Naujienų srautas

Verslas2019.07.26 21:09

Pasaulio sveikatos organizacija įspėja: elektroninės cigaretės – neabejotinai žalingos

BNS 2019.07.26 21:09

Elektroninės cigarėtės yra „neabejotinai žalingos“, tad jų rinka turėtų būti reguliuojama, penktadienį paskelbė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).

Ši Jungtinių Tautų agentūra taip pat perspėjo, kad elektroninės cigaretės nėra tinkama priemonė rūkaliams, mėginantiems atsikratyti šio žalingo įpročio.

Elektroninės cigaretės – baterijų maitinami prietaisai, garinantys nikotino turinčius skysčius – pastaruoju metu smarkiai išpopuliarėjo. Sveikatos apsaugos specialistai visame pasaulyje nerimauja, kad jos taps dar vienu reikšmingu priklausomybės šaltiniu, ypač jaunimui.

Nors šių prietaisų paskleidžiami garai turi mažiau kenksmingų medžiagų negu paprastų cigarečių dūmai, PSO perspėjo, kad elektroninės cigaretės vis tiek kelia grėsmių vartotojų sveikatai.

„Nors rizikos, susijusios su elektroninėmis nikotino paskleidimo sistemomis, konkretus lygis dar nėra išsamiai įvertintas, jos neabejotinai yra žalingos ir todėl turėtų būti reguliuojamos“, – sakoma naujoausioje PSO ataskaitoje apie pasaulinę rūkymo epidemiją.

Taip pat „nepakanka įrodymų“ pagrįsti teiginiams, kad šios priemonės veiksmingai padeda rūkaliams, mėginantiems atsisakyti įprastų cigarečių, pridūrė agentūra.

„Daugelyje šalių, kur jos yra prieinamos, dauguma elektroninių cigarečių vartotojų toliau lygiagrečiai vartoja elektronines ir įprastas cigaretes“, – pažymėjo PSO ir pridūrė, kad tokiu atveju pavojus sveikatai beveik arba visiškai nesumažinamas.

Didžiosios tabako bendrovės pastaraisiais metais agresyviai reklamuoja elektronines cigaretes ir joms skirtus tabako produktus, siekdamos pritraukti naujų vartotojų.

Jos argumentuoja, kad tokie produktai kur kas mažiau žalingi negu tradicinės cigaretės ir gali kai kuriems rūkaliams padėti visiškai pereiti prie „saugesnių“ alternatyvų.

Tačiau PSO perspėjo, kad tabako pramonės skleidžiama klaidinanti informacija apie elektronines cigaretes yra „egzistuojanti ir reali grėsmė“.

Elektroninių cigarečių vartojimą pasaulyje stengiamasi vis labiau suvaržyti. San Fransiske praeitą mėnesį buvo uždrausta produktų, kuriuose, kitaip nei įprastose cigaretėse, nenaudojamas degimo procesas, pardavimas ir gamyba.

Kinija, kurioje gyvena beveik trečdalis pasaulio rūkalių, irgi planuoja imtis reguliuoti elektronines cigaretes.

PSO ataskaitoje sakoma, kad reikia labiau stengtis skatinti žmones atsisakyti rūkymo. Agentūra rašo, kad tik „30 proc. pasaulio gyventojų turi tinkamą prieigą prie paslaugų, padedančių atsisakyti tabako“, tokių kaip tiesioginės specialistų konsultacijos, specializuotos telefono linijos ir gydymo priemonės.

Be pagalbos tik 4 proc. mėginimų mesti rūkyti būna sėkmingi.

Kasmet tabako vartojimas nusineša daugiau kaip 8 mln. žmonių gyvybių – tiek dėl tiesioginio, tiek dėl pasyviojo rūkymo, skelbia PSO.

Nors tabako vartotojų skaičius nuo 2007 metų smarkiai sumažėjo, jų tebėra apie 1,4 milijardo, daugiausiai – vyrų.

„Tabako atsisakę žmonės gali gyventi ilgiau, sveikiau ir produktyviau“, – pažymėjo PSO.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi