Naujienų srautas

Verslas2019.07.23 09:01

Kaimo reikalų komitetas – už griežčiausią miško žemės pirkimų ribojimą

Seimo Kaimo reikalų komitetas antradienį nepritarė liberalo Simono Gentvilo siūlymui leisti vienam gyventojui ar įmonei bei susijusiems asmenims turėti ne daugiau kaip 5 proc. visų privačių miškų savininkų valdomo ploto, arba apie 42-44 tūkst. hektarų.

„Ploto ribojimo nėra, bet taikomas rinkos koncentracijos ribojimas, kad rinkoje nedominuotų vienas ar keli dalyviai, kad būtų vietos konkurencijai“, – komitete pristatydamas pataisą teigė liberalas Simonas Gentvilas.

Tačiau tokioms „luboms“ pasipriešino šeši komiteto posėdyje dalyvavę jo nariai.

„Tiek valdyti šiuo metu yra per didelis plotas. Yra teorinė galimybė supirkti keliems. Ar nereiks paskui valstybei iš tų kompanijų supirkti, išpirkti miškus ir tai brangia kainuos“, – komitete tvirtino „valstietis“ Andriejus Stančikas.

Privačių miškų savininkų asociacijos direktorius Aidas Povoriūnas komitete nurodė, kad dabar didžiausi miškų savininkai „yra ne asociacijos nariai“.

Jo duomenimis, Lietuvoje dabar veikia 120 individualių ir kitų formų įmonių ir jos tiekia į rinką 70 proc. medienos. Kelios yra užsienio kapitalo įmonės.

Praėjusią savaitę liberalai Seime pralaimėjo balsavimą dėl leidimo vienam savininku turėti iki 60 tūkst. ha miško žemės.

Seimas antradienį galutinai apsispręs, ar, sekant dirbamos žemės saugiklių pavyzdžiu, nuo 2020 metų sausio nustatyti apribojimus miškų žemės sklypų dydžiams. Parlamentarai balsuos dėl pataisų, kuriomis siekiama leisti vienam gyventojui ar įmonei bei susijusiems asmenims turėti ne daugiau iki 1,5 tūkst. hektarų miško.

Tokį draudimą siūlo aštuoni „valstiečiai“, tarp kurių yra ir aplinkos ministras Kęstutis Mažeika. A. Stančiko teigimu, tai siektų apie 0,25 proc. privačių miškų savininkų valdomo ploto.

Iki šiol miško ūkio paskirties žemės įsigijimui Lietuvoje jokie apribojimai negaliojo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi