Verslas

2019.07.25 10:53

Kokius pasirinkimus turi naujai prie pensijų sistemos prisijungę dalyviai?

LRT.lt2019.07.25 10:53

Liepos mėnesio pradžioje prie pensijų sistemos prisijungė dešimtys tūkstančių naujų dalyvių – tiek anksčiau nekaupę jaunesni nei 40 m. dirbantieji, tiek 2013 m. susistabdę kaupimą asmenys, kurie šiemet nusprendė kaupimo neatsisakyti. Dabar iki mėnesio pabaigos naujieji pensijų sistemos dalyviai turi dar vieną pasirinkimą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Nuo liepos 1 dienos naujai prie II pensijų pakopos prisijungę dalyviai pradėjo kaupti minimaliai pagal formulę 1,8+0,3. Ji reiškia, kad į jiems priskirtos ar į jų pasirinktos bendrovės valdomą II pakopos pensijų fondą kas mėnesį pervedama 1,8 proc. dydžio įmoka nuo atlyginimo, o valstybė prisideda 0,3 proc. nuo užpraėjusių metų vidutinio šalies darbo užmokesčio siekiančia suma.

Numatyta, kad mėnesinė įmokos suma nuolat augs, kol po trejų su puse metų – 2023 m. – pasieks maksimalią apimtį pagal formulę 3+1,5. Tuomet į II pakopos pensijų fondą bus pervedama 3 proc. dydžio įmoka nuo atlyginimo, o valstybė pridės jau ne 0,3 proc., o 1,5 proc. skatinamąją dalį.

Šarūnas Ruzgys, UAB „Luminor investicijų valdymas“ generalinis direktorius, primena, kad 2023 m. galima ir nelaukti – iki liepos pabaigos dar galima pasididinti įmoką iki maksimalios. Tokią pat galimybę turi ir tie, kurie kaupė minimaliai ir anksčiau.

„Kaupti maksimaliai jau dabar verta vien dėl valstybės paramos. Ji gali gerokai padidinti pensijų fonde esančių lėšų, kurios yra nuolat investuojamos, dydį. O kuo daugiau pinigų yra investuojama, tuo didesnės grąžos galima tikėtis. Be to, kuo anksčiau asmuo pradeda kaupti ir išlaiko nekintamą įmokos sumą, tuo geresnį rezultatą jis gali pasiekti sulaukęs pensinio amžiaus“, – teigia Š. Ruzgys.

Tokio kaupimo naudą, remiantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, įvertino ir per šį pusmetį savo įmokas maksimizavo 90,1 tūkst. Lietuvos gyventojų. Prie kiekvieno jų kaupimo II pakopos pensijų fonde valstybė per metus prisidės beveik 200 eurų, kai kaupiantys minimaliai savo lėšų fondą padidins penkis kartus mažesne suma. Neskaičiuojant vidutinio šalies darbo užmokesčio pasikeitimų iki 2023 metų maksimaliai kaupiantys dirbantieji sukaups beveik 400 eurais daugiau nei tie, kurių įmokos suma augs palaipsniui.

„Pensijų kaupimo sistemos dalyviai vis atsakingiau ruošiasi pensiniam amžiui, galvoja, kaip jis gali atrodyti, todėl ir priima sprendimą kaupti maksimaliai. Dabar tokį svarbų žingsnį gali padaryti ir didelė dalis iš 74,3 tūkst. naujai prisijungusių prie pensijų kaupimo sistemos bei tie, kurie iki šiol kaupė minimaliai“, – teigia „Luminor investicijų valdymo“ generalinis direktorius.

Iš viso kaupiančiųjų pensijai II pakopoje skaičius siekia 1,132 mln., iš kurių 633 tūkst. kaupia su maksimaliomis įmokomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.