Verslas

2019.07.29 21:04

Brangsta helio dujos: didžiausias galvos skausmas – švenčių organizatoriams

Irma Janauskaitė, Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.29 21:04

Helio dujos, pasaulyje bene labiausia žinomos dėl to, kad plonina žmogaus balsą, dabar stebina kitaip – muša per kišenę pramogų ir švenčių mėgėjams. Helis ne tik brangsta, sumenkęs ir jo kiekis. Tačiau tiekėjai ir gydymo įstaigų atstovai ramina – medicinos tikslams būtino helio tikrai užteks, o ir tyrimų kaina neturėtų staiga pašokti.

„Spalį turėjom brangimą 45 proc. ir skaudama širdimi teko kelti balionų kainas, nes kitaip neįmanoma verslo vykdyti. O dabar visai neseniai prieš savaitę gavau iš tiekėjų pranešimą, kad brangsta vėl helis. Šįkart 15 proc.– sako „Švenčių miesto“ vadovas Tomas Šiuipys.

Beveik tris dešimtmečius šį verslą turinčio vyro teigimu, ne vien mada ar animacinių filmų herojų populiarumas lemia balionų formas, bet ir helio kaina. Įmantriems jo reikia mažiau. Galutinė kaina, sako verslininkas, labai svarbi, net, jeigu prekė ne kasdienė, o proginė.

„Vienas pirkėjas net šitoje parduotuvėje pakėlė skandalą. Renginių organizatoriai, kurie pas mus pastoviai perka, turi nuolaidų sistemą, ir, jeigu mes, sakykim, kažkuriais metais, kainos nekeliam dėl helio brangimo, tai tenka mažinti nuolaidas“, – sako verslininkas.

Skystas helis būtinas ir medicininiai įrangai - jis ją vėsina. Magnetinio rezonanso tomografas leidžia aptikti daugybę ligų, tarp jų ir vėžį. Helio tiekėjai sako, trys didžiausios šalies klinikos yra ir didžiausios skysto helio pirkėjos.

Santaros klinikų atstovo teigimu, naujesnės kartos įrangai helio brangimas nebaisus, nes ji pildoma? retai, teoriškai turėtų būti kartą per 10 metų. Senesnė įranga nėra tokia sandari, dalis helio greitai išgaruoja.

„Kadangi jis labai toks inertiškas. Jeigu menka skylutė, iškart bėga. Tai papildydavom mes, kaip nekeista, 2 kartus arba 3 kartus į metus. Po tūkst. litrų. Tai yra ne maža suma, kažkur sudarydavo apie 20-17 tūkst. eurų“, – sako Santaros klinikų medicinos technikos inžinierius.

Kataras, Amerika, Rusija, šiek tiek Lenkija. Vos kelios šalys parduoda helį, kurio reikia ir metalo pramonėje, aeoronautikoje, atominėms jėgainėms. Vietinių tiekėjų teigimu, helio krizė kilo, kai Amerikoje nuspręsta jo nelaikyti strategine preke, imta pardavinėti ir rezervas išseko.

Bet tiekėjai tiki - šventė ateis ir į helio rinką. Kainos esą turėtų stabilizuotis, nes problemos Katare vis tiek pasibaigs, o Rusijoje rasti nemaži helio klodai. Būtent todėl esą neturėtų išsipildyti vis pasigirstantys raginimai uždrausti helį pramogai, kad jo nepritrūktų medicinai. Balionų pardavėjai žada kol kas laikyti esamas kainas. Gydymo įstaigos sako, kad neturėtų brangti ir medicininiai tyrimai, nes sutartys su tiekėjais - ilgalaikės. Tiekėjų teigimu, būtent dėl to helį dabar kai kam tenka parduoti į nuostolį.

Plačiau reportaže

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt