Verslas

2019.07.30 15:36

Ketinama atsisakyti privalomo pakuočių ženklinimo

Aplinkos ministerija siūlo atsisakyti prievolės ženklinti pakuotes, nurodant jos pagaminti naudotų medžiagų prigimtį, kad pakuotes būtų galima identifikuoti ir klasifikuoti. Europos Sąjungos teisėje privalomo ženklinimo reikalavimai šiuo metu nėra numatyti.

Ministerijos parengtose Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisose siūloma numatyti, kad pakuotės gali būti savanoriškai ženklinamos nurodant joms pagaminti naudotų medžiagų rūšis ir tinkamiausią pakuočių atliekų tvarkymo būdą. Dėl įstatymo pataisų bus sprendžiama trečiadienį vyksiančiame Vyriausybės posėdyje.

Aplinkos ministerijos teigimu, šiuo metu kitose ES valstybėse ženklinimas nurodant pakuotei pagaminti naudotų medžiagų rūšis yra savanoriškas, todėl ministerija nuolat gauna skundų ir paklausimų iš gamintojų bei importuotojų, juos vienijančių Lietuvos ir užsienio asociacijų dėl šalyje taikomos tvarkos neatitikimo europinėms direktyvoms ir dėl kylančių problemų užtikrinant vienodas rinkos sąlygas.

Pažymima, kad ES Taryba iki šiol nėra priėmusi sprendimo dėl privalomo pakuočių ženklinimo, Europos Komisijos sprendimais taip pat įtvirtintas ir kol kas nepakeistas neprivalomas pakuočių identifikavimo sistemos taikymo pobūdį, o ES Teisingumo Teismas taip pat yra nusprendęs, kad šiame etape ES šalys turi teisę numatyti, kad pakuočių medžiagų identifikavimo sistema būtų taikoma savanoriškai.

Privalomi ženklinimo reikalavimai šiuo metu nenustatyti ir naujajame žiedinės ekonomikos teisiniame reguliavime, teigia ministerija.

Pataisomis taip pat siūloma numatyti, kad gamintojai ir importuotojai bei jiems atstovaujančios organizacijos, patys ar kolektyviai organizuojantys pakuočių, įskaitant tas, kurios yra taikomas užstatas, atliekų tvarkymą, gali papildomai savo gaminių pakuotes žymėti pačių pasirinktais ženklais, nusakančiais dalyvavimą atitinkamoje organizacijoje ar pakuočių atliekų tvarkymo sistemoje.