Verslas

2013.01.24 09:20

Skalūnų dujų žvalgybos konkursas gali būti nutrauktas?

LRT.lt 2013.01.24 09:20

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas mano, kad sprendžiant dėl skalūnų dujų žvalgybos Lietuvoje pirmiausia reikia atsižvelgti į gyventojų interesus. 

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas mano, kad sprendžiant dėl skalūnų dujų žvalgybos Lietuvoje pirmiausia reikia atsižvelgti į gyventojų interesus.

Jis taip pat neatmeta galimybės, kad Vyriausybė gali priimti sprendimą nutraukti šį konkursą.

„Aš esu gavęs iš premjero Algirdo Butkevičiaus pavedimą atlikti išsamų tyrimą ir Vyriausybė gali priimti sprendimą nutraukti šitą sutartį gindama gyventojų interesus“, – trečiadienį po Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdžio žurnalistams sakė A. Salamakinas.

Komiteto posėdyje buvo aptartos skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos perspektyvos, Tauragės rajono gyventojų kreipimasis „Dėl prasidedančių 2D seismožvalgybinių žemės gelmių tyrimo“, konkursiniai pasiūlymai žvalgyti skalūnų dujų telkinius.

Pasak A. Salamakino, yra įvairių siūlymų, pavyzdžiui, stabdyti šitą procesą, sudaryti darbo grupę iš komiteto narių, iš Vyriausybės narių išanalizuoti esamai situacijai.

„Bet mes siūlėme pirmiausia atsižvelgti į gyventojų nuomonę. Jeigu buvo mokslininkų pasakymas, kad kas kilometrą stovės bokštas, kuris išgaus šitas skalūnų dujas, tai pabandykime įsivaizduoti, kaip nuo Tauragės iki pajūrio atrodys šitas Lietuvos kampelis. Tai yra baisu“, – sakė A. Salamakinas.

Ekspremjeras, opozicijos lyderis Andrius Kubilius mano, kad žmonės yra įbauginti dėl to, kad nėra informuoti.

„Čia yra kaltė ir vykdomosios valdžios, ir tų, kurie daro tyrimus, taip elgtis tikrai negalima. Antras dalykas, kiek mes čia išsiaiškinome komitete, dabar planuojama vykdyti geologinius tyrimus, kurių yra daryta Lietuvoje tūkstančiais. Tai nieko šitoje vietoje ypatingai naujo kol kas dar nėra. Tik tai po geologinių tyrimų bus galima pasakyti, ar ten yra skalūnų dujų, ar nėra skalūnų dujų. Trečias dalykas – apie skalūnų dujų naudojimą, (jeigu Lietuvoje taip bus daroma), irgi trūksta informacijos, tai apauga visokiais gandais. Mano įsitikinimu, tos informacijos pasaulyje sukaupta pakankamai daug, ar tai būtų JAV, ar ES aplinkosaugos agentūros – ir visa ta informacija turi būti Lietuvoje plačiai žinoma ir plačiai diskutuojama nesiremiant gandais, nesiremiant legendomis“, – žurnalistams sakė A. Kubilius.

Kaip ELTA jau skelbė, sausio 15 d. buvo atplėšti vokai su konkurso dėl skalūnų dujų žvalgybos ir naudojimo dalyvių pasiūlymais.

Tik viena įmonė panoro ieškoti skalūnų dujų Tauragės-Šilutės regione – tai JAV energetikos įmonė „Chevron“. Dar dvi bendrovės – „Diseta“ ir „Perkūno nafta“ – pareiškė norą žvalgyti gamtinių dujų telkinius Kudirkos-Kybartų regione.

Konkurso dalyvius per 60 dienų turės įvertinti Geologijos tarnybos komisija, kuriai pirmininkaus aplinkos viceministrė Daiva Matonienė.

Komisija vertins konkurso dalyvių technologinę, finansinę būklę, turimą kompetenciją šioje srityje.

Viena iš konkurso sąlygų – įmonė turi turėti bent dvejų metų molio skalūnų dujų žvalgybos patirtį, o minimalios investicijos turės siekti bent 80 mln. litų.

Preliminariais geologų skaičiavimais, Vakarų Lietuvoje gali būti iki 585 mlrd. kubinių metrų skalūnų dujų, iš kurių būtų galima išgauti apie 120 mlrd. kubinių metrų dujų.

Tokio kiekio dujų užtektų šalies poreikiams patenkinti bent 30 metų, o išteklių vertė gali siekti 30 mlrd. JAV dolerių.