Verslas

2019.07.25 10:37

Perspėja – sukčiai apgauti bando prisidengdami Lietuvos pašto vardu ir siūlydami prizus

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.07.25 10:37

Sukčiai, naudodamiesi Lietuvos pašto vardu, siunčia apgaulingą apklausą-loteriją, savo socialinio tinklo paskyroje perspėja Lietuvos paštas. Kaip LRT.lt teigia pašto atstovė Vaida Budrienė, tai jau ne pirmas kartas šiais metais, kai siūlydami laimėti telefoną ar televizorių sukčiai gyventojams siunčia nuorodas su netikromis anketomis.

„Jie turi įvairių būdų. Dažniausiai sukuriama netikra internetinė svetainė ir gyventojams siunčiama informacija, kad „jūs laimėjote prizą“. Šiemet tokių atvejų buvo bent keturi“, – tvirtina V. Budriednė.

Jos teigimu, sukčiai gyventojus pasiekti bando ne tik elektroniniu paštu, tačiau į juos kreipiasi ir per reklamas socialiniuose tinkluose ar siųsdami asmenines žinutes socialiniame tinkle „Facebook“.

„Visada gyventojus, savo klientus įspėjame, kad reikia būtinai žiūrėti siuntėjo adresą. Dažniausiai naudojamas netikras adresas, svetainės [į kurią pateikiama nuoroda] titulinis puslapis padaromas panašus į post.lt“, – perspėja V. Budrienė.

Ji džiaugiasi, kad gavę tokią informaciją žmonės neretai patys susiekia su Lietuvos paštu ir pasitikslina, ar tikrai laimėjo prizą.

Dėl situacijos Lietuvos paštas bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis.

V. Budrienės pastebėjimu, sukčiai neretai aktyviau veikti pradeda tada, kai ir Lietuvos paštas ima įgyvendinti įvairias akcijas. Tačiau pašnekovė pabrėžia – paštas jau ne vienus metus prizų nedalina, jeigu gyventojas prizą ir laimėtų, paštas su laimėtoju susisiektų pats, o ne prašytų tai padaryti gyventoją.

„Visų pirma reikėtų atkreipti dėmesį į siuntėjo adresą, – rekomenduoja V. Budrienė. – Adresas turi būti „post.lt“, koks ir yra oficialus Lietuvos pašto adresas. Taip pat reikia pasižiūrėti, ko yra prašoma. Lietuvos paštas tikrai neprašo pateikti asmens duomenų. Jeigu žmogus ir laimi pagal kokius nors čekius, tai Lietuvos paštas pats susisiekia. Lietuvos paštas tikrai neprašo jokių asmens duomenų.“

Su sukčiais susidūrusi LRT.lt pašnekovė Jurgita pasakoja sukčių reklamą pastebėjusi dar penktadienį. Anot jos, užėjus į telefono naršyklę tiesiog iššoko neva Lietuvos pašto reklama, kurioje buvo pavaizduoti trys vokai. Du vokai buvo tušti, o paspaudus trečiąjį pasirodė pranešimas, kad Jurgita laimėjo mobilųjį telefoną „iPhone“.

„Norėjau pažiūrėti, kas bus toliau. Buvo nurodyti, kur atsiimti prizą ir užpildyti reikiamą informaciją. Kadangi esu ne kartą girdėjusi apie sukčių apgaulę, o paspaudus nuorodą man išmetė klaidą, jokių duomenų nerašiau ir net neketinau duoti“, – teigia Jurgita.

Primena: organizatoriai nereikalauja iš anksto sumokėti mokesčių

Kaip LRT.lt informavo Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Revita Janavičiūtė, departamento žiniomis, pranešimų dėl minimo atvejo policija nėra gavusi.

Policija perspėja, kad gavus tokio pobūdžio pranešimus derėtų neskubėti džiaugtis pasiūlymais ar laimėjimu, bet pirmiausia susisiekti su akcijos organizatoriumi ir patikrinti, ar tikrai vyksta loterija, akcija ar žaidimas, kuriame gyventojas kviečiamas dalyvauti ar neva laimėjo.

Departamentas taip pat primena, kad loterijos, akcijos ar žaidimo organizatoriai niekada nereikalauja perduoti pinigų per tarpininkus arba jų pervesti į banko sąskaitas, niekada nereikalauja padiktuoti, pavyzdžiui, išankstinio apmokėjimo mobiliojo ryšio kortelių papildymo kodų.

Organizatoriai taip pat negali reikalauti iš anksto sumokėti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) ar kitokių mokesčių už gautą prizą.

Jeigu žmogus tikrai laimėjo, apie prizo atsiėmimo sąlygas ir reikalaujamus sumokėti mokesčius jis sužinos nuvykęs pas loterijos, akcijos ar žaidimo organizatorių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt