerokai didesnė pasiūla kito greito maisto, pabrėžiu, kokybiško ir siūlomo laikantis higieninių ir sanitarinių reikalavimų, – tiesiog teikia pirmenybę pastarajam“, – samprotavo D. Drungilas.

Vaikai darbams tapo išrankesni

Legendinis čeburekų pardavėjas Rokas, kuris net 14 metų Palangos paplūdimiuose tampė krepšius su čeburekais, alumi ir bulvytėmis, o vėliau atidarė čeburekais ir kitu greitu maistu prekiaujančią kebabinę viename Palangos miegamųjų rajonų, suabejojo, ar čeburekų verslą Palangoje jau galima laidoti.

„Dėl paplūdimio – nežinau. O, va, mano čeburekų ir kito greito maisto verslas to (paklausos čeburekams mažėjimo – aut. past.) nepajuto. Man – viskas tas pats. Iš kitų girdėjau, kad dauguma paplūdimio prekiautojų čeburekais, kiek galėjo, legalizavosi – išsiėmė individualios veiklos pažymėjimus“, – sakė jis.

„Be to, žinote, kokie dabar vaikai – žymiai išrankesni. Niekada nebuvo labai lengva juos prisikalbinti prekiauti paplūdimyje – tampyti šaltkrepšius ar krepšius niekam nėra lengva, o ypač dabartiniam jaunimui“, – sakė palangiškis.

Anot jo, kai kurie jo klientai įsigyja didelius kiekius čeburekų, bet verslininkas niekada jų neklausęs, ar jie pasieks pliažą.

„Vis tik tokių, kurie užperka dešimtimis, nedaug, – sakė jis. – Vis daugiau verslininkų dabar nori dirbti tvarkingai, o išnešiojamoji prekyba paplūdimyje – nelegali. Žmonės tampa sąmoningesni.“

Vyresni kerta čeburekus, jaunimas – kebabus

Pasak jo, čeburekų receptūra per dešimtį metų kebabinėje nepasikeitė.
„Vyresni valgo čeburekus, jauni – kebabus“, – sakė Rokas.

Anot jo, yra grynas mitas, kad greitas maistas gaminamas bet kaip: „Tikrai katinų mėsos čeburekams gaminti nenaudojame, o aliejų jiems kepti keičiame ne kartą per metus“, – juokėsi jis.

„Pristatykite mane visiems kaip Roką Čebureką – aš Palangoje esu gyva čeburekų legenda. Visi mane čia taip pažįsta“, – verslininkas nepanoro, kad jo pavardė būtų skelbiama.

Jis ypač tapo žinomas, kai sukūrė ir į „YouTube“ tinklą įdėjo filmą apie Palangos čeburekų pardavėjus. Filmas jau turi šiek tiek daugiau nei 73 tūkstančius peržiūrų.

Anksčiau čeburekų prekeivius paplūdimyje samdęs Gediminas sakė, kad toks verslas „išsisėmė“.

„Viskam yra pradžia ir pabaiga“, – sakė filosofiškai.

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (KAVMI) informavo, kad 2019 metais, neišskirdama teritorijos, Klaipėdos AVMI nustatė 41 neregistruotos veiklos atvejį apskrityje.
„Tokių atvejų nustatyta ir pajūrio kurortuose, pažeidėjams taikyta administracinė atsakomybė“, – sakė Laima Domarkienė, KAVMI atstovė. Ji neatskleidė, ar tarp nustatytų pažeidėjų buvo ir čeburekų prekiautojų.

2018 metais neregistruotos veiklos atvejų pajūryje buvo užfiksuota 92, 2017 metais – 78.