Verslas

2019.07.23 16:21

Ekonomistas Mauricas apie Lietuvos pramonės augimą: atrodome kaip vienas iš nedaugelio šviesių spindulėlių

Jonas Deveikis, BNS, LRT.lt2019.07.23 16:21

Lietuvos pramonė užtikrintai žengia į priekį. Pramonės produkcijos gamyba ir pardavimai per šešis šių metų mėnesius padidėjo 5 proc. – rodo Statistikos departamento duomenys. Banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas įvardijo augimo priežastis.

Pramonės produkcijos gamyba ir pardavimai Lietuvoje per šešis šių metų mėnesius, palyginti su praėjusių metų sausiu–birželiu, palyginamosiomis kainomis padidėjo 5 proc. iki 11,5 mlrd. eurų. Nepašalinus darbo dienų skaičiaus įtakos, metinis pramonės augimas buvo 4,6 procento.

Vien birželio mėnesį, palyginti su geguže, pramonės gamyba ir pardavimai, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, padidėjo 1,8 proc. iki 1,9 mlrd. eurų (nepašalinus – sumažėjo 1,8 proc.), pranešė Statistikos departamentas.

Per mėnesį, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, padidėjo pagrindinių vaistų pramonės gaminių ir farmacinių preparatų gamybos produkcija – 2,5 karto, rafinuotų naftos produktų gamybos produkcija – 13 proc., chemikalų ir chemijos produktų gamybos produkcija – 6,6 proc., medienos ir medienos gaminių, išskyrus baldus, gamybos produkcija – 5,4 proc.

Eksportas neleidžia rinkai trauktis

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) viceprezidentas Dalius Gedvilas pirmojo pusmečio rezultatus vertina teigiamai bei mini, kad tokius rezultatus lėmė eksportuotojų pastangos.

„Jie sugebėjo pasiekti gerų rezultatų ir neleido rinkai trauktis. Lietuvių pramonės įmonės yra gerai padirbėjusios dėl Vakarų rinkų ir tos rinkos kelia rezultatus į viršų. (...) Mūsų pramonės įmonėmis vis labiau pasitikti užsienio partneriai ir kiekvienais metais tas pasitikėjimas vis labiau didės, o Lietuvos įmonės ras vietą užsienio rinkose“, – LRT.lt sako D. Gedvilas.

Tačiau išlieka baimės, kad, rinkoms pradėjus trauktis, rezultatai ims blogėti. „Juo labiau, kad jau yra ir tam tikrų simptomų“, – įspėja D. Gedvilas.

Jis prognozuoja, kad pramonės augimas antrąjį šių metų pusmetį gali būti vangesnis, tačiau augimas turėtų išlikti.

„Tačiau, kaip bus ateityje, sunku pasakyti. Didžioji Britanija renka premjerą, kuris yra labai ryžtingai nusiteikęs įgyvendinti „Brexito“ pažadus. Jei taip ir įvyks, „Brexitas“ gali padaryti labai didelį poveikį Lietuvos įmonių rezultatams“, – LRT.lt tvirtina LPK viceprezidentas.

Lietuva atrodo pagirtinai

Tuo metu banko „Luminor“ vyriausiais ekonomistas Žygimantas Mauricas teigia, kad, vertinant Europos ir pasaulio šalių ekonomikos kontekstą, Lietuvos pramonės razultatai yra labai geri.

„Pramonė yra jautriausia prekybos karams, sankcijoms ir kitiems administraciniams trukdžiams, kurių pasaulyje netrūksta. Jų tik daugėja. Drįsčiau teigti, kad tie trukdžiai vyksta ne tik tarp Kinijos ir KAV, bet ir tarp Europos Sąjungai (ES) artimų valstybių, netgi ES viduje“, – sako ekonomistas.

Jis pastebi, kad vertinant Europos šalių pramonės įverčius, Lietuvos rezultatas yra pagirtinas, kadangi kai kurios ES šalys susiduria su pramonės smukimu. Pavyzdžiui, Vokietijos pramonės gamybos apimtys šiais metais sumenko 1,9 proc.

„Europos pramonė šiais metais smuko. Tam įtakos turėjo Vokietijos pramonės stagnacija. Žinoma, buvo ir vienetinių veiksnių: prekybos karai, technologiniai pokyčiai, auganti konkurencija iš kitų gamintojų“, – sako Ž. Mauricas bei priduria, kad Lietuvos pramonė atrodo kaip „vienas iš nedaugelio šviesių spindulėlių“.

Anot jo, pramonės augimas šalyje yra susijęs su investicijomis į pramonės sektorių. „Mitas, kad Lietuva yra tik paslaugų šalis ir nėra čia jokių fabrikų – nėra teisingas“, – mini ekonomistas.

Ž. Mauricas prognozuoja, kad, nepaisant neigiamų pasaulio ekonomikos tendencijų, artimiausiais metais pramonės augimas Lietuvoje turėtų išlikti teigiamas, kadangi įmonės ir toliau planuoja investicijas pramonės srityje.

„Galime tikėti panašaus augimo, galbūt net šiek tiek spartesnio. Dėl to, kad didėja investicijos pramonės srityje, vis dar vyksta persiorientavimas nuo Rytų į Vakarų rinkas. Taip pat vertėtų išskirti tai, kad stabilizuojasi pagrindinių eksporto partnerių ekonomikos“, – konstatuoja ekonomistas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt