Verslas

2015.07.15 10:42

TVF: Graikijai reikalinga daug didesnė ES finansinė pagalba

BNS 2015.07.15 10:42

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) antradienį paskelbė, kad Graikijos skolintojams Europos Sąjungoje teks orientuotis į „daug didesnes“ Atėnams reikalingos paramos priemones, kad būtų stabilizuoti tos šalies finansai.

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) antradienį paskelbė, kad Graikijos skolintojams Europos Sąjungoje teks orientuotis į „daug didesnes“ Atėnams reikalingos paramos priemones, kad būtų stabilizuoti tos šalies finansai.

ES turi įvertinti galimybes dramatiškai pratęsti skolų gražinimo laikotarpius bei vykdyti tiesioginius mokėjimus Graikijos vyriausybei, kad būtų padengtas biudžeto deficitas arba atlikti skolų „apkarpymą“ (nurašymą), nurodė TVF.

Fondas taip pat perspėjo, kad dėl „reikšmingų“ neigiamų veiksnių šalies ekonomikos padėčiai Graikijai gali prireikti didesnės sumos negu 85 mlrd. eurų, kaip numatyta pirmadienį sudarytame preliminariame susitarime dėl jau trečiojo šalies finansinio gelbėjimo paketo.

Atnaujintoje Graikijos padėties studijoje, kuri buvo pateikta ES lyderiams per derybas praeitą savaitgalį, TVF sako, kad Graikijos skolų našta per ateinantį dešimtmetį gali išaugti daug daugiau, nei buvo prognozuojama vos prieš dvi savaites pateiktoje analizėje, kai į įtemptas derybas su skolintojais Europos Sąjungoje įsitraukusi šalis dar nebuvo uždariusi savo bankų ir įvedusi kapitalo kontrolės priemonių.

Pavyzdžiui, naujausios prognozės rodo, kad ateinančiais metais Graikijos skolų našta padidės iki 200 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), nors ankstesniame vertinime buvo įvardytas 177 proc. rodiklis. Šis padidėjimas iš dalies susijęs su faktu, kad Graikijos ekonomika 2015 metais išliks apimta recesijos.

Numatoma, kad 2022 metais Atėnų skolų našta tebebus 170 proc. BVP, o ne 142 proc., kaip buvo skelbta anksčiau.

Klostantis blogesniam scenarijui, vyriausybei gali prireikti ne vien didesnės finansinės pagalbos, bet ir didesnio skolų sumažinimo, pažymėjo TVF.

„Dramatiškas skolų tvarumo pablogėjimas rodo būtinybę sumažinti skolas tokiu mastu, kuris būtų daug didesnis, negu svarstyta iki šiol“, – sakoma naujoje studijoje.

„Kartojame savo politikos išvadas ... kad Graikijos skola yra netvari ir kad jai reikės reikšmingos skolų (mažinimo) operacijos“, – ataskaitoje rašo vienas aukšto rango TVF pareigūnas.

Dokumente nurodoma, kad tuo atveju, jeigu būtų pasirinktas skolų restruktūrizavimo variantas, Atėnų skolų grąžinimo laikotarpis turėtų būti pratęstas apie 30 metų.