Verslas

2019.07.27 21:24

Susigrąžinti pinigų neskuba: galimybė atgauti dalį mokesčių labiausiai domina remontuojančius automobilį

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.27 21:24

Susigrąžinti dalį Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) už legaliai įsigytas vaikų priežiūros, būsto ar automobilio remonto paslaugas panoro kiek per pusantro tūkstančio gyventojų. Daugiausia – už autoservisų paslaugas. Vos vienas kitas deklaravo išlaidas auklėms.

Mokesčių inspekcijos atstovai ramina, kad gyventojai turi laiko iki kitų metų gegužės, todėl tiki, kad norinčiųjų atgauti permoką daugės.

VMI viską žada pateikti kitąmet

Vilnietė Santa ne pirmus metus vaikų priežiūrą patiki auklei ir anksčiau rinkosi tik dirbančias legaliai. Sako, taip patikimiau, nors gali būti ir kone trečdaliu brangiau. Todėl metų pradžioje išgirdusi apie galimybę atgauti bent dalį auklei sumokėtų pinigų, pirmiausiai paskambino Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

Čia sužinojo, kad norint pasinaudoti GPM lengvata, teks ne tik atsiskaityti per banką, bet ir kaupti auklės išrašomus paslaugų priėmimo kvitus.

VMI viską žada pateikti kitąmet, kartu deklaruodama savo pačios iš individualios veiklos gautas pajamas. Tik tada ir sužinos, kiek valstybė grąžins GPM lengvatos. Maksimali suma – 400 Eur.

„Kadangi aš galiu deklaruoti tik praėjus kalendoriniams metams, tai yra po gruodžio 31 d., o mokesčių inspekcija ir „Sodra“ iki gegužės 1 dienos, kol nesueina visos deklaracijos tiek iš įmonių, tiek iš fizinių asmenų, niekas neskaičiuoja nei gautų pajamų, nei kiek turėtų sugrąžinti“, – sako advokato padėjėja Santa Ulinskienė.

Iššūkis legaliai dirbančią auklę

S. Ulinskienė sako, kad rasti gerą ir dar legaliai dirbančią auklę buvo iššūkis. Tą patvirtina ir auklių paieška užsiimantys specialistai. Jų skaičiavimais, mokesčius moka reta. Tačiau vis dažniau to reikalaujant tėvams, pamažu legalizuojasi ir auklės, tiesa, tik uždirbančios daugiau.

„Tos, kurios gauna vidutinį ir didesnį atlyginimą, jos yra linkusios mokėti už save mokesčius, o tos, kurios skaičiuoja pinigus, kad užtektų maistui, be abejo ne. Nėra kiekvieną dieną klausiama, tačiau tikrai jaučiu, kad tendencija ta, kad tėvams rūpi, jie skaičiuoja ir, jeigu mato galimybę susigrąžinti GPM mokėdami auklei atlyginimą, ja pasinaudos“, – įsitikinusi „Mama ir auklė“ direktorė Ieva Augustinienė.

Tačiau mokesčių inspekcijos skaičiavimais, tokių kaip Santa – vos vienas kitas iš pusantro tūkstančio jau pateikusių prašymus pritaikyti lengvatą. Kol kas daugiausia kreiptasi už automobilių remontą – maždaug 8 iš 10. Apie 300 deklaravo išlaidas už būsto remontą.

„Tikėtina už vaikų priežiūrą, jeigu tai yra nuolatinė priežiūra, mokama kartą per mėnesį, tai, matyt, gyventojai kaupia dokumentus ir pateiks vieną pranešimą už metus. O gali apskritai nepranešti ir laukti preliminarios deklaracijos bei patys užpildyti apie savo patirtas išlaidas, todėl šie skaičiai šiuo metu dar yra tikrai negalutiniai“, – sako VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.

Mokesčių inspekcija sako, jau dabar matanti, kad gyventojai pateikia ne visus dokumentus. Ir primena, kad, pavyzdžiui, iš serviso būtina gauti ne tik čekį, bet ir sąskaitą–faktūrą. Be to, atgauti permoką pavyks tik už remonto darbus, bet ne už detales, automobilio techninį aptarnavimą ar padangų montavimą.

Plačiau – reportaže (nuo 10.20 min.):

Panorama. Gitanas Nausėda teigia neišgirdęs įtikinamo valdančiųjų argumento, kodėl reikėtų pakeisti ministrą Roką Masiulį
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt