Verslas

2019.07.24 21:44

„Vaučerių“ idėja gali likti neįgyvendinta: į ministrus siūlomas Palionis griežtas – pinigus nori skirti kitur

verslininkų nuomonė dėl kuponų – skirtinga
Irma Janauskaitė, Aistė Valiauskaitė, Jūratė Anilionytė, Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.24 21:44

Seniai žadami maisto kuponai Lietuvoje gali taip ir neatsirasti. Europos Komisijai (EK) kuponų idėjai neprieštarauja, bet naujuoju žemės ūkio ministru įvardytas Andrius Palionis iškart sako – pinigus vietoj šitos priemonės geriau skirti kam nors kitam. Premjeras aiškina, kad nauji ministrai tęs tai, ką pradėjo pirmtakai, nes turės įgyvendinti ne savo, o Vyriausybės programą. Maisto kuponų Vyriausybės programoje nėra, yra trumposios maisto grandinės. Jų finansavimas – iš Europos Sąjungos (ES), kuponų būtų iš Lietuvos biudžeto.

Tenka suktis. Naujas verslas Vilniuje veikia vos porą mėnesių, bet pirkėjų jau būriai, ypač pietų metu. Prekiaujama čia duonos kepiniais, saldėsiais, yra šiek tiek sūrių iš Aukštaitijos ir Dzūkijos. Planuose – plėsti asortimentą ūkininkų produkcija.

Šiam verslui norima gauti ES paramą vadinamajai trumpajai maisto grandinei, tai yra, kai ūkių produkcija pirkėjui parduodama tiesiai, be tarpininkų. Parduotuvėlės savininkai užpildė paraišką. Tokių kaip jie visoje Lietuvoje beveik dvi dešimtys. Rudenį tikimasi sulaukti dar panašiai tiek paraiškų. Prioritetas žadamas tiems, kas pažymi, kad nori ateity priimti elektroninius maisto kuponus.

EK pasakė, kad maisto kuponams jos leidimo nereikia. Laikinasis žemės ūkio ministras sako, kad lėšų šiai Vyriausybės sumanytai priemonei, kuria naudotųsi vaikų turinčios šeimos, turėtų atsirasti kitąmet, tik iš pradžių gal mažiau nei planuoti 14 mln. eurų. O iki tol pirkti ūkininkų produkciją ketinama pratinti dovanomis.

„Ūkininkai, atsidarę savo parduotuvėles, galės pirkėjams dovanoti dovanas, maisto produktus. Vien už tai, kad jie atėjo į parduotuvę ir kažką įsigijo. ES už tas dovanėles apmokės. Tai tokiu būdu mes tikimės sugrąžinti įprotį eiti į mažas parduotuvėles, ten apsipirkti“, – LRT TELEVIZIJAI sako laikinasis žemės ūkio ministras Giedrius Surplys.

Anot laikinojo ministro, dovanojama galėtų būti, pavyzdžiui, dar rinkoje nesantis rūšinis sūris ar nauja, išskirtinio skonio dešra. Smulkieji verslininkai sako, kad dovanėlių jie duoda ir dabar.

„Čia yra tiesiog smulkusis verslas tuo ir konkuruoja su didžiuoju, kad suteikia šilumos, malonų aptarnavimą. Jeigu žmogus klausia, kokio skonio yra tam tikri sausainiai ar sūris, tai mes be kalbų iš karto pjaunam ir duodam“, – pasakoja bendrovės „Laimingi meistrai“ direktorius Vytenis Daubaras.

„Tai nėra, kad dovana kaip dovana, bet tai tiesiog degustacinis produktas, kurį, jeigu sukūrei naują produktą, gali pasiūlyti, padovanoti mažesnę pakuotę“, – aiškina kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ direktorius Mindaugas Maciulevičius.

Jonavoje jau sėkmingai veikiančios žemės ūkio kooperatyvo parduotuvės vadovas rodo patalpas Kaune, kur irgi planuojama prekyba. Kooperatyvo nariai svarsto, gal irgi siekti ES paramos. Bet smulkiųjų nuomonė dėl maisto kuponų – skirtinga.

„Nereikia kažkokios papildomos paskatos, kuri būtų mokesčių mokėtojų sąskaita. Jeigu jūs klausiate, ar jie reikalingi mums kaip gamintojams, aš manau, kad ne. Nes iš vienos pusės tai siunčia galbūt ir neigiamą žinią, kad ūkininkų produkcija yra brangi ir ją reikia subsidijuoti“, – dėsto kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė” direktorius M. Maciulevičius.

„Man yra keista, bet žmonės tikrai nešiojasi prekybos tinklų korteles ir juos motyvuoja ta poros proc. nuolaida. Šiaip tiki žmonės tuo. Tai ir maisto kuponai gali suveikti, tikiuosi“, – mano bendrovės „Laimingi meistrai“ direktorius Vytenis Daubaras.

Premjeras Saulius Skvernelis sako, e. kuponai nei žalingi, nei kam nors kenks, o kaip tik padėtų padidinti konkurenciją mažmeninės prekybos rinkoje ir žmonėms nauda: „Tai nėra, matyt, visiška nesąmonė. Mes gavome pritarimą ir EK“.

Jis sako, kad maisto kuponai bus: „Vyriausybės kolegialūs sprendimai priimti, jie turės būti įgyvendinti, ministrai įgyvendins programą. Ne savo programą, o Vyriausybės programą.“

Bet „socialdarbiečių“ žemės ūkio ministru siūlomas A. Palionis maisto kuponais nesužavėtas.

„Tas „vaučerių“ įvedimas, jis vis tiek yra tam tikri papildomi administraciniai kaštai, tai dėl dviejų litų, dėl dviejų eurų į mėnesį ar nebūtų verta? Tuos pinigus geriau priskirti prie vaiko pinigų“, – sako A. Palionis.

Ekspertų teigimu, kuponai tampa tiesiog pagalba tiems, kas prekiaus ūkininkų vaisiais, daržovėmis ir gaminiais.

„Kodėl tai ne parama vartotojams? Visų pirma dėl to, kad aišku, jog čia yra vykdoma. Tai yra bandoma kompensuoti didesnę maisto produktų kainą ir PVM. Tai Lietuvos valdžia, užuot sumažinusi tą PVM, ką ilgai žada bent jau atstatyti į buvusį prieš krizinį lygį arba sumažinus, pavyzdžiui, iki lenkinio dydžio, tai ji žaidžia dabar tais maisto kuponais“, – aiškina Laisvosios rinkos instituto ekspertė Ieva Valeškaitė.

Smulkieji prekybininkai sako, kad taip pat labiausiai norėtų mažesnio PVM ir būtų dėkingi už valdžios pagalbą viešai aiškinant, kuo, pavyzdžiui, morkos sveikesnės ir naudingesnės už visur reklamuojamus šokoladinius batonėlius.

Plačiau – nuo 16.23 val.

Žinios. Sportas. Orai. Kinija savo gynybos planus pristatė viešai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.