Naujienų srautas

Verslas2019.07.30 11:00

Atveriami Registrų centro duomenys: gyventojai galės sekti naujausias NT tendencijas

atnaujinta 11.35
Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.07.30 11:00

Registrų centras (RC) pradeda publikuoti atvirų nuasmenintų duomenų rinkinius. Visuomenei, verslui bei nevyriausybiniam sektoriui bus pateikiama informacija apie nekilnojamąjį turtą (NT). Ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius žada, kad toks duomenų atvėrimas augins įmones.

RC atstovas spaudai Mindaugas Samkus teigia, kad atveriamų duomenų didžiausią naudą patirs verslas, tačiau ir gyventojai galės sužinoti aktualią informaciją apie NT objektus.

Tuo metu duomenų atverimo renginyje dalyvavęs ekonomikos ir inovacijų ministras V. Sinkevičius pastebi, kad informacijos apie NT atvėrimas prilygsta 21 a. naftos gavybai.

„Ši diena svarbi dviem aspektais. Visų pirma pradedama pumpuoti 21 a. nafta. To iki šiol neturėjome. Antras aspektas, kad duomenys, kurie yra sukurti visų, jie yra skaidrūs ir atverti visiems. Tai yra pirmas toks didelis žingsnis“, – teigia V. Sinkevičius

Anot jo, pateikiami duomenys yra labai svarbūs verslui: „Ekonomikos pagrindas yra piramidės apačioje esantys duomenys, kuriuos verslas gali versti į informaciją ir galutinį produktų.“

Jis priduria, kad tai padės startuoliams, o jų kuriami produktai tenkins žmonių poreikius. Įmonės ir gyventojai galės matyti, kokie žemės sklypai bei NT objektai bus tinkami investicijoms, bus galima patikrinti pastatų ekonomiškumą, šilumos ir šalčio pralaidumą. Bus atverta ir daug kitų duomenų apie Lietuvoje esantį NT.

V. Sinkevičius pastebi, kad Suomijoje, įmonės, kurios naudojosi atvirais duomenimis, augo 15 proc. sparčiau. „Tikiu, kad tos augimo lubos Lietuvoje yra dar labai aukštai ir 15 proc. mums atrodys labai nedidelis ir juokingas augimas“, – sako V. Sinkevičius.

Tuo metu RC vadovas Saulius Urbanavičius teigia, kad daug kas jo klausia, kokie duomenys bus atverti bei kodėl tik dabar: „Duomenų kiekis yra didelis, todėl tai užtruko. (...). RC yra didžiausias duomenų tvarkytojas. Tvarkome 5 iš 6 pagrindinių šalies registrų. Įmonė turi virš 23 mln. objektų. Tačiau duomenų gali būti daugiau. NT objektai sudaro 7 mln. o šiandien atveriame 5 mln. iš jų“, – teigia S. Urbanavičius.

Jis pastebi, kad atverti daugiau duomenų šiuo metu kliudo duomenų apsaugos įstatymas. „Visko atverti negalime, bet 5 mln., pripažinkime, tikrai yra daug“, – sako S. Urbanavičius bei priduria, kad RC ateityje ketina atverti ir daugiau duomenų.

Jis taip pat teigia, kad RC dėl to neteks dalies pajamų, tačiau patikina, kad šiuo metu keičiamai RC kainodarai įtakos tai neturės.

Nebus galima matyti konkretaus NT objekto adreso

Registrų centro duomenų atvėrimo vadovas Paulius Rudzkis pastebi, kad žmonės nežino, kas yra atviri duomenys. Ant jo, atviri duomenys reiškia, kad prieiga prie jų nėra ribojama. Juos bus galima naudoti bet kokiu teisėtu tikslu. Taip pat, jie bus nemokami.

P. Rudzkis pastebi, kad atvirame registre bus atveriami duomenys apie NT registre įregistruotus objektus, Lietuvos ir Baltijos šalių NT sandorius, pirminius duomenis ir kitą NT registro statistiką. Svarbiausia informacija, anot P. Rudzkio, bus pirminiai duomenys.

Jis taip pat pastebi, kad atvertame registre nebus galima matyti konkretaus NT objekto adreso. „Duomenys bus pateikiami tik seniūnijos lygmeniu, kad nebūtų galima NT objekto susieti su konkrečiu asmens turtu“, – teigia analitikas.

Detaliau apžvelgdamas atveriamus duomenis, P. Rudzkis teigia, kad bus galima pamatyti, kiek NT objektų priklauso valstybei, kiek privatiems asmenims. Taip pat bus pateikia informacija apie žemės sklypų našumą, kur stovi daugiausiai naujų pastatų, o kur stovi seni.

„Tai yra naudinga informacija norint įvertinti investicinę aplinką, išsitirti NT rinką, kur vyrauja didžiausia NT koncentracija. Taip pat manu, kad viešasis sektorius informaciją galės panaudoti infrastruktūros formavimui“, – svarsto P. Rudzkis.

Duomenys publikuojami CSV formatu, todėl juos bus galima plačiai naudoti. Statistika taip pat bus pateikta Excel formatu. Atvirus duomenis bus galima rasti RC internetinėje svetainėje. Siekiant išvengti piktnaudžiavimų, duomenų parsisiuntimas bus fiksuojamas RC sistemoje.

V. Sinkevičius BNS anksčiau yra teigęs, kad duomenų atvėrimas valstybei kainuos apie 23 mln. eurų, tačiau nauda būtų gerokai didesnė.

Iki šiol, prieigą prie Registrų centro duomenų buvo galima nusipirkti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi