Verslas

2019.08.02 11:14

„Blockchain.com“ vadovas blokų grandinę prilygino roko muzikai: ilgainiui tai tapo pasauliniu judėjimu

Rokas Gimžauskas, LRT.lt 2019.08.02 11:14

„Kai ankstyvoji roko muzika apskriejo aplink pasaulį, žmonės manė, kad ji turi neigiamą poveikį smegenų veiklai. Tačiau ilgainiui rokenrolas tapo pasauliniu muzikos judėjimu“, – teigia kompanijos „Blockchain.com“ vadovas Nicolas Cary.

Nicolas Cary paantrina, kad situacija su blokų grandinės technologija yra panaši – žmonės bijo technologinių inovacijų, nesuprasdami, kad jos jau yra jų genuose.

LRT.lt susitiko su Nicolu Cary, kuris Vilniuje, ROCKIT finansinių technologijų centre skaitė pranešimą apie elektroninių pinigų ateitį. Kompanija „Blockchain.com“ suteikia elektroninės piniginės paslaugas savo naudotojams. Šios elektroninės piniginės pagalba galima disponuoti (keisti, investuoti, analizuoti) tokiomis kriptovaliutomis kaip „Bitcoin“, „Ethereum“, ir t. t.

– Įsivaizduokite, kad Jūs kalbate su dešimties metų vaiku. Galėtumėte paprastai paaiškinti, kaip veikia blokų grandinės principas?

– Blokų grandinės technologija yra paprasčiausia duomenų bazė […] šiek tiek panaši į „Excel“ skaičiuoklę. Skirtumas yra tas, kad blokų grandinės technologija yra „debesyse“ ir visi pasaulyje gali naudotis šia „Excel“ skaičiuokle instrukcijoms rašyti, žinutėms siųsti ir t. t.

Ši skaičiuoklė turi specialią nuosavybę – blokų grandinės technologija paplitusi visame pasaulyje ir dėl šios priežasties visi gali parsisiųsti kopiją ir tvarkyti įrašus.

Kas yra blokų grandinės technologija? Galima sakyti, kad tai yra didelė skaičiuoklė „debesyje“, kurioje kiekvienas gali pasiekti informaciją.

– Daugeliui blokų grandinės technologija kelia nepasitikėjimą, nes yra sunku suprasti jos veikimo principus. Kodėl mes turėtume pasitikėti ja?

– Kai roko muzika buvo išrasta, daugelis bijojo, kad tai gali neigiamai paveikti smegenų veiklą. Mes turime paaiškinti, kodėl naujausios technologijos yra naudingos ir reikšmingos.

Šiandien, svarbiausias blokų grandinės technologijos projektas yra […] elektroniniai pinigai.

Jau dešimt metų naudojame programinės įrangos sistemą, kuri iš esmės paverčia visą planetą ekonomine struktūra, leidžiančia žmonėms keistis skaitmeninėmis pinigų formomis [...] blokų grandinės technologija paverčia tai realybe.

Apie blokų grandinės principą galime galvoti kaip apie greitkelį, jeigu kelyje yra viena mašina, galimas spartus judėjimas, tačiau jeigu kelią užima tūkstantis mašinų vienoje kelio pusėje, viskas vyksta daug lėčiau.

– Kokie yra didžiausi blokų grandinės technologijos iššūkiai?

– Tiesa, tai nėra tobula sistema. Vienas iš didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduriame šiandien – sąlygos naudotojams jaustis patogiai, naudojant blokų grandinės technologija. Mes vis dar daug laiko praleidžiame šviesdami apie technologijas ir įtraukdami naudotojus į inovacijas.

– Estijoje ši technologija yra naudojama nekilnojamo turto pirkimo, mokesčių mokėjimo sektoriuose. 2016 metais valdžia integravo blokų grandinės technologiją į sveikatos sistemą. Kaip ši inovacija gali paveikti valstybės valdymą ir gerovę?

– Pavyzdžiui, [...] Indija šiuo metu vykdo eksperimentinius bandymus, kurių tikslas tiekti sveikatos priežiūros paslaugas pasitelkiant blokų grandinės technologiją bei skaitmeninius žetonus. Išliekant tikimybei dėl suklastotų skaitmeninių prekių, skaitmenines paslaugas galima pateikti išvengiant ir apsisaugant nuo padirbtų prekių, vagysčių bei nesąžiningumo. Vyriausybė iki šiol susiduria su daugybe iššūkių dėl skaidrumo, skolų stebėjimo bei išleistų lėšų.

– Ar žmonės suvokia, kokį poveikį jų kasdienybei turi ir turės blokų grandinės technologija?

– Aš manau, kad per šiuos metus, mes pasistūmėjom į priekį. Kai tapo akivaizdu, kad blokų grandines technologijos pagalba galime sukurti padirbtas skaitmenines prekes, daugybė idėjų ir inovacijų pradėjo plisti visuomenėje.

Šiandien, mes matome, kad vyrauja didelė informacijos centralizacija. Finansų sektoriuje priėjimas prie reikalingos medžiagos yra vienoje vietoje.

Kaip ir voverė, kaupdama atsargas, niekada nededa riešutų į vieną vietą. Taip pat reikia daryti su informacija.

– Žmonės yra paveikti tokių serialų kaip „Juodasis veidrodis“ (angl. „Black Mirror“), kuris reprezentuoja ateitį, kuri bus labai priklausoma nuo technologijų. Kokia yra blokų grandinės technologijos ateitis? Ar mums vertėtų sunerimti?

– Pasaulis darosi vis keistesnis. Turi būti tam tikri techniniai sprendimai, kuriuos privalu apsvarstyti prieš sukuriant tokią technologiją kaip blokų grandinės.

Mes gaminame įvairius įrankius įvairiems tikslams – tu gali pagaminti kastuvą, pagaminti peilį ir tai gali būti naudojama kasti žemę, gaminti maistą, bet taip pat tu gali panaudoti šiuos įrankius trenkti kažkam per galvą.

Galvodamas kaip atrodys ateitis, esu ganėtinai optimistiškas – mes numatome atvirus projektavimo principus.

Mes vis naudojame taisykles ir valdymą, kuriam yra 50 ir daugiau metų. Tačiau pasaulis pasikeitė ir skaitmeninis gyvenimas jau yra mūsų genuose.

Leiskite informacijai būti decentralizuota, leiskite saugoti asmeninį privatumą, sutelkime dėmesį į priemones, kurios demokratizuoja priėmimą prie vertingos informacijos, o tinklai leidžia dalintis šia informacija, naudojant technologijas.