Verslas

2019.07.30 05:30

Paskutinės dienos: kai kurie antros pensijų pakopos dalyviai dar gali skirti daugiau pinigų kaupimui

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.07.30 05:30

Pasirinkę kaupti antrojoje pensijų pakopoje iki liepos 31-osios dar gali padaryti vieną darbą – pasididinti tarifą, kuriuo kaupia. Tai aktualu tiems, kurie anksčiau pensijai nekaupė ar tai darė tik iš „Sodros“ įmokų. Padidinus kaupimo tarifą, daugiau skirs ir valstybė.

„Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis atkreipia dėmesį, kad jau nuo liepos 1-osios gyventojai nebegali atsisakyti dalyvauti, sustabdyti ar nutraukti kaupimo, tačiau dalis dalyvaujančiųjų antrosios pakopos pensijų kaupimo sistemoje gali padidinti įmokos kaupimo tarifą.

Tokiu būdu, paaiškina S. Jarmalis, kiekvieną mėnesį ne tik pats gyventojas į savo sąskaitą pensijų kaupimo fonde perves didesnę sumą, bet ir gaus didesnę paskatą iš valstybės.

„Padidinti kaupimo tarifą gali tie pensijų kaupimo dalyviai, kuriems šiuo metu taikomas pereinamasis pensijų kaupimo tarifas – 1,8 proc. nuo jų darbo užmokesčio ir 0,3 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU) iš valstybės biudžeto. Jie iki liepos 31 dienos gali pasirinkti iš karto kaupti maksimaliu tarifu – 3 proc. nuo darbo užmokesčio ir 1,5 proc. nuo VDU iš valstybės biudžeto“, – LRT.lt nurodo S. Jarmalis.

Skaičiuojant pagal dabartinį vidutinį darbo užmokestį, valstybė į maksimaliu tarifu kaupiančio gyventojo sąskaitą perves 16,4 euro. Kaupiant pereinamuoju tarifu valstybės paskata šiuo metu siekia 3,3 euro.

Sumažinti kaupimo tarifo nebepavyks

S. Jarmalis primena, kad pereinamuoju tarifu, t. y., mokant 1,8 proc. nuo savo pajamų ir valstybei pridedant 0,3 proc. nuo VDU, kaupia tie gyventojai, kurie iki šių metų pradžios buvo pasirinkę dalyvavimą kaupime tik „Sodros“ lėšomis (2+0+0), arba tie, kurie papildomai iš viso nekaupė.

„Kiti gyventojai, kurie dar pernai buvo pasirinkę kaupimą savo lėšomis (2+2+2), šiemet iškart pradėjo kaupti maksimaliu 3 proc.+ 1,5 proc. tarifu“, – atkreipia dėmesį S. Jarmalis.

Jeigu antrojoje pensijų pakopoje kaupiantis gyventojas vis dėlto pasirinks tarifo nedidinti, šis tarifas nuolat didės, kol 2023 m. pasieks atitinkamai 3 proc., kuriuos nuo savo pajamų skiria gyventojas, ir 1,5 proc., kuriuos kaip paskatą nuo VDU skiria valstybė.

Jeigu gyventojas anksčiau jau kaupė antrojoje pensijų pakopoje ir šiemet iš karto pradėjo kaupti maksimaliu tarifu, susimažinti įmokos jis negali.

Kaip anksčiau LRT.lt yra sakęs S. Jarmalis, pereinamasis laikotarpis yra laikinas ir, galima sakyti, lengvatinis, kad anksčiau pensijai savo lėšomis nekaupęs žmogus staiga nepatirtų didelio diskomforto.

Pasirinkę tarifą padidinti – iškart kaupsite maksimaliai

Jeigu vis dėlto pereinamuoju tarifu kaupiantis žmogus nusprendžia šį tarifą pasididinti, jis tai gali padaryti tik pasirinkdamas maksimalų kaupimą – vietoje 1,8 proc. nuo savo pajamų skirti 3 proc.

Norint padidinti kaupimo tarifą, žmogui reikia kreiptis į savo pensijų kaupimo bendrovę.

Jeigu gyventojas nežino, kokioje bendrovėje kaupia antrosios pakopos pensiją ar koks tarifas jam taikomas, tai pasitikrinti galima prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros.

Siūlo ne tik kaupti maksimaliai, bet ir skirti papildomų lėšų

Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas Marijus Kalesinskas anksčiau yra teigęs, kad, valstybė sudaro gana lanksčias galimybes kaupti – patys gyventojai gali pasirinkti gyvenimo ciklo fondą, t. y. pasirinkti, kokio rizikingumo fonde, atsižvelgdamas į savo amžių, jis nori kaupti ar pasirinkti iš karto kaupti maksimaliai, skirdamas 3 proc. nuo savo pajamų.

Vis dėlto M. Kalesinskas atkreipė dėmesį, kad net ir kaupimas tarifu 3 proc.+1,5 proc. nėra pakankamas, todėl gyventojai turėtų kaupti papildomai.

„Iš tiesų tas papildomo kaupimo galimybė antrojoje pakopoje yra reikšminga ir atveria galimybę kaupti darbdaviams darbuotojų naudai. Tai šiuo metu pats palankiausias būdas. Valstybė savo apmokestinimo tvarka tai skatina. Reikėtų tikėtis, kad ateityje tai bus išnaudojama. Šia galimybe darbdaviams ir dirbantiesiems reikėtų pasinaudoti“, – įsitikinęs M. Kalesinskas.

Kaupti maksimaliai ragina vien dėl valstybės paramos

„Luminor investicijų valdymas“ generalinis direktorius Šarūnas Ruzgys taip pat yra teigęs, kad 2023 m. galima ir nelaukti, nes kaupti maksimaliai verta vien dėl valstybės suteikiamos didesnės paramos.

„Ji gali gerokai padidinti pensijų fonde esančių lėšų, kurios yra nuolat investuojamos, dydį. O kuo daugiau pinigų yra investuojama, tuo didesnės grąžos galima tikėtis. Be to, kuo anksčiau asmuo pradeda kaupti ir išlaiko nekintamą įmokos sumą, tuo geresnį rezultatą jis gali pasiekti sulaukęs pensinio amžiaus“, – tvirtino Š. Ruzgys.

„Sodros“ liepos pradžios duomenimis, veikiančių pensijų kaupimo sutarčių skaičius siekia 1,132 mln. Iš jų kiek mažiau nei pusė – 499 tūkst. gyventojų – kaupia pereinamuoju tarifu ir nuo savo pajamų skiria 1,8 proc. bei gauna 0,3 proc. nuo VDU valstybės paskatą.

663 tūkst. gyventojų kaupia maksimaliu 3 proc. tarifu. Jiems valstybė skiria 1,5 proc. nuo VDU siekiančią paramą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt