Verslas

2019.07.31 08:21

Siūloma keisti GPM netekčių kompensavimą savivaldybių naudai

BNS 2019.07.31 08:21

Siūloma keisti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) netekčių naštos pasiskirstymą, kad ją didesne dalimi prisiimtų valstybės, o ne savivaldybių biudžetai.

Vyriausybė trečiadienį svarstys dviejų Seimo narių iniciatyvą, kad valstybės biudžetui tektų 70 proc. GPM mokesčio netekčių naštos, o savivaldybių biudžetams – 30 proc. Tiesa, Lietuvos savivaldybių asociacija ir dalis politikų siūlo kiek radikalesnę proporciją – 80 proc. ir 20 procentų.

Šiuo metu, jeigu Seimas ar Vyriausybė priima sprendimus, kurie mažina savivaldybių biudžetų GPM pajamas (pavyzdžiui, didėja NPD), savivaldybių GPM pajamų sumažinimas kompensuojamas mažesne dalimi – po 50 proc. iš valstybės ir savivaldybių biudžetų.

Finansų ministerija siūlo ministrų kabinetui iš esmės pritarti Seimo narių Andriaus Palionio ir Valiaus Ąžuolo parengtoms įstatymo pataisoms.

„GPM netekčių dalinimasis per pusę (po 50 procentų) yra neproporcingai didelė našta savivaldybių biudžetams, nes visų savivaldybių biudžetų bendras dydis gerokai mažesnis už valstybės biudžeto dydį“, – pataisų aiškinamajame rašte teigia parlamentarai.

Pasak jų, siūloma proporcija suteiktų savivaldybėms didesnes galimybes auginti pajamas ir tai padidintų savivaldybių motyvaciją skatinti verslą ir investicijas.

„Jeigu savivaldybių GPM pajamų netektys susidaro dėl centrinės valdžios sprendimų, tai ir pajamų netekčių naštą didžiąja dalimi turėtų prisiimti valstybės biudžetas, nes centrinės valdžios mokestinė politika neturėtų būti įgyvendinama savivaldybių sąskaita“, – argumentuoja A. Palionis ir V. Ąžuolas.

Finansų ministerija nurodo, kad siūloma proporcija preliminariai atitiktų savivaldybių biudžetams tenkančių konsoliduotos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų visumos pajamų proporcijas. Ministerija siūlo, kad Seimas svarstytų pataisas kartu su 2020 metų biudžetu.

Kartu ministerija nepritaria kitos parlamentarų grupės parengtam projektui, kuriuo siūloma nustatyti, kad valstybės biudžetui tektų 80 proc. GPM netekčių naštos. Preliminariais skaičiavimais, įgyvendinus pastarąsias pataisas valstybės biudžeto pajamos sumažėtų apie 39 mln. eurų.