Naujienų srautas

Verslas2019.07.29 20:51

Elektronines cigaretes nepilnamečiai nesunkiai įsigyja internete, tačiau prekybos griežtinimas – miglotas

Specialistai ragina griežčiau kontroliuoti elektroninių cigarečių rinką šalyje. Verslas sako negalintis konkuruoti su nelegaliais prekeiviais internete, o Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas teigia, kad tai sudaro galimybę nepilnamečiams lengviau įsigyti tokių rūkalų. Ekonomikos ir inovacijų ministerija sprendimų nesiūlo.

Elektroninių cigarečių parduotuvės direktorius sako 13 metų pūtęs paprastų cigarečių dūmus, kol nusprendė mesti. Tai pasirodė esą labai sudėtinga, todėl pradėjo rūkyti elektroninę. Plečiantis prekybai tokiomis cigaretėmis, didėja ir konkurencija.

„Mes turėjome kažkada susirinkimą, siūlėme, kad griežtintų, kontroliuotų rinką, pavyzdžiui, feisbuka, nes mes mokame didelius mokesčius. Dabar dar akcizuota, mes parduodame tokią prekę už 20 eurų, o kažkas feisbuke už 5 eurus... Tai blogai“, – sako „Gero dūmo“ direktorius Valdas Kairys.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovų teigimu, atsiranda rizika šiuos gaminius internete įsigyti nepilnamečiams. Esą griežtesnis licencijavimas padėtų kontroliuoti visus prekeivius.

„Iš esmės licencijavimas būtų didesnė kontrolė, negalėtų vykdyti fiziniai asmenys, kurie gali gal pagal individualią prekybą vykdyti prekybą tokiais gaminiais. Įvedus licencijavimą būtų numatyta, kad tokią veiklą gali vykdyti tik ūkio subjektai“, – aiškina Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovas Rokas Daknys.

Politinių sprendimų artimiausiu metu laukti neverta. Ekonomikos ir inovacijų ministerija raštu atsakė, kad ministerija šiuo metu nėra gavusi įvertinti konkrečių pasiūlymų ar parengtų teisės aktų projektų, kurie reglamentuotų elektroninių cigarečių prekybos griežtinimą.

Tuo metu paskutiniai tyrimai rodo, kad per pastaruosius 5-erius metus jaunimo, vartojančio elektronines cigaretes, išaugo 14 procentų. Daugėja ir su tuo susijusių susirgimų, ypač paūmėja alergijos.

„Tokių pacientų mes turime vis daugiau su kiekviena diena. Tai vyrauja tarp paauglių, bet pasitaiko 10–12 metų vaikai, dažniausiai berniukai. Tokio amžiaus jau pradedamos naudoti elektroninės cigaretės. Labai padaugėjo vaikų alergijų skaičius ir bronchine astma sergančiųjų skaičius. Tai tik prielaida, kad tam įtaką daro elektroninės cigaretės, studijų nėra, bet tendencijas stebime“, – supažindina Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Izabelė Juškienė.

Kad elektroninės cigaretės yra „neabejotinai žalingos“ skelbia ir Pasaulio sveikatos organizacija. Pabrėžiama, kad būtinas jų rinkos reguliavimas. Ši Jungtinių Tautų agentūra taip pat perspėjo, kad elektroninės cigaretės nėra tinkama priemonė rūkaliams, mėginantiems atsikratyti šio žalingo įpročio.

Plačiau – nuo 05:24 val.:

Žinios. Galimybė išvengti Vijūnėlės „dvaro“ griovimo – įkurti Čiurlionio menų mokyklą
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi