Verslas

2019.07.26 10:09

Teismas sostinės savivaldybei iš akcinės bendrovės „City service” priteisė 10,3 mln. eurų

atnaujinta 11.38
ELTA 2019.07.26 10:09

Vilniaus miesto apygardos teismas išnagrinėjo bylą, kurioje buvo siekiama įrodyti viešojo intereso pažeidimą, kad AB „City service” padarė daugiau nei 20 mln. eurų nuostolį Vilniaus miestui, įgyvendindama sostinės lopšelių, darželių ir mokyklų šilumos ūkio priežiūrą.

Šią paslaugą bendrovė teikė nuo 2002 metų iki 2012 metų. Teismas Generalinės prokuratūros prokuroro ir Vilniaus miesto savivaldybės ieškinį tenkino iš dalies – savivaldybei priteista daugiau nei 10 mln. eurų siekianti suma.

„Ši jau keletą metų teismuose nagrinėta byla yra didžiulės reikšmės, nes parodo, kokio masto aferos Vilniaus šilumos ūkyje buvo vykdomos vos prieš dešimtmetį, ir liūdniausia tai, kad jos buvo sankcionuotos bei palaikomos tuomet dirbusios miesto valdžios, kuri ir dėjo parašus ant minėtų sutarčių. Šiuo sprendimu į miesto biudžetą sugrįš suma, kuri, pasak teismo, savivaldybės buvo permokėta paslaugų teikėjams už švietimo įstaigų šilumos punktų priežiūrą bei energijos tiekimą. Taip pat galime pasidžiaugti tuo, kad šiandien miesto valdžioje yra žmonės, kurie kardinaliai skiriasi nuo tų, kurie pasirašė tokias sutartis 2002 metais”, – savivaldybės pranešime cituojamas Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Bylos duomenimis, laikotarpiu nuo 2002 m. liepos 1 dienos iki 2012 metų gruodžio 31 dienos daugiau nei 200 Vilniaus miesto darželių ir mokyklų mokėjo už suvartotą šilumos energiją ne pagal švietimo įstaigose įrengtus šilumos apskaitos prietaisų rodmenis, o pagal šilumos ūkio sutartyse numatytas tam tikras formules. Tokiu būdu susidarė 20 mln. eurų viršijantis skirtumas ir Vilniaus miesto savivaldybė patyrė tokio dydžio milžinišką nuostolį.

Teismo sprendimas per 30 dienų dar gali būti skundžiamas apeliaciniam teismui.

Kaip teigiama įmonės atsiųstame pranešime, „City Service“ Vilniaus apygardos teismo sprendimą vertina kaip absurdišką, žada jį skųsti.

„Nors po Savivaldybės skelbto tarptautinio konkurso pasirašyta sutartis teismo pripažinta teisėta ir tinkamai vykdoma, tačiau argumentuojama, esą ji buvo neracionali. Iš esmės tai yra tas pats, jei klientas, iš anksto žinodamas kelionės kainą ir tam neprieštaraujantis, užsakytų taksi ir už kelionę sumokėjęs 5 eurus, po poros metų keiptųsi į prokurorą pareikšdamas, jog kuro sąnaudos nuvažiuotam atstumui prilygo tik vienam eurui, tad dabar reikia iš taksisto atsiimti 4 eurus. Nepaisant, kad vežėjo sąnaudas sudarė darbo laikas, automobilio eksploatacija ir panašiai.

Neįtikėtina, bet būtent taip teismas traktavo šią sutartį. Ši teismo pritaikyta logika yra ne tik labai keista teisine prasme, bet ir yra elementari netiesa – mūsų įmonei atlikus darbus Vilniaus miestas už savo švietimo skyriaus objektų šildymą ėmė mokėti gerokai mažiau, nei mokėjo iki sutarties sudarymo ar jai pasibaigus – sutaupyta apie 20 mln. eurų“, – teigiama LRT.lt atsiųstame pranešime.

Kaip rašoma atsakyme, teiginiai, jog Vilniaus miesto savivaldybė tik daugiau nei po dešimties metų nuo sutarties pasirašymo suvokė, kaip vykdomas Aukčiausiojo teismo teisėtu ir pagrįstu pripažintas ESCO modelis ir kad jis savivaldybei yra nenaudingas, dėl ko bylai senatis turi būti skaičiuojama tik nuo tariamos žalos suvokimo momento, įmonės manymu, taip pat skamba absurdiškai.

„Jei šis gėdingas teismo sprendimas būtų įgyvendintas, tai reikštų, jog tektų keisti visą teismų praktiką, perrašyti teisinę literatūrą, o teisininkams iš naujo mokytis teisės pagrindų. Na, o visos su Savivaldybėmis dirbančios įmonės taip pat galėtų tikėtis ieškinių, reikalaujančių kompensuoti visas išlaidas, kurios viršija darbuose panaudotų medžiagų kainą. Neabejotinai skųsime šį absurdišką sprendimą ir esame įsitikinę, kad bet kuris kitas nešališkas ir politiškai nemotyvuotas teismas panaikins Vilniaus apygardos teismo priimtą nutartį“, – teigiama pranešime.